Теорија на Шуплива VS Рамна Земја

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.109
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Каналот ти се вика Društvo Sinkretizma.. :confused:

Нема везе, у видеото ова го има:

1.png

Како објасни ми, како да зумирам пак да го видам? Каде да зумирам? Заоѓа накај 7/8, каде да зумирам у 9 за да го најдам пак? Според кој доказ е ова така? Зошто некој на јутуб кажал?

Како го докажувате ова бе не ми е јасно? Ајде ти сликај ми и покажи ми, или прати ми некој што веќе го видел ова. Нема логика цело видео. Се палиш дека сите слики се фејк и фотошоп, а сите ваши слики и докази се пеинт. Без реална фотографија, без факт, без ништо.

пс: Сите термини што ги користиш како перспектива и остали глупости, глеам сеа од кај ти се. Истиве фаци (и слични ко овие) не ги вадат од уста. Конференции, предавања го тупат со перспектива и примери за рамна вода. Слепо следиш движење кое нема поента. Качи се у авион и иди летај па сликај ни ги ѕидовите.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.109
Каналот ти се вика Društvo Sinkretizma.. :confused:

Нема везе, у видеото ова го има:

Прегледај го приврзокот 307046

Како објасни ми, како да зумирам пак да го видам? Каде да зумирам? Заоѓа накај 7/8, каде да зумирам у 9 за да го најдам пак? Според кој доказ е ова така? Зошто некој на јутуб кажал?

Како го докажувате ова бе не ми е јасно? Ајде ти сликај ми и покажи ми, или прати ми некој што веќе го видел ова. Нема логика цело видео. Се палиш дека сите слики се фејк и фотошоп, а сите ваши слики и докази се пеинт. Без реална фотографија, без факт, без ништо.

пс: Сите термини што ги користиш како перспектива и остали глупости, глеам сеа од кај ти се. Истиве фаци (и слични ко овие) не ги вадат од уста. Конференции, предавања го тупат со перспектива и примери за рамна вода. Слепо следиш движење кое нема поента. Качи се у авион и иди летај па сликај ни ги ѕидовите.
Кога го гледаш сонцето како "заоѓа" кога половина од сонцето ти се гледа дека е под хоризонтот тогаш зумирај и ќе го видиш целото сонце одвоено од хоризонтот...
Автоматски споено мислење:

Нема логика цело видео.
Во видеото е комплетно објаснето за 4-5 минути...
Автоматски споено мислење:

Како објасни ми, како да зумирам пак да го видам? Каде да зумирам? Заоѓа накај 7/8, каде да зумирам у 9 за да го најдам пак? Според кој доказ е ова така? Зошто некој на јутуб кажал?
Тебе ти изгледа дека заоѓа всушност кружи над рамна земја...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.878
@Red Zurla, ти како стручњак за перспектива се надевам дека ќе ни ја објасниш секоја точка, секоја линија, секој агол и формулите што се применуваат за пресметки при цртање во перспектива, нацртани на следниов сајт:

 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Кога го гледаш сонцето како "заоѓа" кога половина од сонцето ти се гледа дека е под хоризонтот тогаш зумирај и ќе го видиш целото сонце одвоено од хоризонтот...
Абе 3 страни не одговараш на тоа што те прашувам. Пишуваш тоа што ти одговара.

Ок, вечер сакам да сликам, во 9 е жив мрак, каде да го најдам и каде да зумирам? На крстот ќе се качам, кажи ми каде да зумирам?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.109
Абе 3 страни не одговараш на тоа што те прашувам. Пишуваш тоа што ти одговара.

Ок, вечер сакам да сликам, во 9 е жив мрак, каде да го најдам и каде да зумирам? На крстот ќе се качам, кажи ми каде да зумирам?
Ќе видиш кога ќе заоѓа штом се губи од видик зумирај го и ќе го видиш повторно цело сонце како виси над хоризонтот. И песнава слушај си ја...

"But the fool on the hill
Sees the sun going down
And the eyes in his head
See the world spinning round"
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.878
Абе 3 страни не одговараш на тоа што те прашувам. Пишуваш тоа што ти одговара.

Ок, вечер сакам да сликам, во 9 е жив мрак, каде да го најдам и каде да зумирам? На крстот ќе се качам, кажи ми каде да зумирам?
Тој не знае кај е шуплив, а ти сакаш да ти одговори?
Проблемот е што кај здраворазумните луѓе, постои јасна граница помеѓу реалност и фантазија, додека кај луѓе со одредени ментални нарушувања, таа граница бледнее, и може и целосно да се изгуби кај потешките форми. Така што за Зурла, покрај стварноста што сите ја гледаме, за него еднакво реални се и рамна земја, и светот на Дизни, и светот на Алиса во земјата на чудата, и светот на доктор Дулитл, и светот на Малиот Принц, и светот на Телетабисите итн...
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ќе видиш кога ќе заоѓа штом се губи од видик зумирај го и ќе го видиш повторно цело сонце како виси над хоризонтот. И песнава слушај си ја...
Песнава сеа ти ја спомнаа у видеото што го прати па одма ја потенцираш.

Друже, све најдобро ти мислам, без навреда, побарај некаква помош. Предходно користиш иста терминилогија од рандом фаци на интернет што ги наоѓаш. Носиш заклучок од други рандом ликови кои седат у соба и објаснуваат како тоа Наса ги лаже. Гуглаш, бараш видеа и пак чим се пронаоѓаш, истото го пишуваш они што го зборат. Незнам како се вика стручно не сум доктор, ама не е на арно. Исто како да веруваш на американцине што проповедаат, што имаат нивна заедница дека биле киднапирани од марсовци.

Како може да се убедуваш дека ќе го сликам сонцето у 9? Да зумирам ќе го најдам? Свесен ли си дека е едноставно невозможно? Значи не е за дебата, невозможно е. Еве не јас, ти излези вечер. Ти излези, сликај и прати ни тука на сите. Гугл вика деа заоѓа во 19:46ч. Од 20ч почни да снимаш/сликаш, небитно. Кога ќе ти се стемни пред очи и кога веќе нема светлина, те замолувам да ни го пратиш тука да го видиме. Значи накај 20:25ч одприлика.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.109
Како тогаш некогаш можеш да ја видиш месечината дење, истовремено со сонцето, а никогаш не можеш да го видиш сонцето ноќе заедно со месечината (според твојот модел се разбира, кога сонцето е оддалечено и осветлува друг дел од земјата).
Не се движат по иста патека... На лунарна еклипса се заедно...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.892
Како може да се убедуваш дека ќе го сликам сонцето у 9? Да зумирам ќе го најдам?
Не можеш да го најдеш во 9 затоа што е малечко и далеку е, над друг континент. Толку е далеку што Хабл не може да го лоцира. Откажи се :D

Не знам како не ви е јасно дека Зурла не трола сите и дека Зурла е непобедлив? Не можеш да победиш човек што ти вика дека сонцето е секогаш над земјата ама не го гледаш бидејќи е темно. :D


Не се движат по иста патека... На лунарна еклипса се заедно...
Дали се приближно еднакво оддалечени од земјата, според твојот модел?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.109
Песнава сеа ти ја спомнаа у видеото што го прати па одма ја потенцираш.

Друже, све најдобро ти мислам, без навреда, побарај некаква помош. Предходно користиш иста терминилогија од рандом фаци на интернет што ги наоѓаш. Носиш заклучок од други рандом ликови кои седат у соба и објаснуваат како тоа Наса ги лаже. Гуглаш, бараш видеа и пак чим се пронаоѓаш, истото го пишуваш они што го зборат. Незнам како се вика стручно не сум доктор, ама не е на арно. Исто како да веруваш на американцине што проповедаат, што имаат нивна заедница дека биле киднапирани од марсовци.

Како може да се убедуваш дека ќе го сликам сонцето у 9? Да зумирам ќе го најдам? Свесен ли си дека е едноставно невозможно? Значи не е за дебата, невозможно е. Еве не јас, ти излези вечер. Ти излези, сликај и прати ни тука на сите. Гугл вика деа заоѓа во 19:46ч. Од 20ч почни да снимаш/сликаш, небитно. Кога ќе ти се стемни пред очи и кога веќе нема светлина, те замолувам да ни го пратиш тука да го видиме. Значи накај 20:25ч одприлика.
Не можеш бесконечно да го гледаш сонцето се губи од перспектива. Сонцето е мало, локално и ја носи светлината со се е. Светлината има одреден опсег како што пишав претходно. Моментот кога се гледа како привидно заоѓа тогаш зумирај и ќе го видиш повторно цело сонце. Тоа не значи дека ќе можеш да го гледаш до сабајле како се движи. Значи сонцето се губи од твоја перспектива.
Автоматски споено мислење:

Не можеш да го најдеш во 9 затоа што е малечко и далеку е, над друг континент. Толку е далеку што Хабл не може да го лоцира. Откажи се :D
Тоа е исто како да кажам дека навечер ќе се изнагледам сателити на небо :pos:
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Не можеш бесконечно да го гледаш сонцето се губи од перспектива. Сонцето е мало, локално и ја носи светлината со се е. Светлината има одреден опсег како што пишав претходно. Моментот кога се гледа како привидно заоѓа тогаш зумирај и ќе го видиш повторно цело сонце. Тоа не значи дека ќе можеш да го гледаш до сабајле како се движи. Значи сонцето се губи од твоја перспектива.
Глеаш ли дека нема логика ова што го кажуваш? Свесен ли си дека е забегано ова мислење? Дека нема поента, невозможно е?

Мало е сонцето и локално носи светлина? Одреден опсег? Што ти значи тоа? До 7 и 59 ќе го гледам ама у 8 нема да го гледам? Магично ќе го снема зошто е мало? Се губи од перспектива? Ок, ако зумот ми бил на 10 пати до 7 и 59 часот, во 8 ќе зумирам 20 пати. И пак нема да го видам? Поради некоја си перспектива? Абе се убедуваш дека сме на рамна земја и дека сонцето ќе сме го гледале, а кога реално треба да го тестираш ова мислење одма мењаш став. У една ситуација едно важи, у друга друго.

Абе ти сам излези бе и тестирај го ова што го кажуваш. Не биди луд, не се инати. Излези и барај го сонцето, сликај го, покажи ни го. Не читај глупости, не слушај идиоти, не пропагирај заговори и не следи секти. Многу е просто, излези надвор и гледај. Само гледај со очите што ти ги дал господ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom