Теорија на Шуплива VS Рамна Земја

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.625
Поени од реакции
7.661
@Eisenhorn, тој расправа за перспектива, а да му дадеш отсечка нема да знае да ја преслика. Расправа за магнети, а во животот хистереза нема видено. И не мора да верува на НАСА, авијација, војска, морнари, астрономи. Да има нешто во главата, самиот ќе земе и ќе пресмета. Но го кочат ситници како што е незнаењето синус, косинус и тангенс, што е хипотенуза, а што катети, која е спротивна, а која налегната, и кои се трите агли. Тоа го кочи и Масоните му забрануваат да научи, инаку тој досега ќе го раскринкаше и Питагора.

И не го задевај. Нервозен е. Потфрлил во задачата и сега друг ќе лапа од амброзијата на нивниот водач.
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.741
Поени од реакции
8.241
@Eisenhorn, тој расправа за перспектива, а да му дадеш отсечка нема да знае да ја преслика. Расправа за магнети, а во животот хистереза нема видено. И не мора да верува на НАСА, авијација, војска, морнари, астрономи. Да има нешто во главата, самиот ќе земе и ќе пресмета. Но го кочат ситници како што е незнаењето синус, косинус и тангенс, што е хипотенуза, а што катети, која е спротивна, а која налегната, и кои се трите агли. Тоа го кочи и Масоните му забрануваат да научи, инаку тој досега ќе го раскринкаше и Питагора.
Мислам дека се зафркава (барем се надевам) а дека не е како оние равноземјашите што потрошиа десетици илјади долари за на крај да докажат дека не само што земјате е заоблена туку и ротира.
Секако заради Cognitive dissonance не може да прифатат....

Барем не се опасни по околина.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.625
Поени од реакции
7.661
Мислам дека се зафркава (барем се надевам) а дека не е како оние равноземјашите што потрошиа десетици илјади долари за на крај да докажат дека не само што земјате е заоблена туку и ротира.
Секако заради Cognitive dissonance не може да прифатат....

Барем не се опасни по околина.
Мислиш? Тестирај го. Дај му да пресмета висина на топола или бор од земја. Тој, како просветлен рамноземјаш, за да измери сигурно ќе ти побара противпожарна скала и пантлика.:pos:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.358
Поени од реакции
19.189
Токму на тоа и мислев...
Бот
Што ке каеш за Аурора Бориелис и Австралис? Зшто само тамо се појавуе поларна сфетлина?
Ваљда магнетно поле за вас исто такој е лажирање.
Само без панини сликичики и линкови.
Еве објасни у кратки црте.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Бот
Што ке каеш за Аурора Бориелис и Австралис? Зшто само тамо се појавуе поларна сфетлина?
Ваљда магнетно поле за вас исто такој е лажирање.
Само без панини сликичики и линкови.
Еве објасни у кратки црте.
Другар ти види таму зошто немате асфалт у Бељаковце тури му курот на Бореалис и Австралис тоа е шпанско село за тебе...
Автоматски споено мислење:

Пресметки за заобленост и вртење се прават од Прва Светска Војна.
Да не се прават од време на Њутн?
Кои се тие пресметки? Некој ќе пресметува заобленост, брзина на ветер и брзина на вртење на земјата у сред војна?
Кориолис ефект се зема ли у предвид како кај снајперистите? А кај авионите?
Автоматски споено мислење:

Мислам дека се зафркава (барем се надевам) а дека не е како оние равноземјашите што потрошиа десетици илјади долари за на крај да докажат дека не само што земјате е заоблена туку и ротира.
Секако заради Cognitive dissonance не може да прифатат....

Барем не се опасни по околина.
Кои се тие дај извор?
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.358
Поени од реакции
19.189
Зурла ти е мерна единица за глупоќу.
Например он е ред зона, ултра мега глуп.
Само се врти у круг како усерен сс никакфи факти. Како пајдушку се врти.

Онтопик: Врти се како планету :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Не ја гледаш иронијата? :D
Ако не си ја видел до сега не можам ништо да ти помогнам... До тебе е...
Автоматски споено мислење:

Зурла ти е мерна единица за глупоќу.
Например он е ред зона, ултра мега глуп.
Само се врти у круг како усерен сс никакфи факти. Како пајдушку се врти.

Онтопик: Врти се како планету :D
Ќе га ебу дн до пладне а после пладне што ми падне...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Јас се посигурен сум дека "Рамна земја" е, и беше еден голем психо-социјален експеримент!
Веројатно на некој универзитет му дале налог да измери средна вредност на IQ на населението во Америка, навики, образование или нешто слично. И наместо стандардизирани тестови на статистички примерок кој зимаат многу време и пари.... некој добил генијална идеја да ги искористи социјалните мрежи и интернетот!
Резултатот верувам бил запрепастувачки, а играчката станала плачка, и целосно изгубиле контрола на "тестот".
https://tenor.com/uauJ.gif

Друго објаснување немам...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Дечки фала што се трудите толку околу мене укажувајќи ми на тоа дека грешам не знаев дека до толку сум ви важен... Мене ми е важно да сте живи и здрави и Господ памет да ви даде на сите... ;)
Автоматски споено мислење:

Here we go again...
Да тргнеме по редослед...Да видиме овде што е гравити?
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Дечки фала што се трудите толку околу мене укажувајќи ми на тоа дека грешам не знаев дека до толку сум ви важен... Мене ми е важно да сте живи и здрави и Господ памет да ви даде на сите... ;)
Автоматски споено мислење:

Here we go again...
Да тргнеме по редослед...Да видиме овде што е гравити?
:zver:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom