Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
371
Поени од реакции
513
Mi 10 pro и Mi note 10 pro, разлика во ценава гледам дека е 500 долари, дали стварно е толкава разликата или за некој минимални подобрувања не вреди да се преплаќа mi 10 pro?
5g, snapgragon 865, ufs 3, fastcahrge 50w,
5g najvise diga cena
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.253
Поени од реакции
17.790
Mi 10 pro и Mi note 10 pro, разлика во ценава гледам дека е 500 долари, дали стварно е толкава разликата или за некој минимални подобрувања не вреди да се преплаќа mi 10 pro?
Никако, Mi Note 10 е ДАЛЕКУ подобар за парите. А Mi Note 10 обичниот ти е ушта подобар избор ценовно. Треба да наведеш кои ти се приоритети кај телефоните за да знаеме што да ти препорачаме.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.517
Поени од реакции
2.311
Mi 10 pro и Mi note 10 pro, разлика во ценава гледам дека е 500 долари, дали стварно е толкава разликата или за некој минимални подобрувања не вреди да се преплаќа mi 10 pro?
Јас се мислев меѓу п30 про и ми ноте 10 про. Ги најдов двата во една продавница, си поиграв малку со двата и го зедов п30 про.
Шаомито загрева многу посебно ако уклучиш игра или си долго време на телефонот само ако го чепкаш. Слика откако ќе сликаш чекаш 2-3 секунди да се испроцесира за да ти ја зачува и покажи. Овие две работи ме изиритираа многу и затоа го одбрав хуавејот шо беше 100 евра поскап. Ова беше Јануар периодот и тогаш го немаше Ми 10 про :\ .
Генерално сум задоволен од п30 про посебно оти ми е со 256 гб меморија и вади предобри слики навечер. Има убав зум и прави добри портрет слики. Не сум задоволен од фингерпринт скенерот шо е под екран и фаќа од втор и трет пат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.253
Поени од реакции
17.790
Оценување на телефон и перформанси во продавница ти е релевантно околу 5%
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.423
Поени од реакции
915
Мислење за huawei У7 pro? Имам хуавеј моментслно и се покажа солиден.
 
Член од
24 април 2014
Мислења
106
Поени од реакции
110
Samsung Galaxy a51 или Huawei Nova 5t ? :/
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.151
Поени од реакции
9.961
Samsung Galaxy a51 или Huawei Nova 5t ? :/
Са 17400 се наоѓа А51 со 6 гига РАМ, јас го имам со 4, што не е лошо, во зависност што бараш. Немам ФБ, месинџер, Инстаграм....и тера без ниакков проблем. Мене ми треба хромот и камерата која е светлосни години подобра него таа на А50

На ГСМ арена ја споредувам со Ноте10....и мала е нијансата

Без навреда, несакам да навлегувам во кавги, но на ГСМ Арена во споредба ги тепа другите.

ПС:нема да реплицирам на евентуално ,,увреЏени,, секој со свое мислење и вкус
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.253
Поени од реакции
17.790
Са 17400 се наоѓа А51 со 6 гига РАМ, јас го имам со 4, што не е лошо, во зависност што бараш. Немам ФБ, месинџер, Инстаграм....и тера без ниакков проблем. Мене ми треба хромот и камерата која е светлосни години подобра него таа на А50

На ГСМ арена ја споредувам со Ноте10....и мала е нијансата

Без навреда, несакам да навлегувам во кавги, но на ГСМ Арена во споредба ги тепа другите.

ПС:нема да реплицирам на евентуално ,,увреЏени,, секој со свое мислење и вкус
Јас нe сум воопшто навреден, навреда во дискусијата за парчиња хаедвер е за малоумни, но сепак би сакал да ми дадеш линк да видам како тоа A51 е подобар од Note 10.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.151
Поени од реакции
9.961
Јас нe сум воопшто навреден, навреда во дискусијата за парчиња хаедвер е за малоумни, но сепак би сакал да ми дадеш линк да видам како тоа A51 е подобар од Note 10.
Не е подобар, но можи да се носи.....т.е. како што кажав ,,мала е нијансата,,

и како фан на камерите на мобилните, мислам дека С20 е класа над Ноте10 и 2 над сите останати

незнам друга страна за компарација...на ГСМ вака изгледаат работите....на сликите 1, 2 и 3 дури малку и е напред, а кај с20 се приметува огромен скок

тестот е на low light...на добро светло нормално сите се јаки

1.jpg 4.jpg
2.jpg
3.jpg 5.jpg
 
Последно уредено:

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
706
Кој од овие би избрале.
1. Poco F2 pro
2. Huawei p30 pro
3. Samsung galaxy s10 lite
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.253
Поени од реакции
17.790
Не е подобар, но можи да се носи.....т.е. како што кажав ,,мала е нијансата,,

и како фан на камерите на мобилните, мислам дека С20 е класа над Ноте10 и 2 над сите останати

незнам друга страна за компарација...на ГСМ вака изгледаат работите....на сликите 1, 2 и 3 дури малку и е напред, а кај с20 се приметува огромен скок

тестот е на low light...на добро светло нормално сите се јаки

Прегледај го приврзокот 254192Прегледај го приврзокот 254193
Прегледај го приврзокот 254194
Прегледај го приврзокот 254195Прегледај го приврзокот 254196
Сликите се од фирмвери на лансирање, и пак Note 10 вади подобри. Сликата на A51 се тотална пластика. После апдејтите Note 10 вади драстично подобри фотки од ова горе, дури и на овие горе чист победник е Note 10, не знам во кој свет сликиве од A51 се подобри.

Еве ти подобри примери каде што се гледа текстура, плус памти дека на сликите на Note 10 не е користен night mode, ако двата се споредат со night mode, ќе биде колење, на сликиве тоа е всуштност предност кај A51.


Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Screenshot_4.jpg
Автоматски споено мислење:

Кој од овие би избрале.
1. Poco F2 pro
2. Huawei p30 pro
3. Samsung galaxy s10 lite
Poco.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.151
Поени од реакции
9.961
Da...slikite gi pravi poplastični, no sepak ima detalnost. Mislam deka A klasata 51 i 71 se prvite koi gi ,,usoglasija,, kamerite. Koga izleze A7, kamerite nikako ne bea vo balans, i pretstavuvaa 2 čekori nazad vo odnos na modelite pred nego
 

Kajgana Shop

На врв Bottom