Тенкови и тенковски операции во втора светска војна

Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.596
Јапонците исто од страв да не паднат под Русите (за да не им се предадат ним) - последни се предале, чекале да стигнат Амриканците за да им се предадат ним.
Не е баш точно, доста Јапонци се предале/загинале при:

Soviet invasion of Manchuria
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Финска била чисто тест за моменталната состојба на војската што се покажал катастрофален...
После нападот и поделбата на Полска бил потпишан пактот за ненапаѓање со Германија....

Тука се покренуваат интересни прашања околу сојузниците...

После првата светска војна во која Германија изгубила, била под контрола(ограничена бројка на војници и воена опрема) на победниците, Англија, Франција итн...

Оваа држава која била под контрола на победниците, си тестирала оружје во Шпанија:
German involvement in the Spanish Civil War

Ај, ќе речеме дека можеби не знаеле дека го правела тоа...

После тоа Германија ја анектира Австрија:

Anschluss

од сојузниците ни збор околу тоа...

После тоа Германија ја окупира Чешка

German occupation of Czechoslovakia

Тука имало интервенција од тогашните западни суперсили, еве ја:

Munich Agreement

После тоа следи тоа што го пиша ти:

Occupation of Poland (1939–1945)

Каде е потпишан пактот за ненапаѓање помеѓу советскиот сојуз и Германија...
Дури во овој момент тогашните суперсили Англија, Франција и објавуваат војна на Германија...

Интересно е прашањето зошто толку чекале?
Чекале Германците да ја нападнат Русија. Тоа било нивната желба,тоа било нивното очекување и затоа не и објавувале војна на Германија. Но кога Германија ги иневерила и склучила пак за ненапаѓање со Русија, “западниве “ помислиле дека имсе изјаловиле нивните очекувања и надежи па морале да и објават војна на Германија. Инаку ќе ги оставеле Германија и Русија да се испотепаат и да се исцрпат во меѓусебна војна, а тие потоа ќе глумат “миротворци“, ќе редат ред, ќе се дограбат до ресурсите на Русија и знаењето на Германија.
П.С. Ова како појаснување - иако е офтопик,ама морав да го кажам :)[DOUBLEPOST=1498391630][/DOUBLEPOST]
Не е баш точно, доста Јапонци се предале/загинале при:

Soviet invasion of Manchuria
Тоа го прочитав кај некој сериозен аналитичар/историчар, само не се сеќавам каде :) НИКАКО не сакале Јапонците и нивниот крал да потпаднат под Советска власт, оти многу добро знаеле што значи тоа...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
ова појќе како платформа за разни други оружја и системи од колку борбено возило, денес герилата она шо го има во изобилие се ефтини и ефикасни рачни ПТ орудија (за една употреба или повеќекратна)
Мислам дека и тежок митролез 12,7 или 14,5 или ПА орудија од 20+ мм калибар лесно би се справиле со вакви возила.
Монтираат двоцевни ПА 20мм, 8 цевни лансери за Стингер или 4 за Хот на него, веројатно има оклоп за заштита до 8мм зрна, висењето му делува архаично како од 1929 некаде :)

Веќе нема конвенционални војни. Дури ни Втората Светска Војна не била во целост таква, можеби во делови, битки, фронтови - да, ама воглавно не била конвенционална војна.
Освен Фокландите не знам дали имало војна која 100% била конвенционална, секаде има и дел герила. Поминало времето на храбрости, јуриши и песнички. Денес или имаш технологија и таа е организирана или немаш и мораш да се надеваш на герила.

Финска била чисто тест за моменталната состојба на војската што се покажал катастрофален...
После нападот и поделбата на Полска бил потпишан пактот за ненапаѓање со Германија....

Тука се покренуваат интересни прашања околу сојузниците...

После првата светска војна во која Германија изгубила, била под контрола(ограничена бројка на војници и воена опрема) на победниците, Англија, Франција итн...

Оваа држава која била под контрола на победниците, си тестирала оружје во Шпанија:
German involvement in the Spanish Civil War

Ај, ќе речеме дека можеби не знаеле дека го правела тоа...

После тоа Германија ја анектира Австрија:

Anschluss

од сојузниците ни збор околу тоа...

После тоа Германија ја окупира Чешка

German occupation of Czechoslovakia

Тука имало интервенција од тогашните западни суперсили, еве ја:

Munich Agreement

После тоа следи тоа што го пиша ти:

Occupation of Poland (1939–1945)

Каде е потпишан пактот за ненапаѓање помеѓу советскиот сојуз и Германија...
Дури во овој момент тогашните суперсили Англија, Франција и објавуваат војна на Германија...

Интересно е прашањето зошто толку чекале?
Пактот е потпишан во Август 1939 а нападот на СССР на Полска е на 17.Септември, координиран со Германците.
Во договорот не било само делба на Полска туку и одврзани раце на Сталин во Финска, Естонија, Литванија, Латвија и Романија (Бесарабија). Сите нив СССР ги нападна пред 22.06.1941.
http://www.encyclopediaofukraine.com/pic\G\E\German and Soviet soldiers at the Border of Peace in 1939.jpg

Насмеани советски тенкисти на БТ7 си се смеат и си муабетат со германци во Полска.
Нападот на Финска од страна на СССР е на 30.Ноември 1939.

Една работа ми е чудна, од каде потекнува таа емоционална потреба да се подржува Русија или дури и СССР (кој имал намера да ја нападне Југославија а со тоа и Македонија 1948).
Не мора да бидеш на ничија страна, тоа е минато свршено време, треба да бидеш реалистичен.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.596
Пактот е потпишан во Август 1939 а нападот на СССР на Полска е на 17.Септември, координиран со Германците.
Во договорот не било само делба на Полска туку и одврзани раце на Сталин во Финска, Естонија, Литванија, Латвија и Романија (Бесарабија). Сите нив СССР ги нападна пред 22.06.1941.
http://www.encyclopediaofukraine.com/pic\G\E\German and Soviet soldiers at the Border of Peace in 1939.jpg

Насмеани советски тенкисти на БТ7 си се смеат и си муабетат со германци во Полска.
Нападот на Финска од страна на СССР е на 30.Ноември 1939.

Една работа ми е чудна, од каде потекнува таа емоционална потреба да се подржува Русија или дури и СССР (кој имал намера да ја нападне Југославија а со тоа и Македонија 1948).
Не мора да бидеш на ничија страна, тоа е минато свршено време, треба да бидеш реалистичен.
Реалистичен сум, еве види го британскиот премиер колку е насмеан на Минхенскиот договор, каде Германија анектирала делови од Чехословачка, а подоцна и цела :) ...

 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Реалистичен сум, еве види го британскиот премиер колку е насмеан на Минхенскиот договор, каде Германија анектирала делови од Чехословачка, а подоцна и цела :) ...

Добро, на момент помислив дека разменувам мислење со рационална личност но сега гледам дека сум се излагал. Како и да е, да не одиме оф/топик, отвори си тема за опсесијата со Русија и нивната светост.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Чекале Германците да ја нападнат Русија. Тоа било нивната желба,тоа било нивното очекување и затоа не и објавувале војна на Германија. Но кога Германија ги иневерила и склучила пак за ненапаѓање со Русија, “западниве “ помислиле дека имсе изјаловиле нивните очекувања и надежи па морале да и објават војна на Германија. Инаку ќе ги оставеле Германија и Русија да се испотепаат и да се исцрпат во меѓусебна војна, а тие потоа ќе глумат “миротворци“, ќе редат ред, ќе се дограбат до ресурсите на Русија и знаењето на Германија.
П.С. Ова како појаснување - иако е офтопик,ама морав да го кажам :)
оној кој го следел патот на Итлера слушал шо кажува и читал шо пишува, знаел дека неговата цел е русија и истокот. А во обраќањата кон запад тој нудел мир.
На патот кон русија тој морал да помини силум или милум и низ полска. Обезбедил сојузници како унгарија, бугарија, романија.... а полска ја зел со сила. Ако приметиш реакцијата на Англија и Франција на окупација на полска од почеток бил млак. Објавиле војни но немало никакви сериозни воени акции. ќе пукнеле некоја пушка и воглавном фрлале летци еден кон друг. Хитлер немаше никогаш никакви аспирации кон франција а посебно кон англија. Дури и кон англичаните упатувал отворени пораки за мир за да си осигура позадината за неговата кампања кон русија. Но времето поминувало мирот не бил постигнат. Како што запишуваа некои историчари “Хитлер беше спремен на мир со англија и на песоците во денкерк и во урнатините на Берлин. Имаше високо милсење и за англија и англиската историја и улогата на англија како светска поморска сила па дури и за англичаните како раса која ја сметаше за ариевска. Но не можеше да тргне на исток без сигурен мир на запад. Затоа и го направи тој потег - напад на франција и војна со англија. Да им беше толку стало на англија и франција да германија и русија се истребат меѓусебе, многу лесно тоа ќе го оствареа посебно со факт дека ссср и германија беа сојузници. Но не го прифатија тоа и инсистираа на повлекување на германија од полска.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.347
оној кој го следел патот на Итлера слушал шо кажува и читал шо пишува, знаел дека неговата цел е русија и истокот. А во обраќањата кон запад тој нудел мир.
На патот кон русија тој морал да помини силум или милум и низ полска. Обезбедил сојузници како унгарија, бугарија, романија.... а полска ја зел со сила. Ако приметиш реакцијата на Англија и Франција на окупација на полска од почеток бил млак. Објавиле војни но немало никакви сериозни воени акции. ќе пукнеле некоја пушка и воглавном фрлале летци еден кон друг. Хитлер немаше никогаш никакви аспирации кон франција а посебно кон англија. Дури и кон англичаните упатувал отворени пораки за мир за да си осигура позадината за неговата кампања кон русија. Но времето поминувало мирот не бил постигнат. Како што запишуваа некои историчари “Хитлер беше спремен на мир со англија и на песоците во денкерк и во урнатините на Берлин. Имаше високо милсење и за англија и англиската историја и улогата на англија како светска поморска сила па дури и за англичаните како раса која ја сметаше за ариевска. Но не можеше да тргне на исток без сигурен мир на запад. Затоа и го направи тој потег - напад на франција и војна со англија. Да им беше толку стало на англија и франција да германија и русија се истребат меѓусебе, многу лесно тоа ќе го оствареа посебно со факт дека ссср и германија беа сојузници. Но не го прифатија тоа и инсистираа на повлекување на германија од полска.
Celta na Itler bila da se oslobodi Rusija od kandzite na Stalin, Soros i Judeomasonerijata. On nemal nikakvi teritorijalni pretenzii osven da ja iscisti Rusija od ovie Zla za posle vojnata da gradi miroljubivi odnosi so demokratskite vladi vo tie zemji i da siri dobrososedstvo. Negovite tenkovi i avioni bile angeli na slobodata koja vojnicite na Stalin ja sprecuvale da dojde vo Rusija i okolnite drzavi, pa moralo da dojde velicestveniot Ronald Regan po 40 godini na vlast vo USA za da go ostvari amanetot na Itler i da ja oslobodi Russia od zloto nareceno komunizam i zaedno so negoviot priatel gorbachev koj on nagaleno go vikal gorbi da go rasturat toj zloben komunisticki sistem i da zavladee demokracijata.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Celta na Itler bila da se oslobodi Rusija od kandzite na Stalin, Soros i Judeomasonerijata. On nemal nikakvi teritorijalni pretenzii osven da ja iscisti Rusija od ovie Zla za posle vojnata da gradi miroljubivi odnosi so demokratskite vladi vo tie zemji i da siri dobrososedstvo. Negovite tenkovi i avioni bile angeli na slobodata koja vojnicite na Stalin ja sprecuvale da dojde vo Rusija i okolnite drzavi, pa moralo da dojde velicestveniot Ronald Regan po 40 godini na vlast vo USA za da go ostvari amanetot na Itler i da ja oslobodi Russia od zloto nareceno komunizam i zaedno so negoviot priatel gorbachev koj on nagaleno go vikal gorbi da go rasturat toj zloben komunisticki sistem i da zavladee demokracijata.
Идејата на хитлер беше да го прошири германизмот кон исток, кон заостанати и неразвиени простори населени со помалце вредни раси. Запад си беше веќе напреден, културен развиен. Нему му требаше место каде германскиот народ немаше да биди само освојувач туку и покренувач на нови цивилизациски вредности и така да се оплеменува.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Идејата на хитлер беше да го прошири германизмот кон исток, кон заостанати и неразвиени простори населени со помалце вредни раси. Запад си беше веќе напреден, културен развиен. Нему му требаше место каде германскиот народ немаше да биди само освојувач туку и покренувач на нови цивилизациски вредности и така да се оплеменува.
Точно,ама Хитлер место кон исток тргнал прво кон запад, Франција и Бенелукс. Кутриот имал проблем со ориентација.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Точно,ама Хитлер место кон исток тргнал прво кон запад, Франција и Бенелукс. Кутриот имал проблем со ориентација.
Хитлер тргнал кон исток преку полска, во тој момент англија и британија му објавуваат војна, за да се осигура да не биде нападнат од зад грб, хитлер ја освојувва франција, ја става британија под опсада и продолжува на исток.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.347
Me cudi kako stalin ispadnal tolkavo tele da mu veruva na hitler deka ovoj nema da go napadne koga ke mu se dade sansa i deka dve sili mozat da vladeat eden kontinent a da ne si gi izvadat ocite edna na druga. I fakt e deka pod vladenieto na stalin CCCP bil edna zla imperija ni malce poarna od nacisticka germanija no napadot na hitler mu dal moznost da se iskupi pred svetot kako osloboditel.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Me cudi kako stalin ispadnal tolkavo tele da mu veruva na hitler deka ovoj nema da go napadne koga ke mu se dade sansa i deka dve sili mozat da vladeat eden kontinent a da ne si gi izvadat ocite edna na druga.
Сталин ја напдана финска со огромна армија па преживеа катастрофални губитоци и никум ништо, на сталин предвреме му кажуваа за припремите на германија за напад на ссср - па не веруваше, пред самиот напад пребегани германски војници кажуваа дека се спрема инвазија на ссср - не веруваше, недела дена од како почна војната го немаше нигде ни глас не му се слушна.
Сталин како водач покажа голема неспособност во воени услови. Самите резултати и негови постапки тоа го докажуваат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Сталин ја напдана финска со огромна армија па преживеа катастрофални губитоци и никум ништо, на сталин предвреме му кажуваа за припремите на германија за напад на ссср - па не веруваше, пред самиот напад пребегани германски војници кажуваа дека се спрема инвазија на ссср - не веруваше, недела дена од како почна војната го немаше нигде ни глас не му се слушна.
Сталин како водач покажа голема неспособност во воени услови. Самите резултати и негови постапки тоа го докажуваат.
И не само тоа, самата агресија и окупација на други суверени држави пред 1941 не остава простор за гледање на СССР како на позитивна појава, посебно во тој период.
А за Сталин, ако се додадат чистките на сите кои не биле сметани за подобни и послушни, тогаш имаме уште потрагична ситуација.



Инаку за Финска, во нивниот арсенал се наоѓал и најдобриот тенк од првата војна, Рено ФТ17 кој се смета за прв тенк какви што ги знаеме денес.
Во еден момент околу почеток на триесеттите, 80% од сите тенкови во светот биле Рено или негови модификации, и кралска Југославија имала стотина машини кои се бореле во Април 1941.
Џорџ Патон својот почеток со оклопни возила го имал баш со ФТ17.


 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Секоогаш во политиката и војните како нејзино продолжение стои Англија (и светските владетели од сенка). И пред двете светски војни претходи почеток на интензивен економски и индустриски напредок на двете земји - Германија и Русија, проследено со економско поврзување на двете земји. Комплетен економски развој на двете земји поврзани со индустријата на едната (Германија) и ресурсите на другата (Русија) ќе ја фрлело во сенка Британија (и силата во подем - САД). Станува збор за две земји со многубројно население, со голем научен потенцијал од Германија и ресурси од Русија. Тоа не смеело да се дозволи, а како бонус и ако се успее да се стави шепата врз рудите на Русија - дотолку подобро.
Затоа се двете светски војни (пред тоа и Кримската) - за да се сопре економскиот подем на тие две држави и нивното здружување. Од истите причини на Кина “и се случи“ Тиенанмен, од истите причини се денешните санкции кон Русија (погледнете само колку е Германија економски и индустриски “влезена“ во Русија и ќе ви биде јасно).
Тоа покажува една работа, ниту сегашните санкции се резултат на слободна воља на Меркел уште помалку на германскиот народ, ниту нападот на СССР било воља на Хитлер, а ниту Октомвриската револуција било горлива желба на рускиот народ “за живот“ во Русија :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
За сопирање на Тигрите и Кралските тигри, СССР го направиле Јосиф Сталин-3 (ЈС-3) на база на КВ серијата, околу 50 тони, 23цм оклопна плоча напред, 122мм топ, но ужасно спор и носел само 28 гранати.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom