Тениска репрезентација на Македонија

The_Dzo

FIELD MARSHAL
Член од
3 февруари 2007
Мислења
256
Поени од реакции
2
ma ja neznam od koga tenis i Makedonija pssssssssssss............dzabe vlogot, ako se vlozuva vo nest se znae vo so treba da se vlozuva, nemoze da se vlozuva vo nesto od vcera i da mu se dava tolkava vaznost. ima zemji koi miljarda pati poveke vlozuvaat i ne ocekuvaat tolkavi rezultati kako ovi masive.ali makedonce i ko ke izgubat ko ke im dojde pamet prefrlaja vinata od levo desno hehehe od stalno kaj nas e taka
 

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.051
Поени од реакции
2.055
Ајде 2-1 за Холанѓаниве ама мислам дека утре со стабилна и трпелива игра можеме да ги тепаме
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
5.124
Поени од реакции
35
:pos: :pos: :pos: ...

Едниот изеде 650 тениски топчиња у глава, другиот се повреди ... Немаат среќа лалињава. :)
 
Член од
4 март 2008
Мислења
36
Поени од реакции
1
Почекајте уште малку. Имаме многу млади таленти
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Јужна Африка ја елиминираше Македонија во Дејвис купот

Македонската тениска репрезентација експресно е елиминирана во првото коло од Првата евро-африканска зона од Дејвис куп натпреварувањето.

Репрезентацијата на Јужна Африка денеска го освои третиот решавачки поен, откако извојува уверлива победа во играта на двојка, со што стекна недостижна предност.

Јужноафриканската комбинација Котце/Де Вест во три сета со 6:1, 7:6 и 6:2 ја победи македонската двојка Русевски и Магдинчев.

Претходно, најдобрите македонски репрезентативци ги загубија првите два натпревари во сингл конкуренција, при што единствено Предраг Русевски освои еден сет.

Двата последни сингл меча, кои се програмата утре, нема да имаат никакво натпреварувачко значење, по водството на домашната репрезентација од 3:0.

Репрезентацијата на Македонија по овој пораз ќе треба да игра натпревар за опстанок во Првата евро-африканска зона
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Очекувано. Сите успесии до сега беа на среќа и со јака мотивација. Сега ги немаа и двете зашто очекувано и беше дека Ј. Африка да победи со оглед на појаките тенисери и условите кои се на нивна страна.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Ајде да бидеме реални, нашите тенисери во последнава година се надвор од секаква форма, и не ни очекував победа. Да се надеваме дека ќе успееме да опстанеме таму каде што сме, односно дека нема повторно да паднеме во трета или четврта Евро - Африканска зона. Дури и кога влеговме во првата зана беше вистинско чудо, бидејќи таму нема ниту една селекција која нема ниту еден тенисер во првите 200 освен нашата.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Сега за сега според мене да гледаме да опстоиме во првава зона бидејќи како што чнм кажа не сме во некоја форма па и кога се пак немаме толкав квалитет. Можеби треба да почекаме нови таленти бидејќи порќе Русевски и Магдинчев не верувам дека можат да постигнат.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
фала богу,дуелот беше решен уште кога загубивме првиот ден 2-0 и толку од надеж..
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
А што е уште полошо за опстанок ќе играме со победникот од мечот меѓу Словачка (која во Скопје не победи со 5-0) и Италија која знаеме дека има двајца врвни тенисери. Значи кој и да победи (мечот се игра во септември како дел од 2 коло) ќе ни биде многу тежок противник. Затоа уште одсега треба да се средат недоразбирањата што се јавуваат на релација тенисери - федерација и да се надеваме на ново чудо и опстанок :helou:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.134
во последно време ни малку не сум задоволен од нашите тенисери.до пред неколку месеци и русевски и магдинчев газеа сега мн.слабо
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Јас сум уверен дека ќе избориме опстанок:smir:.Ќе дадат нашите се од себе 3-2 ќе ги победиме!
 
Член од
17 март 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Во Девис купот изгубивме со 5:0 од Јужна Африка и 4:1 од Белорусија:/. Сега во 2nd Round Play-Offs трба да играме против Словачка на 18 сеп.

Потоа следат уште помизерни резултати на Атп листата....:nesum:
Сингл :
Предраг Русески - 813 (33 бода)
Илија Мартиновски - 843 (30 бода)
Димитар Грабуловски - 1018 (16 бода)
Лазар Магдинчев - 1653 (2 бода)

А Од женските пак ја познавам само Александра Јосифовска која тренира во АС. Мислам дека дојде од Прилеп но на официјалната WTA листа неможев да ја најдам...
Да се надеваме на подобри резулати во иднина :smir:. Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom