Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Член од
6 февруари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
5
Xiaomi Mi A2 vs Xiomi Mi 8lite vs Honor 8X кој од овие телефони е најдобар избор?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Xiaomi Mi A2 vs Xiomi Mi 8lite vs Honor 8X кој од овие телефони е најдобар избор?
Honor 8X е топ. Ако ти е за камера, Mi 8 Lite.
Ако нејќеш EMUI тогаш, Mi A2, имаш Snapdragon 660,ок камера, е сега немаш џек за слушалки, слот за Micro SD Картица, ни некоја огромна батерија, но имаш Stock Андроид, што у превод значи немаш многу опции да си играш, туку се е чисто, мазно и добиваш брзи Android апдејти благодарение на Android One програмата.
Mi 8 Lite, скоро се исто со Mi A2, само што поголема батерија, слот за Micro SD Картица, MIUI што во превод значи повеќе bloatware и реклами, не толку мазен Android, и поспори апдејти, ама пак повеќе опции. Плус и исечок на Екранот.
Honor 8X е двете комбинирани во едно + Џек за Слушалки + Поголема батерија + Поголем Екран + Помал исечок + Подобар, иако IPS дисплеј.
Со другари споредував Mi A2 Lite, Honor 8X, Huawei P10, (мојот) J7 2016,и најдобар од сите беше Huawei - то.
Најдобар дисплеј = мојот, бидејки има AMOLED, а во резолуција и камера P10.
Mi A2 Lite испадна најчист од сите, и нај флуентен, нормално исто така и најмалце опции (да неможеш да кикнуваш корисници на хотспот е срамота, дури Note 3 од 2013 може да кикнува корисници).
Honor 8X, е огромен, и за дисплеј се рамнат со Huawei P10, иако обете се IPS испаднаа доста добри, во споредба со Xiaomi.
Најдобар избор според мене од овие 3 уреди, Honor 8X. Објаснив зошто, а за другото одлучи си ти самиот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Honor 8X е топ. Ако ти е за камера, Mi 8 Lite.
Ако нејќеш EMUI тогаш, Mi A2, имаш Snapdragon 660,ок камера, е сега немаш џек за слушалки, слот за Micro SD Картица, ни некоја огромна батерија, но имаш Stock Андроид, што у превод значи немаш многу опции да си играш, туку се е чисто, мазно и добиваш брзи Android апдејти благодарение на Android One програмата.
Mi 8 Lite, скоро се исто со Mi A2, само што поголема батерија, слот за Micro SD Картица, MIUI што во превод значи повеќе bloatware и реклами, не толку мазен Android, и поспори апдејти, ама пак повеќе опции. Плус и исечок на Екранот.
Honor 8X е двете комбинирани во едно + Џек за Слушалки + Поголема батерија + Поголем Екран + Помал исечок + Подобар, иако IPS дисплеј.
Со другари споредував Mi A2 Lite, Honor 8X, Huawei P10, (мојот) J7 2016,и најдобар од сите беше Huawei - то.
Најдобар дисплеј = мојот, бидејки има AMOLED, а во резолуција и камера P10.
Mi A2 Lite испадна најчист од сите, и нај флуентен, нормално исто така и најмалце опции (да неможеш да кикнуваш корисници на хотспот е срамота, дури Note 3 од 2013 може да кикнува корисници).
Honor 8X, е огромен, и за дисплеј се рамнат со Huawei P10, иако обете се IPS испаднаа доста добри, во споредба со Xiaomi.
Најдобар избор според мене од овие 3 уреди, Honor 8X. Објаснив зошто, а за другото одлучи си ти самиот.
Олкав есеј у школо професорката да те тера нема да и напишеш:D
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
5
Honor 8X е топ. Ако ти е за камера, Mi 8 Lite.
Ако нејќеш EMUI тогаш, Mi A2, имаш Snapdragon 660,ок камера, е сега немаш џек за слушалки, слот за Micro SD Картица, ни некоја огромна батерија, но имаш Stock Андроид, што у превод значи немаш многу опции да си играш, туку се е чисто, мазно и добиваш брзи Android апдејти благодарение на Android One програмата.
Mi 8 Lite, скоро се исто со Mi A2, само што поголема батерија, слот за Micro SD Картица, MIUI што во превод значи повеќе bloatware и реклами, не толку мазен Android, и поспори апдејти, ама пак повеќе опции. Плус и исечок на Екранот.
Honor 8X е двете комбинирани во едно + Џек за Слушалки + Поголема батерија + Поголем Екран + Помал исечок + Подобар, иако IPS дисплеј.
Со другари споредував Mi A2 Lite, Honor 8X, Huawei P10, (мојот) J7 2016,и најдобар од сите беше Huawei - то.
Најдобар дисплеј = мојот, бидејки има AMOLED, а во резолуција и камера P10.
Mi A2 Lite испадна најчист од сите, и нај флуентен, нормално исто така и најмалце опции (да неможеш да кикнуваш корисници на хотспот е срамота, дури Note 3 од 2013 може да кикнува корисници).
Honor 8X, е огромен, и за дисплеј се рамнат со Huawei P10, иако обете се IPS испаднаа доста добри, во споредба со Xiaomi.
Најдобар избор според мене од овие 3 уреди, Honor 8X. Објаснив зошто, а за другото одлучи си ти самиот.
Фала за информациите :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
honor 8x e najbagovit od site, plus usb 2.0 a 2019 sme

a2 spored mene, edit ako ne e lite
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
honor 8x e najbagovit od site, plus usb 2.0 a 2019 sme

a2 spored mene, edit ako ne e lite
другар имам (заедно учиме, а и баш тој ко мене по технологија, поише по Ardruino е), има Honor 8X и е пре - задоволен.
Ако нему не му пречи Stock Android и минус тие ствари што ги кажав, тогаш Mi A2.
За друго, EMUI секако подобар од MIUI во доста ствари.
Иначе, се сложувам дека Micro USB (ала USB 2.0) треба веќе да се отрсани.
Еве Samsung со новата M класа, Xiaomi со Redmi Note 7, Huawei почнаа и они...
Уште Oppo и Apple.
Не ми е до толку дојдено дали ќе пуни брзо или споро, пошто јас скоро ич не испаѓам у ситуација да полнам уред во брзање (ала On - The - Go), туку сите да имаат ист тип на порта, па така да кога би патувал да не биде секој со различен пунач. Моментално тројца сме со Micro USB, а само татко ми има уред со Type - C па така редно е веќе еднаш за секогаш да се стави крај на Micro USB. Не ми треба толку Fast Charging колку што ми треба достапноста на самата порта.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
5
Mi A2, by far. После него A7 2018.
Дали А2 батеријата издржува еден ден интензивно користење (outlook, viber, повици и социјални медиуми)? Инаку sd660 и android one е и повеќе од доволно. Игри не ме интересираат. А7 отпаѓа поради лошо искуство, пред два месеци телефон земен од телеком и веќе е на сервис поради ресетирање.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дали А2 батеријата издржува еден ден интензивно користење (outlook, viber, повици и социјални медиуми)? Инаку sd660 и android one е и повеќе од доволно. Игри не ме интересираат. А7 отпаѓа поради лошо искуство, пред два месеци телефон земен од телеком и веќе е на сервис поради ресетирање.
Едно искуство нема врска, рандом лоша среќа, ама ти си знаеш. За батерија не знам, треба да е ок. Колку ти е ценовен буџет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom