Телешки јазик

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Сте пробале, по ќеф ли ви е?



Најубавиот телешки јазик шо сум го пробал беше во Битола, не знам во која кафана само точно.

И да, да прашам, некаде низ Скопје да не знаете кај шо знает да спремет јазик ко шо требит? :))
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
кај го најде?
јас барав по месарите пред некое време и ненајдов:( за да го направи мајка ми - има прекрасен рецепт - и испаќа невидено вкусно
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Во охридска месара немам видено никогаш... Знам дека во Битола има.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Ја си реков го откриле јазикот на кој зборувале телината -.-

Иначе да, мајками има правено неколку пати, супер е.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Сте пробале, по ќеф ли ви е?



Најубавиот телешки јазик шо сум го пробал беше во Битола, не знам во која кафана само точно.

И да, да прашам, некаде низ Скопје да не знаете кај шо знает да спремет јазик ко шо требит? :))
Дојди кај мене дома мајка ми да ти спрема телешки јазик. Има да паднеш во несвест. Си има стар семеен рецепт оставен од нејзината мајка, едноставно боженствено.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.645
Поени од реакции
13.100
Чат пат се прави, најчесто зима пролет. Ми се прави ќефот оваво сос од печурки со пире и зелена салата. Го јадам искључиво у домаќа атмосфера.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
првиот пат кога пробав не ми се допадна, ама вториот беше супер :)
 
F

FARANG

Гостин
Пред некоја недела во тајланд го јадев на нивен начин спремен на скара и како ражнич на стапче наднат. Многу поразлично од нашите начини со некој нивни сосови и лимон. Ние го спремаме поубаво ова ми беше некако жилаво али беше интересно оти им е како street food таму па се јаде доста.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Никад не сум јадел, а сакам да пробам!
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
не знаеф дека е јазик беше исецкано месото во манџата убо ми беше ко пробав ама од самата помисла дека јадам јазик :oops: не можев
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
кај го најде?
јас барав по месарите пред некое време и ненајдов:( за да го направи мајка ми - има прекрасен рецепт - и испаќа невидено вкусно
Навистина вкусно јадење, одамна немам пробано. Рецептот со вино нешто да не е :) ? По месарници само со нарачка, ќе им кажеш дека сакаш да купиш во некоја поголема месарница кај нас, па ако се расположени може нема да те одбијат. Иако не верувам дека за килограм-два би се нафатиле :cautious: да порачуваат. Од друга страна, може и да налеташ случајно, ако имаш среќа.
Јазикот е мускул, па можете да купите јунешки/телешки мускул како некаква замена, иако не мислам дека е баш исто :)
--- надополнето: 16 септември 2012 во 04:34 ---
не знаеф дека е јазик беше исецкано месото во манџата убо ми беше ко пробав ама од самата помисла дека јадам јазик :oops: не можев
Колку што знам јазикот готвачите го чистат, го лупат, и од површинската обвивка не останува ништо. Термички обработено месо, како и во сите наши јадења. Дома за јадење секако е најсигурно. Но секој со своите желби.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
ко го видов насловот одма на ова ми текна :D
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Дојди кај мене дома мајка ми да ти спрема телешки јазик. Има да паднеш во несвест. Си има стар семеен рецепт оставен од нејзината мајка, едноставно боженствено.
Пушти ми адреса и кажи кога да дојдам. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И да, да прашам, некаде низ Скопје да не знаете кај шо знает да спремет јазик ко шо требит? :))
Иди кај Чамо, тоа ти е меана карши Општина центар, го минеш Ван Гог и во порта влегуваш внатре. Мајстори се за вакви јадења, мозоци, јазици, цревца, итн.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Иди кај Чамо, тоа ти е меана карши Општина центар, го минеш Ван Гог и во порта влегуваш внатре. Мајстори се за вакви јадења, мозоци, јазици, цревца, итн.
Само пази да не утнеш па да влезеш во ВГ кога има геј парти па да не налеташ на телешки карабатак:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom