Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Наскоро ми истекува договорот на T-mobile и имам можност да си земам нов телефон.

Од понудата највеќе ми фаќаат око овие:
Samsung A6 (2018)
Samsung A5 (2017)
Samsung J6 (?)
Samsung J5 (?)
Sony Xperia XA2
Huawei P Smart
Huawei P9 Lite Mini
Motorola Moto E4 Plus

Најбитно ми е да има барем Android 7.0 и процесор што може да го поддржи и да не копа кога ќе имаш повеќе процеси што работат во позадина (google services, gps, системски процеси), да има солидна камера, да има барем 7-8 гига user-accessible memory и да држи батерија ден-ипол - два со умерено користење (интернет, видеа...)

Физичко home копче е плус (бидејќи сум веќе навикнат на тоа), истотака и малку сум пристран кон AMOLED екраните на Самсунг поради неверојатниот контраст (штедењето на батеријата не сум го искусил иако правам се што можам истата да трае што е можно подолго).

Телефонот главно би се користел за сурфање по интернет, гледање видеа, gps навигација, strava и дремење на фб.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Наскоро ми истекува договорот на T-mobile и имам можност да си земам нов телефон.

Од понудата највеќе ми фаќаат око овие:
Samsung A6 (2018)
Samsung A5 (2017)
Samsung J6 (?)
Samsung J5 (?)
Sony Xperia XA2
Huawei P Smart
Huawei P9 Lite Mini
Motorola Moto E4 Plus

Најбитно ми е да има барем Android 7.0 и процесор што може да го поддржи и да не копа кога ќе имаш повеќе процеси што работат во позадина (google services, gps, системски процеси), да има солидна камера, да има барем 7-8 гига user-accessible memory и да држи батерија ден-ипол - два со умерено користење (интернет, видеа...)

Физичко home копче е плус (бидејќи сум веќе навикнат на тоа), истотака и малку сум пристран кон AMOLED екраните на Самсунг поради неверојатниот контраст (штедењето на батеријата не сум го искусил иако правам се што можам истата да трае што е можно подолго).

Телефонот главно би се користел за сурфање по интернет, гледање видеа, gps навигација, strava и дремење на фб.
A6, J6, XA2, помеѓу тие бирај нешто. Брзо ќе се одвикнеш од физичко копче, јас пак спротивно сум навикнат. Сите модели одат, и ќе одат кон поголем дисплеј и ги отстрануваат копчињата напред така да навикнувај се на трендот.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Наскоро ми истекува договорот на T-mobile и имам можност да си земам нов телефон.

Од понудата највеќе ми фаќаат око овие:
Samsung A6 (2018)
Samsung A5 (2017)
Samsung J6 (?)
Samsung J5 (?)
Sony Xperia XA2
Huawei P Smart
Huawei P9 Lite Mini
Motorola Moto E4 Plus

Најбитно ми е да има барем Android 7.0 и процесор што може да го поддржи и да не копа кога ќе имаш повеќе процеси што работат во позадина (google services, gps, системски процеси), да има солидна камера, да има барем 7-8 гига user-accessible memory и да држи батерија ден-ипол - два со умерено користење (интернет, видеа...)

Физичко home копче е плус (бидејќи сум веќе навикнат на тоа), истотака и малку сум пристран кон AMOLED екраните на Самсунг поради неверојатниот контраст (штедењето на батеријата не сум го искусил иако правам се што можам истата да трае што е можно подолго).

Телефонот главно би се користел за сурфање по интернет, гледање видеа, gps навигација, strava и дремење на фб.
Нема бирање овде, ако можеш го земаш А6 и тоа е тоа
 

mm8

Член од
28 август 2017
Мислења
8
Поени од реакции
14
Исто и јас сакав да прашам помеѓу Samsung Galaxy A8 и Huawei P20 Lite ..
Некако доста години сум на Samsung и во почетокот стварно се покажуваат многу добри, но со тек на време телефонот почнува да кочи и 300 глупости.. станува бетер од обичните телефони..
Дали Huawei се поиздржливи во тој поглед и дали имаат подобра камера за разлика од Samsung?
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.843
Поени од реакции
8.691
За две споредби ми треба мислење, евтината варијанта ми е да земам некој помеѓу Сони ХА2 и Самсунг Ј6 2018. Сонито на изглед ми е многу убаво, гледам многу добра батерија има 3300 мега ампери и подобра камера каде предната незнам дали блиц имаше, али лоши коментари и искуства слушам воопшто за Сони, сензорот за заклучување бил на десната страна и кога го ставаш на уво не било практично, треба залепен за уво да го држиш телефонот. А Ј6 има блиц на предната. Во карактеристики се исти со процесор и меморија.


Другата поскапа варијанта ми е да земам еден помеѓу Самсунг А6 2018 (значи не А6+, туку само А6, послабиот) и Хуавеи П20 лајт. Хуавеито со појак процесор и појака меморија, 64 со 4гб рам, а А6 е 32 со 3 рам. Хуавеито има две задни камери, ама нема блиц, а на изглед ми е поубав, ма да од позади е пластичен, а А6 е алуминиумски.

Мислам дека сите телефони имаа најнов андроид.


Мене мобилниот ми треба за фб,гледање фудбал во живо, за инста и добра камера за добро стори во диско кога сум пијан :ROFLMAO:


Е сега некој ако се разбира повеќе, прво нека ми објасни убаво дали апгрејдот од двата мобилни од евтината варијанта до двата во скапата варијанта се исплаќа, бидејќи се дупло поскапи, а потоа да ми објасни од двата кој да го земам и зошто :angel::D
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
128
Поени од реакции
74
За две споредби ми треба мислење, евтината варијанта ми е да земам некој помеѓу Сони ХА2 и Самсунг Ј6 2018. Сонито на изглед ми е многу убаво, гледам многу добра батерија има 3300 мега ампери и подобра камера каде предната незнам дали блиц имаше, али лоши коментари и искуства слушам воопшто за Сони, сензорот за заклучување бил на десната страна и кога го ставаш на уво не било практично, треба залепен за уво да го држиш телефонот. А Ј6 има блиц на предната. Во карактеристики се исти со процесор и меморија.


Другата поскапа варијанта ми е да земам еден помеѓу Самсунг А6 2018 (значи не А6+, туку само А6, послабиот) и Хуавеи П20 лајт. Хуавеито со појак процесор и појака меморија, 64 со 4гб рам, а А6 е 32 со 3 рам. Хуавеито има две задни камери, ама нема блиц, а на изглед ми е поубав, ма да од позади е пластичен, а А6 е алуминиумски.

Мислам дека сите телефони имаа најнов андроид.


Мене мобилниот ми треба за фб,гледање фудбал во живо, за инста и добра камера за добро стори во диско кога сум пијан :ROFLMAO:


Е сега некој ако се разбира повеќе, прво нека ми објасни убаво дали апгрејдот од двата мобилни од евтината варијанта до двата во скапата варијанта се исплаќа, бидејќи се дупло поскапи, а потоа да ми објасни од двата кој да го земам и зошто :angel::D
Не си видел убаво, има блиц, не може да нема.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Има автоматски флеш, а блиц како што прегледував нема, зборам за предната камера
Ако сакаш телефон земи самсунг, а ако сакаш нервози зимај сони и хуавеј.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Што мислење имате за Huawei P20?

Само немојте Самсунг да ми препорачувате, поосетлив екран немам видено, те burn in или како и да се викаше, те фликеринг му се јавува, отров.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Некој да сподеи искуства со Tesla 6.3 и Sony Xperia L1? Koнкретно овие два модели најмногу ми се допаѓаат но повеќе кон Тесла, но на соседниве сајтови прочитав лоши коментари за Теслата.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Незнам зошто уште гледате Ш класа кинески срања кога Xiaomi вади телефони со неверојатни преформанси за истите пари, пример 6А, 5Plus се само 2000 ден поскапи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom