Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
дечки ајде помош малце... иам буџет од телеком 20 000 да искористам плус 3 000ки од поени што сум собирал и упте 1 000ка да додадам кеш а треба да зимам телефон.... моментално користам P9 и сум генерално задоволен и сеуште гледам дека е јак во споредба со некои нови модели кои ги вадат... нешто има појако нешто послабо од новиве модели ама сепак не се дава.... е сега морам да бирам од телеком телефон и вкупниот буџет ми 24 000

се мислам помеѓу Huawei mate 20 lite и и помеѓу Samsung A7 2018




ајде помогнете што од овие два е подобро и ако ги имате користено какви ви се искуствата....
И јас ја имав истата дилема, и се одлучив за Мејт 20 лајт. И не погрешив. Многу е по премиум и на изглед и у рака од А7. Види ги у живо, земи ги у рака побаратај ги малце ќе ти стсне јасно одма.

Презадпволен сум јас засега. Од батерија, брзина, камера, екран... Све е топ немам никаква замерка.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
S9+.
P20 Pro веќе не вреди, Mate 20 Pro е доста подобар ако веќе гледаш за нешто подобро у камера и такви ствари.
Веќе доста уреди го претркаа P20 Pro во вадење слики, еден од кои Mi Mix 3.
S9+ е уште подобар со One UI. А софтверот на Huawei не е толку добар за користење со една рака, и не е толку User Friendly, во споредба со One UI.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Еиднствено во што е подобар S9+ е екран, апсолутно во ништо друго
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Еиднствено во што е подобар S9+ е екран, апсолутно во ништо друго
софтвер, џек за слушалки, Expandable Storage, дупла апература = подобри low light слики, стерео звук, wireless charging, и на сето тоа + IP 68 Water/Dust Resistance.
Eh?
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
софтвер, џек за слушалки, Expandable Storage, дупла апература = подобри low light слики, стерео звук, wireless charging, и на сето тоа + IP 68 Water/Dust Resistance.
Eh?
Софтвер Самсунг никогаш немал, напротив еден од најтежошките скинови е touchwiz, one ui ќе видиме. Expandable storage na 128gb? На кој му треба повеќе?
S9 подоабр low light :pos:
За КЛАСА подобра камера има P20 оосбено во low light + 3x оптички зум
Ако на некој толку му значи wireless charging и ip68 пеки
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Ја би зел ми микс 3 место овие, прилично понов а и уникатен
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Софтвер Самсунг никогаш немал, напротив еден од најтежошките скинови е touchwiz, one ui ќе видиме. Expandable storage na 128gb? На кој му треба повеќе?
S9 подоабр low light :pos:
За КЛАСА подобра камера има P20 оосбено во low light + 3x оптички зум
Ако на некој толку му значи wireless charging и ip68 пеки
брао брао брао брао брао
Да кажеш дека софтвер Samsung никогаш немале.............
ти у допир си со технологија? последен скин не им беше TouchWiz туку Samsung Experience.
Можам да ти кажам дека TouchWiz не беше нешто најдобар, тоа со сигурност. Samsung Experience среди доста од проблемите, ама One UI е уште подобар.
За камерата, можда Huawei - то вади посветли слики, ама тоа не е поентата.
Samsung сакат low - light од аспект на човечко око, а не ко Pixel 3XL со многу јака осветленост. И изгледа не си запознаен со Dual - Aperture системот. Доста солидна и иновативна ствар од Samsung која што резултира со доста солидни Low - Light слики.

Ја би зел ми микс 3 место овие, прилично понов а и уникатен
Pointless е да се купи телефон од Xiaomi, над 500 долари бидејки не вреди.
Може за околу таа цена доста други (како One Plus) што нудат доста солидни спецификации, побрзо пунење, сток андроид со многу опции, побрзи апдејти, итн...
Телефон како телефон, е кул супер,камерата му е доста солидна, ја рамнат со Huawei P20 Pro, дури и викаат дека е малце подобра, само што има мала батерија. За такво нешто минимум 4,000mAh.

Redmi Note 7 ме фати на око, заинтересиран сум, да пробам и MIUI, освен ако не ми се закачат овие од Samsung пак со новата M серија.

Ме чуди тоа, како можат од Xiaomi на евтин телефон, и 4,000mAh,и џек за слушалки, и Expandable Storage да стават, со цена околу 150-200 долари, а на Flagship уреди неможат. Но зошто??? (ете уште една причина зошто е Pointless да се купи Flagship телефон од Xiaomi).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
брао брао брао брао брао
Да кажеш дека софтвер Samsung никогаш немале.............
ти у допир си со технологија? последен скин не им беше TouchWiz туку Samsung Experience.
Можам да ти кажам дека TouchWiz не беше нешто најдобар, тоа со сигурност. Samsung Experience среди доста од проблемите, ама One UI е уште подобар.
За камерата, можда Huawei - то вади посветли слики, ама тоа не е поентата.
Samsung сакат low - light од аспект на човечко око, а не ко Pixel 3XL со многу јака осветленост. И изгледа не си запознаен со Dual - Aperture системот. Доста солидна и иновативна ствар од Samsung која што резултира со доста солидни Low - Light слики.


Pointless е да се купи телефон од Xiaomi, над 500 долари бидејки не вреди.
Може за околу таа цена доста други (како One Plus) што нудат доста солидни спецификации, побрзо пунење, сток андроид со многу опции, побрзи апдејти, итн...
Телефон како телефон, е кул супер,камерата му е доста солидна, ја рамнат со Huawei P20 Pro, дури и викаат дека е малце подобра, само што има мала батерија. За такво нешто минимум 4,000mAh.

Redmi Note 7 ме фати на око, заинтересиран сум, да пробам и MIUI, освен ако не ми се закачат овие од Samsung пак со новата M серија.

Ме чуди тоа, како можат од Xiaomi на евтин телефон, и 4,000mAh,и џек за слушалки, и Expandable Storage да стават, со цена околу 150-200 долари, а на Flagship уреди неможат. Но зошто??? (ете уште една причина зошто е Pointless да се купи Flagship телефон од Xiaomi).
Прашање на вкус е, ако сакам да го земам нема џекот да ме премисли.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Еиднствено во што е подобар S9+ е екран, апсолутно во ништо друго
Изработка, стерео звучници, (p20 нема воошто стерео )дизајн, чипсет, драстично подобра видео камера, нема одвратен ноч, ip68 vs 67, неспоредливо подобар софтвер - визуелно и практично, џек, драстично подобар оутпут за слушалки, сд карта, поддршка за кастом ромови, подобра вредност при препродавање, пoдобар модем - фреквенции и сигнал.[DOUBLEPOST=1547962775][/DOUBLEPOST]
Ја би зел ми микс 3 место овие, прилично понов а и уникатен
Не вреди, mix2s е далеку подобар за парите.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
mix2s go rutiras mu turas gcam i zavrsena rabota. Nema podobar telefon za tie pari, kakov samsung kakvi bakraci. i pocoto isto, turi mu gcam i teraj, samo stvarno gadni se toa notchovite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom