Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Бегај од алкател како од ѓавол
Лично јас ниту еден од двата не би зел
--- надополнето: 20 ноември 2012 во 21:38 ---
ај да си прашам јас тука може ке добијам некој совет. ми се ближи договорот да ми истече со т мобајл. сакам да земам телефонче до кај 12 000 - повеќе сум склон кон HTC - за другиве не баш. гледам LG имаат добри понуди и нешто од самсумг ама за тие пари незнам што да се одлучам да земам. сакав да го земам HTC ONE V ама гледам го тргнале од т мобајл незнам зашто па уи предвид ми доаѓа DESIRE X или нешто друго - Ваше мислење?
Desire X, тапа е One V.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Го зема Tipo-то мајка ми, телефонот е солиден, искрено сум ептен позитивно изненаден од звучникот, каков квалитет на звук има, одамна немам слушнато некој телефон таков звук да дава. Негативна страна му е што има многу мали viewing angles, онака одма мава на контра сликата, и 5 степени да го искривиш, се приметува. Исто така, екранот не е многу осетлив на допир, кога би го споредил со мојот Optimus One P500, некогаш треба онака појако да го стиснеш за да направи нешто дисплејот. Али се на се, не е лош :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
И да, browser-от е екстра брз, али екранот ме разочара, стварно треба некогаш да го "тепаш" за да изреагира...
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
И да, browser-от е екстра брз, али екранот ме разочара, стварно треба некогаш да го "тепаш" за да изреагира...
Ова искрено ме чуди со оглед дека на сите преставувања на youtube на телефонот тачот реагира преубаво и доста мазно така да не верувам дека е само маркетингшки трик.Овака ме разубедуваш да не го земам со оглед дека ми завршува сега договорот со ВИП па сакав да го земам овој со оглед дека толку ми дозволуваат финансиите :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Ова искрено ме чуди со оглед дека на сите преставувања на youtube на телефонот тачот реагира преубаво и доста мазно така да не верувам дека е само маркетингшки трик.Овака ме разубедуваш да не го земам со оглед дека ми завршува сега договорот со ВИП па сакав да го земам овој со оглед дека толку ми дозволуваат финансиите :)
Друже јас ти кажувам мој впечаток, го споредувам со мојот LG Optimus One P-500 и тачот е далеку полош, на LG-то онака и ептен нежно и набрзинка да стиснеш, или малку да ти побегне прстот од иконата, одма реагира, овој бара онака ептен директно и посилно да стиснеш. Отиди до салон, ѕирни го, што те кошта :)
--- надополнето: 21 ноември 2012 во 12:29 ---
Ова искрено ме чуди со оглед дека на сите преставувања на youtube на телефонот тачот реагира преубаво и доста мазно така да не верувам дека е само маркетингшки трик.Овака ме разубедуваш да не го земам со оглед дека ми завршува сега договорот со ВИП па сакав да го земам овој со оглед дека толку ми дозволуваат финансиите :)
http://reviews.cnet.co.uk/mobile-phones/sony-xperia-tipo-review-50008584/

Читај кај BAD:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
И да, browser-от е екстра брз, али екранот ме разочара, стварно треба некогаш да го "тепаш" за да изреагира...
Кај некој уреди знае да се појави таков проблем.Треба да се однесе во сервис центар на Sony за да ти направат калибрација на екранот.Е сега незнам дали има серис центар на Sony во Македонија.Исто така пости и опција сам да си го средиш само незнам колку работи.
P.S.И јас исто имам tipo но досега ми се нема појавено таков проблем и презадоволен сум од телефонот.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Кај некој уреди знае да се појави таков проблем.Треба да се однесе во сервис центар на Sony за да ти направат калибрација на екранот.Е сега незнам дали има серис центар на Sony во Македонија.Исто така пости и опција сам да си го средиш само незнам колку работи.
P.S.И јас исто имам tipo но досега ми се нема појавено таков проблем и презадоволен сум од телефонот.
Па не би го категоризирал тоа како "проблем", него разлика во квалитетот на дисплејот помеѓу 2 телефони. Не е дека не реагира дисплејот, или е нешто ПРЕтешко да се кликне некоја икона, ама има разлика пример со мојот P500, каде што екранот е многу поосетлив.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Па не би го категоризирал тоа како "проблем", него разлика во квалитетот на дисплејот помеѓу 2 телефони. Не е дека не реагира дисплејот, или е нешто ПРЕтешко да се кликне некоја икона, ама има разлика пример со мојот P500, каде што екранот е многу поосетлив.
Па тоа е всушност проблемот.Се средува со калибрација.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Па тоа е всушност проблемот.Се средува со калибрација.
Според твојава теорија, екраните, на сите смартфони што постојат би биле исти, само доколку се калибрираат? :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Го зема Tipo-то мајка ми, телефонот е солиден, искрено сум ептен позитивно изненаден од звучникот, каков квалитет на звук има, одамна немам слушнато некој телефон таков звук да дава. Негативна страна му е што има многу мали viewing angles, онака одма мава на контра сликата, и 5 степени да го искривиш, се приметува. Исто така, екранот не е многу осетлив на допир, кога би го споредил со мојот Optimus One P500, некогаш треба онака појако да го стиснеш за да направи нешто дисплејот. Али се на се, не е лош :)
Моментално имам п500 и типо, тачот е неспоредлив меѓу овие телефони, типото многу подобар тач има, не сум го допрел што се вика одма реагира ... за разлика од п500 каде треба посилно да стиснам.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Јас би го одбрал Самсунгот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom