Теории на заговор vs. Coincidence theory

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
При објаснувањето на некој настан од историско или денешно значење најчесто има две спротиставени гледишта.Првото е дека сите работи се настани организирани,раководени и управувани од некои центри на моќ,некаква елита која ги штити своите акумулирани интереси и која не се раководи како обичните луѓе туку има сосема различни морални норми (ако воопшто има).Ова обично се нарекува Теорија на заговор и ја исклучува случајноста како опција.
Второто е Теорија на случајноста која е официјален мејнстрим став каде сите настани се објаснуваат со низа случајности, ништо не е однапред организирано,а ако е тогаш е од мала група фанатици (bad guys).
Економските превирања се случуваат по коинциденција,нема никаква структура која стои зад кризите и проблемите во светот,се е хаотично и брзо треба да се заборави...

Што мислите по ова прашање и на која од овие теории и давате поголемо значење?
 
M

marsovka

Гостин
Океј

Историски само последниве век-два елитата имало каков таква контрола врз текот на настаните .
Дури и денес поради очигледни превирања меѓу елититите има случајности. Системот е стегнат не дека не ама се што е направено од човек е несовршено и има грешки така да и овде.

Светските случувања се комбинација од случајности и исценирани настани .Дури и да се случи(а редовно се случува) нешто случајно елититите имаат тинк танкови кои можат да им посочат најдобриот можен начин да го претворат во своја корист. И затоа елитите се елити знааат како да се адаптираат во секое општествено опкружување и секоја (ското секоја ) ситуација која настанала да ја свртат во своја корист.

Би рекла и двете иако има повеќе случајности отколку исценирани случаи. Работата е како ги перцепираме тие случаи, то ест тие успеваат да ја извитоперат таа случка и да ја презентираат како ним им одговара.
Така да луѓе има причина зошто елитата е елита ....
Ништо не е случајно :wink:
која креативност и објаснување ....
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
која креативност и објаснување ....
Оние кои го посетуваат подфорумот мистерии ме разбираат ... се среќаваме таму ...
оние кои не ме разбираат таму нема да ме разберат ни тука (како ти) џабе е колку и да се објаснувам ... а не сум објаснувал еднаш.
 
S

smart ass

Гостин
јас разбирам....:pipi:

самиот бихејворизам и конфликтот на интереси би ја водел елитата кон самоуништување нели кој повеќе да зграби од колачот...абе ајдее

теориите најдоа подлога благодарение на филмот на мел гибсон конспираси теори(оној кога сам си зборува во таксито и тврди дека војната во виетнам е заради облог помеѓу двајца конгресмени...едниот рекол ќе ги победиме а другиов не бе...и така заради двајвца конгресмени почна војната во виетнам:drk::drk:)

катастрофални теории ако има елита

зошто поедините сектори на пример металургија,електроника,градежништво се основаат здруженија???

ако има елита која им гарантира профит(печати пари и шибај тиори) чуму тоа...

контрадикторни теории и чест самите себе се погазуваат.

а коинциденција па може да се каже дека настаниве се коинциденција ама последниве 40 години имавме околу 50 војни....аххх тоа конгресмените шо облози маваат абе играјте покер повеќе пари има ццццц

контрадикторно на теоријата за една влада се баш тие војни кои ствараат омраза и мали мшанси за помирување.

здравеј:smir:

Океј

Историски само последниве век-два елитата имало каков таква контрола врз текот на настаните .
Дури и денес поради очигледни превирања меѓу елититите има случајности. Системот е стегнат не дека не ама се што е направено од човек е несовршено и има грешки така да и овде.

Светските случувања се комбинација од случајности и исценирани настани .Дури и да се случи(а редовно се случува) нешто случајно елититите имаат тинк танкови кои можат да им посочат најдобриот можен начин да го претворат во своја корист. И затоа елитите се елити знааат како да се адаптираат во секое општествено опкружување и секоја (ското секоја ) ситуација која настанала да ја свртат во своја корист.

Би рекла и двете иако има повеќе случајности отколку исценирани случаи. Работата е како ги перцепираме тие случаи, то ест тие успеваат да ја извитоперат таа случка и да ја презентираат како ним им одговара.
Така да луѓе има причина зошто елитата е елита ....
која креативност и објаснување ....
BOOM BABY :vozbud:

http://www.livescience.com/strangenews/top10-conspiracy-theories.html

а за конспираси и мел гибсон специјално секоја чест

 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Некогаш можеби било случајност ама денес е бизнис, се прават војни заради трговија со оружје, јас така мислам а вие како мислите не знам ама мислам дека сум во право? :smir:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
No matter what political reasons are given for war, the underlying reason is always economic. (A.J.P. Taylor)

In politics, nothing happens by accident. If it happens, you can bet it was planned that way. (Franklin D. Roosevelt)

War is a racket. It always has been. It is possibly the oldest, easily the most profitable, surely the most vicious.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]A racket is best described, I believe, as something that is not what it seems to the majority of the people. Only a small "inside" group knows what it is about. It is conducted for the benefit of the very few, at the expense of the very many. Out of war a few people make huge fortunes.

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]In the World War a mere handful garnered the profits of the conflict. At least 21,000 new millionaires and billionaires were made in the United States during the World War. That many admitted their huge blood gains in their income tax returns. How many other war millionaires falsified their tax returns no one knows.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]How many of these war millionaires shouldered a rifle? How many of them dug a trench? How many of them knew what it meant to go hungry in a rat-infested dug-out? How many of them spent sleepless, frightened nights, ducking shells and shrapnel and machine gun bullets? How many of them parried a bayonet thrust of an enemy? How many of them were wounded or killed in battle?[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]There isn't a trick in the racketeering bag that the military gang is blind to. It has its "finger men" to point out enemies, its "muscle men" to destroy enemies, its "brain men" to plan war preparations, and a "Big Boss" Super-Nationalistic-Capitalism.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
(General Smedley Butler)

[/FONT]I cannot accept, your canon that we are to judge pope and king unlike other men, with a favorable presumption that they do no wrong. If there is any presumption, it is the other way against holders of power ... Power tends to corrupt, and absolute power corrupts absolutely.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
(Lord Acton)

[/FONT]Those who cast the votes decide nothing. Those who count the votes decide everything.

(Josef Stalin)

I care not what puppet is placed upon the throne of England to rule the Empire on which the sun never sets. The man who controls Britain's money supply controls the British Empire, and I control the British money supply.

(Nathan Rotschild)

The few who understand the system will either be so interested in its profits or be so dependent upon its favours that there will be no opposition from that class, while on the other hand, the great body of people, mentally incapable of comprehending the tremendous advantage that capital derives from the system, will bear its burdens without complaint, and perhaps without even suspecting that the system is inimical to their interests.

(Anthony Sutton)

Whosoever controls the volume of money in any country is absolute master of all industry and commerce... And when you realise that the entire system is very easily controlled, one way or another, by a few powerful men at the top, you will not have to be told how periods of inflation and depression originate.

(President James Garfield)

By this means government may secretly and unobserved, confiscate the wealth of the people, and not one man in a million will detect the theft.

(John Maynard Keynes)

The minority, the ruling class at present, has the schools and press, usually the Church as well, under its thumb. This enables it to organize and sway the emotions of the masses, and make its tool of them.

(Albert Einstein)

War has been throughout history, the chief source of social cohesion by providing an external necessity for a society to accept political rule.

(Bertrand Russel)

For we are opposed around the world by a monolithic and ruthless conspiracy that relies primarily on covert means for expanding its sphere of influence - on infiltration instead of invasion, on subversion instead of elections, on intimidation instead of free choice, on guerrillas by night instead of armies by day. It is a system which has conscripted vast human and material resources into the building of a tightly knit, highly efficient machine that combines military, diplomatic, intelligence, economic, scientific and political operations.

(John F. Kennedy)

In the councils of government, we must guard against the acquisition of unwarranted influence, whether sought or unsought, by the military industrial complex. The potential for the disastrous rise of misplaced power exists and will persist.

(Dwight Eisenhower)

Deception is a state of mind and the mind of the State.

(James Angleton)
 
S

smart ass

Гостин
Некогаш можеби било случајност ама денес е бизнис, се прават војни заради трговија со оружје, јас така мислам а вие како мислите не знам ама мислам дека сум во право? :smir:
абе ајде доста со таквите митови...русија не е у војни па продава оружје 7милијарди годишно...украина ќе допре милијарда...мислам дајте малце

а и ако веќе тврдите така дајте да направиме дистинкција помеѓу производител на оружје и фирма која прави производи за цивилна употреба...дајмлер бенз прави оружје и автомобили


магна штаер исто...алкалоид може оружје да направи...ЕМО исто

а и секако во војна најчесто се трошат залихите...така дааа..

дајте мислам..војните имаат економски цели ама дека е баш таа тешка работа поточно 70% од светот е снабден со руско оружје????

не се во војна а продаваат оружје,понатаму и не мора војна за да активираш воена индустрија-едноставно користи го оружјето на вежби каде имаш мети(на пр макети од тенкови авиони) кој фактор е морало војна за оружје:toe:

П.С проучи ја Real politic theory и ГАРАНТ ќе ти стане јасно зошто земјите се вооружуваат...таа теорија дефинитивно Држи вода а и праксата ја докажува:smir:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Формулата е едноставна.Што повеќе војни тоа повеќе оружје во оптек,тоа поголемо производство,тоа поголема продажба и потрошувачка,поголем профит, поголем развој на истото.Ако некоја фабрика се затвори тоа не значи дека оние кои раководат со неа се во загуба.Напротив сите ќе добијат голден хендшејк или голден парашут од неколку милиони или десетици милиони долари,а работниците на улица...Првите се елита а вторите не се.Тоа е се.И секаде.
За сите да купуваат оружје мора да има закана од војна или од евентуална војна.
Тоа го имаат кажано Смедли Батлер и Двајт Ајзенхауер кои се прилично релевантен извор кога се работи за таа тематика.Вкупно имаат поминато мнооогу војни...

Интересно е како тоа елитата се судира меѓу себе кога не сум слушнал во војна да загини политичар или бизнисмен/олигарх...

Конфликтот на интереси се решава едноставно - со меѓусебен договор.Поделба на зони на влијание.Судари меѓу елитите има и ќе има но тоа е во подолните ешалони.

Интересна е и теоријата на случајност каде се е хаос ништо не е организирано,само се работи за низа од случајности или некоја мала група лудаци кои прават некоја акција...

Како на пример `случајноста` со војната во Југославија и случајните актери Караџиќ,Јован Рашковиќ и Лордот Овен кои имаа меѓу клучните улоги во целата ситуација...и институтот Тависток за меѓучовечки релации (и неговиот оддел The Royal British Institute for Psychological Warfare)

Интересно би било математички да се пресмета случајноста...
 
S

smart ass

Гостин
ама не се само САД...тука е Германија,Франција,Британија,Русија,Израел...

тешко да направиме дистинкција..а јасно е дека има пари во оптек повеќе но ете нека прават вежби де.

Америте употребија МОАБ во ирак а русите не правеа војна за практично да ја проверат вакуумската бомба.:toe:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Nisto ne e slucajno ....ova se planira so vekovi i vekovi ..ako malku poveke se istrazuva ke se vide deka zad site vojni , finansiski krizi ,sozdavanje na unii... stojat isti familii i likovi .Celta e edna :Porobuvanje na covestvoto !!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
ама не се само САД...тука е Германија,Франција,Британија,Русија,Израел...

тешко да направиме дистинкција..а јасно е дека има пари во оптек повеќе но ете нека прават вежби де.

Америте употребија МОАБ во ирак а русите не правеа војна за практично да ја проверат вакуумската бомба.:toe:
Не се работи за поединечни врсти на оружје бидејќи до нив е стигнато со развој на веќе постоечки системи во склоп на воено-индустрискиот комплекс на одредена земја или група на земји.Се работи за војната или заканата од неа како систем за маневар на одредена група која во недостаток на подобар израз може да се нарече елита.Можноста за тој маневар е далеку поголема и поопсежна во случај на војна или закана од војна.Доволно е да се види војната во екс-Југославија и новата олигархија и тајкуните кои произлегоа од неа.Цената беше околу 200.000 мртви,пола милион ранети,преку милион раселени лица и менување на економската и социјалната структура на овие простори.

За улогата на војната во современото општество добар извор е извештајот на Хадсон институтот,американски тинк-тенк кој направил опсежна анализа на улогата на војната и вооружувањето во светски рамки.

http://www.the7thfire.com/new_world_order/report_fromi_iron_mountain/report_from_iron_mountain_1.htm

Nisto ne e slucajno ....ova se planira so vekovi i vekovi ..ako malku poveke se istrazuva ke se vide deka zad site vojni , finansiski krizi ,sozdavanje na unii... stojat isti familii i likovi .Celta e edna :Porobuvanje na covestvoto !!
Мислам дека човештвото е одамна поробено а она што сега го имаме се само нови технологии и начини соодветни за нашето време,улогата на црквата например слабее,затоа пак улогата на медиумите е се поголема,имаме само поинакви видови на манипулација од некогаш во склад со новите услови.

Океј

Историски само последниве век-два елитата имало каков таква контрола врз текот на настаните .
Дури и денес поради очигледни превирања меѓу елититите има случајности. Системот е стегнат не дека не ама се што е направено од човек е несовршено и има грешки така да и овде.

Светските случувања се комбинација од случајности и исценирани настани .Дури и да се случи(а редовно се случува) нешто случајно елититите имаат тинк танкови кои можат да им посочат најдобриот можен начин да го претворат во своја корист. И затоа елитите се елити знааат како да се адаптираат во секое општествено опкружување и секоја (ското секоја ) ситуација која настанала да ја свртат во своја корист.

Би рекла и двете иако има повеќе случајности отколку исценирани случаи. Работата е како ги перцепираме тие случаи, то ест тие успеваат да ја извитоперат таа случка и да ја презентираат како ним им одговара.
Така да луѓе има причина зошто елитата е елита ....
која креативност и објаснување ....
Елитата имала контрола и порано само на помалку софистициран и поочигледен начин од денес.Секако и средствата за манипулација биле некогаш далеку поограничени од сега.

За причините за издвојување на одредена група низ историјата како елита има многу објаснувања,психолошки,социолошки,економски,алтернативни...во прв план за економската елита...

Она што е константа е дека во одреден период некоја група луѓе успеала да ја убеди масата во некои работи...и тоа трае до денес...
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
При објаснувањето на некој настан од историско или денешно значење најчесто има две спротиставени гледишта.Првото е дека сите работи се настани организирани,раководени и управувани од некои центри на моќ,некаква елита која ги штити своите акумулирани интереси и која не се раководи како обичните луѓе туку има сосема различни морални норми (ако воопшто има).Ова обично се нарекува Теорија на заговор и ја исклучува случајноста како опција.
Второто е Теорија на случајноста која е официјален мејнстрим став каде сите настани се објаснуваат со низа случајности, ништо не е однапред организирано,а ако е тогаш е од мала група фанатици (bad guys).
Економските превирања се случуваат по коинциденција,нема никаква структура која стои зад кризите и проблемите во светот,се е хаотично и брзо треба да се заборави...

Што мислите по ова прашање и на која од овие теории и давате поголемо значење?

Кога луѓето ја прават историјата тие не мислат случајно. Од своја страна секој народ со својата суштинска посебност придонесува во созадвањето на светската историја ( светски дух )...
Произволности и случајности се исклучени.
Тие се само надворешен облик па нешто во чијашто внатрешност се кријат длабоките причини за неопходноста.
Слободата и вистината исто така бараат неопходност. Светската историја е прогрес во познанието на слободата, прогрес што ние можеме да го сфатиме само во неговата неопходност. Над историјата не владееле анархија и бесмислица, туку железните закони на реалната неопходност, којашто се јавува како слобода во она што го правиме "свесно и разумно".
Моќта е пресудна ако се постави прашањето „кој“ ја прави историјата.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Nisto ne e slucajno ....ova se planira so vekovi i vekovi ..ako malku poveke se istrazuva ke se vide deka zad site vojni , finansiski krizi ,sozdavanje na unii... stojat isti familii i likovi .Celta e edna :Porobuvanje na covestvoto !!
И што потоа?


Не е се така црно бело, еве се согласувам дел од тоа што го вели Дејвид Ајк држи вода оди со ред племиња, држави, унии, па на крај глобализација што потоа? Која е целтта зар мислите дека една светска влада може да контролира се и сешто на овај свет, нема шанси. Луѓето се жива материја сите закони се од луѓе правени за луѓе кои што секогаш ќе има некој да ги прекрши. Се што е направено од човек друг човек може да го скрши, пример не постои совршен алармен уред кој што ниеден човек не може да го помине, не постои сеф кој што не може да биде обиен тие се работи правени од луѓе за луѓе. Опсесивната контрола е пуста желба само, не може буквално се да биде контролирано. Постои план, кој е тој план и зошто тој план ќе го доживее финишот во нашиот животен век, што сме ние толку посебни? Зошто на пример во средниот век не бил тој завршеток на план ќе било многу полесно луѓето биле неписмени неуки итн, денес е боли глава интернет триста чуда....
Тоталитарна држава, сите тоталитарни држави завршуваат крваво ако ЕУ сака да биде такво нешто и таа ќе заврши така тоа е историски факт. И немојте да мислите дека ако има некоја завера светска огромна заверениците да го превидат тоа особено ако владеат со светот толку години ќе научат на кожата од сопствените предци. Затоа што човечка природа е да се бунтува крева револуции, востанија дури и за време на вистинско ропство (Спартак Рим). Дајте им на луѓето леб и игри, и може да се контролира само до одреден степен, апсолутна контрола на се и сешто е просто невозможно....

Го гледав Дејвид Ајк пред малку, па свежи импресии имам.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Vsusnost sekoja vojna e od ekonomska pobuda so sakate recete sekoja vojna e poradi profit i resursi od sekogas bilo taka i ke ostane a teorija na zagovor jebiga ednostavno ima luge vo se da gledaat zagovor,pa taka i ako i avtobusot im izbega tie gledaat vo toa zagovor.


Nisto ne e slucajno ....ova se planira so vekovi i vekovi ..ako malku poveke se istrazuva ke se vide deka zad site vojni , finansiski krizi ,sozdavanje na unii... stojat isti familii i likovi .Celta e edna :Porobuvanje na covestvoto !!
IIIIIIIII decko zejtgejts da ne go imas gledano a ??:pos2::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom