Тенкови и тенковски операции во втора светска војна

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Let 3, 20 јуни 2017.

 1. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.102
  Допаѓања:
  30.777
  Има, не дека нема. Аи ова е не е тема за балканска утепаност и малоумност, него за Пантери и Матилди, Патони и Гудериани.
   
 2. callejón de la muerte

  callejón de la muerte

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  955
  Тука нема ништо за тие наводни 35 германски тенка, пак останува прашањето што биднало со нив, ако воопшто нешто биднало, каде и со кого се судриле, која е таа тенковска битка?
   
 3. Ханко Брат

  Ханко Брат

  Член од:
  16 февруари 2018
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  6
  Има, има - Пчинската битка на І БГ армија.
  Пленети се од парашутната дивизија, потоа се изпратени БГ танкисти от Србија от Бронираната бригада.

  Еве ти линк. Малко така новинарска шоу презентација, но како цело си е вистина.
  https://www.168chasa.bg/article/5491613
   
 4. callejón de la muerte

  callejón de la muerte

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  955
  Картечница, тоа е митралез?

  Ако оваа информација се земе за сериозна :

  Тогаш би требало и оваа :

  Значи во една битка, бугарска војска убива 1800 германци и заробува 2300 при свои загуби од 80 војници. Ок. Добро. Мислам дека Чак Норис би бил поскромен, но што е тука е, очигледно е за што се работи.
  Но во реалноста, како што може да се види од цифрите, тоа е само поредната бугарска пропаганда, да се измијат рацете од сојузништвото со Третиот Рајх а за тенковска битка повторно нема ништо, само колку што разбирам пишува дека наводните 35 заробени германски тенка биле употребени против германска пешадија.

  Не можев да најдам потврда на нет за тие случки од друг извор, што значи дека се измислени и дека немало никакви 35 заробени тенка и со кој и каков оклоп се судриле за да има тенковска битка на територијата на Македонија.
   
  На Human, Кариес, ZooGraf и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. ZooGraf

  ZooGraf

  Член од:
  29 декември 2007
  Мислења:
  190
  Допаѓања:
  381
  Од книгата Oklopne jedinice na Jugoslavenskom ratištu 1941-1945
  Чисто да дадам престава колку и какви тенкови имало во 1944, пред да се зборува за некакви битки.
  Повлекување на Гeрманците од Грција
  [​IMG]

  Состојбата во 44-45 (за нас интересно првите 2 колони)
  [​IMG]
   
  На Klin и callejón de la muerte им се допаѓа ова.
 6. callejón de la muerte

  callejón de la muerte

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  955
  Во тоа време Германците имале 475 Фиати Л-6?! Изгледа Семовенте некоја варијанта, а во погорната табела дали имаат вкупно 35 тенка хахаха за да можат 35 тенка да бидат заробени, Пз-1 и Пз-2 ако во 1944 смееме да ги наречеме воопшто тенкови...повторно бугарите лажат.
  Не знам што е тоа М-15 кое возило е?
   
 7. ZooGraf

  ZooGraf

  Член од:
  29 декември 2007
  Мислења:
  190
  Допаѓања:
  381
  M15 e италиански среден тенк. Најголем број се заробени од Германците по капитулацијата на Италија и воглавно се стационирани во Балканот.

  Туку во истата книга има дел за тие тенковски "битки" во Македонија за време на априлската војна
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  stratUs, callejón de la muerte, Корто Малтезе и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.102
  Допаѓања:
  30.777
  Среден според Италијанците, инаку лесен.
   
 9. callejón de la muerte

  callejón de la muerte

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  955
  М-15/42 затоа не ми текнуваше, италијанците и јапанците имале чудни идеи што е тоа среден или тежок тенк :)
   
  На stratUs и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 10. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.102
  Допаѓања:
  30.777
  За мене тенкот е средство за водење војна. Развојот на средствата за водење војна е диктиран од условите во кои се користи тоа средство (намена, теренски услови, услови и можности за продукција и ред други нешта).
  Оттаму, најгрубо, најпросто кажано, тенкот е добар ако служи за тоа за што е наменет.
   
  На callejón de la muerte му/ѝ се допаѓа ова.
 11. callejón de la muerte

  callejón de la muerte

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  955
  А тенкот е само едно од средствата, едно од помалку популарните во јавноста е оклопниот транспортер кој токму во втора светска се претвори во универзално присутен, посебно со БЈК (Брен), 113.000 направени во Британија, Канада и Комонвелт, американскиот М-9 и германскиот СдКфз-250/251/252 како најекспонирани. СССР и Јапан целосно го запоставиле окллопњакот поради некоја причина, БТР-40 се појавува тек таму околу 1950.
   
 12. GG-BG

  GG-BG

  Член од:
  4 октомври 2017
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  100
  Strazhin.jpg Kriva_Palanka.png 300px-Bulgarian_troops_inYugoslavia.jpg
   
  На Klin му/ѝ се допаѓа ова.
 13. callejón de la muerte

  callejón de la muerte

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  955
  Дали си свесен дека на трите фотографии нема ниту еден тенк? Значи тенк.
  На прва и втора имаш по еден осамен Штуг (јуришен топ) а на трета оклопни автомобили SdKfz-222, камион и мотор.
  Дај малку посериозно, моља ти се :) како и да е, не видовме никаде ништо за битката на митските 35 тенка против оклопот на Вермахтот.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.102
  Допаѓања:
  30.777
  Тек пред некој ден дознав дека идејата за креирање на Штугот (со намена за подршка на пешадија) е на мојот омилен генерал (Манштајн) и многу се зачудив како тоа не сум го прочитал некаде, до сега.
   
  На callejón de la muerte му/ѝ се допаѓа ова.
 15. callejón de la muerte

  callejón de la muerte

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  711
  Допаѓања:
  955
  До некаде е природно тоа :) Манштајн е најпотценетиот генерал 1939-45, мислам дека многу негови идеи и препораки не биле прифатени, па дури бил и отпуштен од идиотот Хитлер, сепак да не заборавиме дека напредокот во тој систем се темелел на подобност и лојалност кон власта. Кон офицерскиот кадар од традиционалните пруски аристократски фамилии секогаш се гледало со сомнеж, и покрај нивните успеси на фронт.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: