Теорија на Шуплива VS Рамна Земја

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Мацо...на оваа тема сум супервајзор т.е. бродот не тони...имаш експерименти колку сакаш.
(Ти пишав оти си жентцко инаку немаше шанси.)
Убав ден.
ц'мок...ц'мок...ц'мокче.
@EmilijaS, мислам дека тукушто ти беше сервирана дневната доза на mansplaining.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
@EmilijaS, мислам дека тукушто ти беше сервирана дневната доза на mansplaining.
Жал ми падна искрено да му вратам. Не кажа ништо важно, само дека „има експерименти“, па после то ми вратил само ради полот. Не сум во расположение за некој таков во моментов. :giggle:
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Ццц...Ви ставив линк од темата за рамна земја...АМА Ве мрзи да прочитате и сеа бидејќи сум со "меко срце" спрема јужниот пол ќе пишувам по стопати едно те исто.
(и не ме жалете...жалот за Деспина никад нема да ми помине.)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Мацо...на оваа тема сум супервајзор т.е. бродот не тони...имаш експерименти колку сакаш.
(Ти пишав оти си жентцко инаку немаше шанси.)
Убав ден.
ц'мок...ц'мок...ц'мокче.
Ја го имам видено ефектот , планините и копното од италија се кренаа од морето.
Вие колективно сте резил за човековата раса.
Олово е единствениот лек за вашата сорта
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.121
Поени од реакции
28.870
↑ крадам :pos:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
нема тема Рамна земја па тука..
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.601
Инженерот кој тврдеше дека Земјата е рамна загина при пад на ракета што ја направи сам
Американскиот инженер Мајк Хјуз (43) кој се прослави како гласен поборник на теоријата дека Земјата е рамна и жестоко се обидуваше да го докаже тоа, загина при неуспешен лет со ракета што ја направил сам.


На социјалните мрежи беше објавено видео на кое се гледа како ракетата полетува во пустината во Барстоу, Калифорнија и како паѓа набрзо потоа.
Хјуз сакаше со овој лет да докаже дека Земјата е рамна. Вчерашниот потфат наводно бил сниман за потребите на новата ТВ-серија Homemade Astronauts за аматерски изработувачи на ракети на каналот US Science Channel.
Со помош на неговиот партнер Валдо Стејкс, Хјуз се обидуваше да се вивне на височина од 5.000 стапки (1.525 метри) со ракета на парен погон, објави Space.com.


Лудиот Мајк, како што беше познат Хјуз, заедно со неговите помошници направи ракета во неговиот двор за чија изградба потроши околу 18.000 долари. Негова животна цел беше да докаже дека Земјата е рамна.


Во март, 2018 година Хјуз проба да се лансира во орбитата со друга ракета, но не стигна до таму, туку успеа да се дигне на нешто повеќе од 500 метри над Земјата. Тогаш успеа да се спушти безбедно на тлото со падобран.


„Се изморив од луѓето кои ми кажуваа дека не можам да направам ракета. Навистина се изморив од тоа, па затоа собрав сили и ја направив ракетата и полетав со неа“, рече Хјуз по слетувањето пред две години.


„Дали верувам дека Земјата е во форма на фризби? Да, навистина верувам дека е. Дали знам со сигурност? Не. Баш поради тоа сакам да отидам во вселената и да докажам“, рече тогаш Хјуз.


Ех глупи американци, по глава на жител на 1.000 жители најмногу американци од сите земји во светов има што тврдат дека земјата е рамна... Не е само овој туку илјадници ги има такви во САД...
Steta, sigurno NASA mu stavila eksploziv vo raketata.
Moze da uspeese sea ke imavme sigurni dokazi deka zemjata e ramna.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Ех, и ваква тема имало за дискусија :)
Порано мислев дека призврзаниците на теоријата за рамна Земја не летале со авион, ниту биле на море, па не ја виделе со свои очи закривеноста на хоризонтот, ама и тоа не е точно. Има една стара поговорка: тој што се прави заспан, не можеш да го разбудиш :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Сосема веројатно е дека е облик на топка....ама можно е да е фејк(симулација) топка :D
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Spored mene Zemjata e prizma i gi propusta zracite od sonceto koj paten spored mene e vo forma na paralelogram.
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Некој интерконтинентален самит
меѓу "земјаците" и "шупливците" дали се најавува?

Секако треба да се одржи
на неутрална локација,а
"Рамната Земја" би била перфектна :)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Oд нашиве простори луѓе кој најмногу веруваат дека земјата е рамна тоа е новинарот Миленко Неделковски...

Друг човек како него до толку да е убеден немам видено во нашата земја...

Ама мислам дека процентот од нашето население од луѓе што веруваат дека земјата е рамна е многу многу помал во однос на САД и Велика Британија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom