Теорија на Шуплива VS Рамна Земја

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Ништо сериозно не гледам од темите што се тука во „Мистерии“
Земјина топка сериозно ли е за тебе?
Автоматски споено мислење:

сигурно не ни е многу битно
Мене ми е битно...Ти реков си ја утнал темата оди на Х и барај хУМОР...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Земјина топка сериозно ли е за тебе?
Сфера да, земјина топка не... :)

Ете за Шамбала и влегување во „току светлости“ :)
Шамбала и Агарта може ќе испаднат едно та исто... само на каде... хоризонтално,,,
Се нема место за шупливост ако се оди „водорамно“ :)


На погрешно место е темата за да ти е битно, барај да ти ја преместат. Мистерии - мора да остане мистерија. :)
Не може да ме убедиш дека не е сараказам секој твој линк и пост од 3 збора тука.... чиста форма на сарказам...
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Сфера да, земјина топка не... :)
Еве моето нека биде сарказам но научници како Нил Дисгрејс Тајсон тврдат дека не е ниту сфера туку дека има форма на круша... Дури и да е сфера МОРА да има математичка пресметка за закривување КОЕ ЗАКРИВУВАЊЕ ВО РЕАЛНОСТА НИГДЕ ГО НЕМА...Сега ти процени повторно каде е сарказмот...
Каде е сарказмот?
Автоматски споено мислење:

Сфера да, земјина топка не... :)
IMG_20211017_085339.jpg
Сериозен си?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Еве моето нека биде сарказам но научници како Нил Дисгрејс Тајсон тврдат дека не е ниту сфера туку дека има форма на круша... Дури и да е сфера МОРА да има математичка пресметка за закривување КОЕ ЗАКРИВУВАЊЕ ВО РЕАЛНОСТА НИГДЕ ГО НЕМА...Сега ти процени повторно каде е сарказмот...
Каде е сарказмот?
Автоматски споено мислење:



Сериозен си?
Зборував за сериозноста на овие теми тука... зошто пак ме прашуваш? :) Сакаш физика и математика да расправам со тебе тука? Не ми е тоа целта. Сакам да споделувам за „Опциите“ како Земјата како планета не може да е и шуплива и плочка. Едното не оди со другото - ќе има распад.
Провери со математиката и ќе видиш... а пореално е да е шуплива од твоите рамнини и долини.

Тајсон, научник? :) Мене повеќе ми изгледа на talk-show man кој што си прави забавни научни емисии и за да биде интересно сешто зборува, но луѓето не се заморуваат да одат подлабоко од „тој кажа така и така“. Не го имам слушано ниту читано што зборува.

Популарна психологија, популарна наука, популарно ова или она ми е слично како овие со рамна земја, шуплива земја - површно, шупливо и нецелосно - наменето за широтките народни маси - како религијата! Ти објаснува преку видеа и ти ја води мислата да дојдеш до тој заклучок тие што сакаат да го добиеш, така ги прикажуваат податоците...

Ужас.
:)
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
пореално е да е шуплива од твоите рамнини и долини.
Ова на жими мајка да ти веруваме?

А насловот Ancient aliens е доволен за да не го гледам видеото... Во ред другар терај си (y)
Автоматски споено мислење:

Провери со математиката и ќе видиш
Само пробај на "шуплива земја" :pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Ова на жими мајка да ти веруваме?

А насловот Ancient aliens е доволен за да не го гледам видеото... Во ред другар терај си (y)
Автоматски споено мислење:


Само пробај на "шуплива земја" :pos:
Како на жими мајка? Тоа никако!

Мора да се споделува из а шуплива, таква е темата, тебе те понесе жарта да ни докажеш како сите не лажат, Библијата е во право (бидејќи основата на сите со идејата како земјата е рамна или шуплива доаѓа од таму, од свети книги и учења, само не дошле луѓето до тој дел да поврзат нишките)... разгледај подобро и повеќе видеа ќе видиш...

Зошто споделуваме видеа? Ако сакаш да ставам наслов од видеото и линк до истото, како што правиш ти - не мора видеото, само линк до него. :)
Како инаку ќе се докажуваме за рамна vs шуплива? Со видеа и кој што рекол погрешно за нештата...

Седи тука и гледај, како инаку ќе те убеди некој дека земјата не е рамна туку шуплива? Или обратно? :icon_lol:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Како на жими мајка? Тоа никако!

Мора да се споделува из а шуплива, таква е темата, тебе те понесе жарта да ни докажеш како сите не лажат, Библијата е во право (бидејќи основата на сите со идејата како земјата е рамна или шуплива доаѓа од таму, од свети книги и учења, само не дошле луѓето до тој дел да поврзат нишките)... разгледај подобро и повеќе видеа ќе видиш...

Зошто споделуваме видеа? Ако сакаш да ставам наслов од видеото и линк до истото, како што правиш ти - не мора видеото, само линк до него. :)
Како инаку ќе се докажуваме за рамна vs шуплива? Со видеа и кој што рекол погрешно за нештата...

Седи тука и гледај, како инаку ќе те убеди некој дека земјата не е рамна туку шуплива? Или обратно? :icon_lol:
Покажи ми книги за ШУПЛИВА ЗЕМЈА...Еве за рамна земја:
Screenshot_2021-10-17-09-06-22-71_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Треба да истражувам, сега за сега сум на видеа... ова е тема за Шуплива vs Рамна, мора да се „докажуваме“ со слики и видеа за едното или за другото, нели?

Си ги прочитал овие книги или само вака ги собираш со години на нив, демек напишана одамна само слепи биле луѓето, неписмени, не виделе? :)
Знаеш кои се авторите, малку да не запознаеш со сета оваа работа, со самите книги...? Бидејќи ова се само сликици и ништо повеќе ако не си ги прочитал книгите и не споделиш што докажува во истите дека земјата е рамна!

Всушност ете нешто интересно :) Една книга од познат Мајстор :)


За universæ denique naturæ majestas не може ти мене да ми расправаш со сликици и видеа од секакви будали кои прават пари од посети на нивните видеа и книги на кои има сликици на нив од која година биле.
Еми оваа книга погоре е од XVII век. Библијата, барем евреите се уште порано - тоа е мерилото? :)

Тоа со други, остави ме да си шарам со шуплива земја Vs рамна да биде интересно а и да не си осамен во овие ствари, гледај ти само да не одиш предалеку да не паднеш од плочата :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Уште кога во недела сум седнал да споделувам терории на шуплуива земја, а ме напаѓа некој што зборува со месеци и споделува слики од рамна земја и ни „докажува“ реалност, умот сигурно заминал ова утро... и не е заради вртење ниту движење.

И со кола од 150км/h не го чувстувам тоа движење како нешто wow :)

:coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom