Тениска опрема

Член од
13 октомври 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
367
Каде можам во Скопје да најдам добри Хед или Вилсон рекети да си купам, пошто играм над 10 пати во годината и во АС фрлам по 100че само за изнајмување рекет

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Каде можам во Скопје да најдам добри Хед или Вилсон рекети да си купам, пошто играм над 10 пати во годината и во АС фрлам по 100че само за изнајмување рекет

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Да речиме играш 15 пати просек во годината и фрлаш 1500 денари за изнајмување. За три години би потрошил 4500 денари, пари за кои би купил рекет според твоите потреби. Не знам колку е чиста математиката и колку пари би одвоил за купување на рекет.
Во Скопје рекети може да најдеш во БеоСпорт (City Mall), SportVision (City Mall) и во уште 1-2 продавници во ГТЦ (кај спортските). Рекети ќе најдеш од повеќе категории, под и над 10 000 што доволно говори за нивниот квалитет. Кај нас се значително поскапи, јас сум купил рекет од Словенија пред 5 години за само 60 евра и со истиот сум изиграл многу многу саати тенис, плус кога ќе се додаде каков ќотек има јадено кога сум губел некои поени и слични неприлики :D Сепак, целиот е уште.
 
Член од
13 октомври 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
367
Да речиме играш 15 пати просек во годината и фрлаш 1500 денари за изнајмување. За три години би потрошил 4500 денари, пари за кои би купил рекет според твоите потреби. Не знам колку е чиста математиката и колку пари би одвоил за купување на рекет.
Во Скопје рекети може да најдеш во БеоСпорт (City Mall), SportVision (City Mall) и во уште 1-2 продавници во ГТЦ (кај спортските). Рекети ќе најдеш од повеќе категории, под и над 10 000 што доволно говори за нивниот квалитет. Кај нас се значително поскапи, јас сум купил рекет од Словенија пред 5 години за само 60 евра и со истиот сум изиграл многу многу саати тенис, плус кога ќе се додаде каков ќотек има јадено кога сум губел некои поени и слични неприлики :D Сепак, целиот е уште.
Брат не удирам многу многу математика, како и да е и 1 да играм во годината боље да имам мој рекет него да изнајмувам. Фала на инфо

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.082
Prodavam reket Babolat Pure Strike igran 1 godina portokalova/crvena boja.
Tezina 290 grama.

Moze info vo inbox koj e zainteresiran :)
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Кое ниво го поседуваш, според NTRP?
Јас би играл на нешто посериозно, Pure Strike Team 2 (320гр), колку што знам Thiem користи таков. А јас конкретно имам Babolat Pure Drive 2015 и Babolat Pure Drive 2015 Tour (истиот што имаш оставено линк, 315 грамски, меѓутоа тој е нова верзија, 2018 година). Останатите се премногу лесни и ќе треба да употребуваш многу повеќе сила, практично треба да го туркаш топчето. Но, доколку си почетник, може полесен рекет ќе ти лежи повеќе за да се адаптираш врз самите околности.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Кое ниво го поседуваш, според NTRP?
Јас би играл на нешто посериозно, Pure Strike Team 2 (320гр), колку што знам Thiem користи таков. А јас конкретно имам Babolat Pure Drive 2015 и Babolat Pure Drive 2015 Tour (истиот што имаш оставено линк, 315 грамски, меѓутоа тој е нова верзија, 2018 година). Останатите се премногу лесни и ќе треба да употребуваш многу повеќе сила, практично треба да го туркаш топчето. Но, доколку си почетник, може полесен рекет ќе ти лежи повеќе за да се адаптираш врз самите околности.
Не сум почетник, до сега имам само Вилсон користено, па сакам за прв пат да пробам со Баболат.

И ја го гледав pure strike, ама велам ај да се консултирам со некој.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Не сум почетник, до сега имам само Вилсон користено, па сакам за прв пат да пробам со Баболат.

И ја го гледав pure strike, ама велам ај да се консултирам со некој.
Не си почетник, но веројатно ни професионалец :D Чисто ме интересира според линкот што ти го оставив како се рангираш себе си, па доколку си над 4.0, дефинитивно оди на варијантите кои ти ги предложив, за релативно озбилен рекреативен тенис си сака поголема тежина :) Ако ништо друго, мене ми прави голема разлика за агресивна игра.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Далеку од професионалец @The King of Clay
Форхенд 4.0
Бекхенд 3.0
Серва 3.5
Волеј 4.0
Стил на игра 4.0

Имам проблеми со самодоверба од бекхенд бидејќи после 2 удара на 3ти најчесто ќе одиграм слајс...а форхенд може да млатам константно дури и напаѓачки...

Според ова кој рекет е за мене :D
 
Последно уредено:

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Далеку од професионалец @The King of Clay
Форхенд 4.0
Бекхенд 3.0
Серва 3.5
Волеј 4.0
Стил на игра 4.0

Имам проблеми со самодоверба од бекхенд бидејќи после 2 удара на 3ти најчесто ќе одиграм слајс...а форхенд може да млатам константно дури и напаѓачки...

Според ова кој рекет е за мене :D
Па бидејќи цената е тука така на сите, би останал со став за предност помеѓу Pure Strike Tour и Pure Drive Tour. Лично користам постара серија од вториот и сум задоволен, го земав на старо околу 50тина евра. Другиот рекет ми е Babolat Pure Drive Play 2015 со сензор, тој го земав нов од tenniswarehouse-europe и е полесен, 300 грама и затоа ти кажувам за разликата во тежина и агресивност.
1592000562888.png
Не знам од каде би ги земал, дали од официјалната страна на Баболат за Србија, меѓутоа цените се височки. Исто така, не знам дали си разгледувал можности за купување на старо, јас би одел на таа варијанта, ќе најдеш доста солидно парче за многу помали пари.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Па бидејќи цената е тука така на сите, би останал со став за предност помеѓу Pure Strike Tour и Pure Drive Tour. Лично користам постара серија од вториот и сум задоволен, го земав на старо околу 50тина евра. Другиот рекет ми е Babolat Pure Drive Play 2015 со сензор, тој го земав нов од tenniswarehouse-europe и е полесен, 300 грама и затоа ти кажувам за разликата во тежина и агресивност.
Прегледај го приврзокот 255046
Не знам од каде би ги земал, дали од официјалната страна на Баболат за Србија, меѓутоа цените се височки. Исто така, не знам дали си разгледувал можности за купување на старо, јас би одел на таа варијанта, ќе најдеш доста солидно парче за многу помали пари.
Од Ниш ќе го земам така што ќе вратам и 20% од цената, така да 120-125 евра и не е скапо, овој pure drive e 200 евра кај нас у Скопје.

Фала на помош.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Ај мала помош и за мене @The King of Clay :)

Почетник сум, сакам да земам некој рекет до 4-5000денари и некој топчиња за hard подлога, шо би ми препорачал/e и од каде? Во Охрид ко шо видов и немаТ ни топчиња, ниту рекети саглам, а на интернет освем ова tennis shop mk, незнам од каде би зел.

ty
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Ај мала помош и за мене @The King of Clay :)

Почетник сум, сакам да земам некој рекет до 4-5000денари и некој топчиња за hard подлога, шо би ми препорачал/e и од каде? Во Охрид ко шо видов и немаТ ни топчиња, ниту рекети саглам, а на интернет освем ова tennis shop mk, незнам од каде би зел.

ty
Рекети можеш да најдеш во beosport во City Mall. Од време на време имаат некои попусти, е сега нов рекет како нов си кошта повеќе, обично над 100 евра одат тие пристојни парчиња. Ако си почетник, дефинитивно би ти препорачал да бараш рекет на старо, до кај 50-тина евра ќе земеш добро парче. Ако ти треба помош или сакаш да те додадам во една вибер група за тениски огласи. Јас за околу 2500-3000 денари земав Babolat Pure Drive Tour, само шпанот (жиците) на него коштаат 1000 денари :) Така да, ако си почетник, дефинитивно би одел со рекет на старо до максимум 3000 денари.
И јас сум од Охрид, ако сакаш пиши ми порака, ќе ти дадам подетални информации за viber огласник групата.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.082
Од Ниш ќе го земам така што ќе вратам и 20% од цената, така да 120-125 евра и не е скапо, овој pure drive e 200 евра кај нас у Скопје.

Фала на помош.
Сепак 300гр ти се доволни за рекреативен тенис. Ако сакаш можам да ти направам од Баболат Македонија 30% попуст за било кој рекет. :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
@The King of Clay
@Azriel

Дајте совет за рекет, апла почетник, дали да земам на ново нешто ефтино или знаете кај би можел да најдам добри рекети на старо. Не ми се даваат многу пари дека сум ептен почетник па може понатаму ќе сменам подобар рекет кога ќе видам што ми одговора.

Во Runners има Вилсон за 1.800 мкд, ептен е ефтин, да не има некој штос?

Raziel можеш уште да направиш 30% во Баболат и да препорачаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom