Теорија на Шуплива VS Рамна Земја

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
Според тебе Сонцето и Месечината се движат по иста орбита, иста патека. Ако цело време сонцето е побрзо од месечината, сонцето ќе ја бапнет месечината. Според тебе ова се случило илјадници пати, а никој ништо не приметил.

:facepalm::facepalm::facepalm:
Кога пишав дека се движат по иста патека? Никој точно не може да го потврди прецизно движењето односно патеката само може да се претпостави. Што мислиш како се предвидува точно секоја месечева еклипса? Тоа докажува дека сонцето и месечината имаат слична големина односно скоро ист обем...
Автоматски споено мислење:

Ова се случува поради аголот на кој паѓаат зраците
Хелиоцентризмот вели дека зраците паѓаат паралелно на земјата. Јас кога ќе излезам надвор не гледам паралелни зраци.
 
Последно уредено:

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Кога пишав дека се движат по иста патека? Никој точно не може да го потврди прецизно движењето односно патеката само може да се претпостави. Што мислиш како се предвидува точно секоја месечева еклипса? Тоа докажува дека сонцето и месечината имаат слична скоро ист обем...
Автоматски споено мислење:


Хелиоцентризмот вели дека зраците паѓаат паралелно на земјата. Јас кога ќе излезам надвор не гледам паралелни зраци.
Има луѓе квантна механика решаваат, а според тебе неможеле да ја пресметаат патеката по која одат месечината и сонцето. На сфероидна земја(таква каква што е), пресметано е орбита на земја, орбита на други планети, орбита на месечина, големина, пречник,...
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
На зима, земјата е поблиску до сонцето, па е поладно.
Сакаш да кажеш дека сонцето понекогаш не е на 150 милиони км оддалеченост? Многу ми е познато ова твое размислување...
Автоматски споено мислење:

На сфероидна земја(таква каква што е)
Кој го докажал тоа? Нели ти дојавија дека е сеуште ТЕОРИЈА?
Автоматски споено мислење:

Има луѓе квантна механика решаваат, а според неможеле да ја пресметаат патеката по која одат месечината и сонцето. На сфероидна земја(таква каква што е), пресметано е орбита на земја, орбита на други планети, орбита на месечина, големина, пречник,...
:pos:
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Сонцето на Орбит кажа бе :pos::pos::pos: Јаооооооооооооооооооооооо нема спас за вас џабе веземе тука.
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Сакаш да кажеш дека сонцето понекогаш не е на 150 милиони км оддалеченост? Многу ми е познато ова твое размислување...
Автоматски споено мислење:


Кој го докажал тоа? Нели ти дојавија дека е сеуште ТЕОРИЈА?
Автоматски споено мислење:


:pos:
1. Прогуглај за земјина орбита, елипса и нејзини карактеристики
2. Рамната ти Земја е модел/теорија па пак дискутираш за неа.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.902
Не се заплеткав знам што пишувам. Сонцето кружи околу земјата побрзо од месечината. Ако го гледаш ти од твоја перспектива како се "оддалечува" на некој друг сонцето му е над глава на трет тукушто изгрева итн. Значи кружи над рамна земја. Се е до ПЕРСПЕКТИВА. Во зависност од тоа од каде се гледа сонцето има различна слика на движењето на сонцето. Јас ти пишувам мислење според моделот на рамна земја кој пак не можеш да го споредиш со хелиоцентризмот.
Каква црна перспектива. Ако кружи над рамна земја нема теорија да не го видиш со телескоп. Човек качен на Монт Еверест на пример, без проблем би го лоцирал во секое време.

А ако е оддалечено 150 МИЛИОНИ КИЛОМЕТРИ како можеш да чувствуваш температурна разлика?
Немој бегај сега со овие финти, не одговарај со прашање на прашање.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
1. Прогуглај за земјина орбита, елипса и нејзини карактеристики
2. Рамната ти Земја е модел/теорија па пак дискутираш за неа.
Водата која е рамна и секогаш го наоѓа нејзиното ниво и ја има 70% на земјата зар тоа е теорија? Водата како природен ЗАКОН го побива хелиоцентризмот во секое време и засекогаш...
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.902
онцето и месечината имаат слична големина односно скоро ист обем...
Како тогаш некогаш можеш да ја видиш месечината дење, истовремено со сонцето, а никогаш не можеш да го видиш сонцето ноќе заедно со месечината (според твојот модел се разбира, кога сонцето е оддалечено и осветлува друг дел од земјата).
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
Немој бегај сега со овие финти, не одговарај со прашање на прашање.
Какви финти @Maksimot пиша во зима земјата била поблиску до сонцето затоа било ладно... Значи понекогаш сонцето не е оддалечено 150 МИЛИОНИ км и е поблиску до земјата а поготово во зима...
Автоматски споено мислење:

Водата е заоблена во нешто поголемо од чаша.
Кога ќе ја видиш површината на водата во чаша како изгледа? А на базен? В....... О
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.967
Какви финти @Maksimot пиша во зима земјата била поблиску до сонцето затоа било ладно... Значи понекогаш сонцето не е оддалечено 150 МИЛИОНИ км и е поблиску до земјата а поготово во зима...
Автоматски споено мислење:


Кога ќе ја видиш површината водата во чаша како изгледа? В....... О
Всушност површината на водата во чаша е конкавна заоблена нагоре :)
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Какви финти @Maksimot пиша во зима земјата била поблиску до сонцето затоа било ладно... Значи понекогаш сонцето не е оддалечено 150 МИЛИОНИ км и е поблиску до земјата а поготово во зима...
Автоматски споено мислење:


Кога ќе ја видиш површината на водата во чаша како изгледа? А на базен? В....... О
Не се тоа финти,туку факти. Пребарај за Перихел
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.902
Какви финти @Maksimot пиша во зима земјата била поблиску до сонцето затоа било ладно... Значи понекогаш сонцето не е оддалечено 150 МИЛИОНИ км и е поблиску до земјата а поготово во зима...
Дискутирај го со него тоа, што ме цитираш мене со истото? Знам дека сега би ја свртел дискусијата ама момциве се упорни, не те пуштаат :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
Како тогаш некогаш можеш да ја видиш месечината дење, истовремено со сонцето, а никогаш не можеш да го видиш сонцето ноќе заедно со месечината (според твојот модел се разбира, кога сонцето е оддалечено и осветлува друг дел од земјата).
Па месечината не би требало да се појави преку ден така го побива хелиоцентризмот. Сонцето во движење ја носи светлината со себе има одреден опсег на зрачење и позади себе остава постепено затемнување. Јас навечер не сум видел сонце знаејќи го моделот на рамна земја и движењето на сонцето и месечината...
Автоматски споено мислење:

Не се тоа финти,туку факти. Пребарај за Перихел
Логички размислувај не се наслонувај на некакви теории и претпоставки. Ништо од тоа во реалноста не функционира. Хелиоцентризмот заедно сосе гравитацијата се само обични не потврдени теории и претпоставки.
Автоматски споено мислење:

Не се тоа финти,туку факти. Пребарај за Перихел
Не ми одговори дали кога ќе излезеш надвор на сончево време гледаш ПАРАЛЕЛНИ ЗРАЦИ негде?
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.744
Поени од реакции
7.912
@Red Zurla, твојата ситуација не е ни малку наивна. Покажуваш рани знаци на шизофренија.

1631554023588.png

Изгаси го компјутерот. И побарај лекарска помош. Веднаш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom