Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

A

Avenger99

Гостин
Сведен си ти пријател на испран мозок, ама не ти текнува, а како би ти текнало?
Голем екран има битно и камера, густирај.
Зошто сум испран мозок? Ајде појасни, во секоја една категорија ј7 го јаде P10 lite, сем ете во Internal Memory? Кој е тука испран во мозокот? Ме заболе мене за Самсунг или Хуавеи, гледај малце реално на работите.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Како тоа 10 илјади разлика? Во hi.com.mk цената на Mi6 e 32 илјади, во Мобеликс и Ледиком во Скопје, цената на S8 e 33 800 денари. Или 1800 денари разлика.
hi kom не ни работат мислам више, цените не се апдејтирани пола година
ова ледиком и остали што даваат за 10к поефтино од други ми е малце сумљиво ја не би земал од таму

http://www.anhoch.com/product/42198/samsung-galaxy-s8-g950f-64gb-arctic-silver
http://www.anhoch.com/product/41794/xiaomi-mi-6-6gb64gb-lte-dual-sim-black


на али е 400 usd или 21 000 денари
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Зошто сум испран мозок? Ајде појасни, во секоја една категорија ј7 го јаде P10 lite, сем ете во Internal Memory? Кој е тука испран во мозокот? Ме заболе мене за Самсунг или Хуавеи, гледај малце реално на работите.
Во која категорија го јаде ајде кажи, мајке ти.
Рам 3 vs 3
Rom 32 vs 16
Cpu Octa 4x2.1 и 4x1.7 vs octa na 1.6
Gpu Mali T830MP2 vs T830MP1
Fast charging vs нема
Wifi на 5Ghz vs не поддржува
подобар fingerprint (општо познато хуавеи најдонар fingerprint)
Што треба појќе?
Или контрастот на амоледот е побитен пошто на ипс-во само навечер се гледа?
 
A

Avenger99

Гостин
hi kom не ни работат мислам више, цените не се апдејтирани пола година
ова ледиком и остали што даваат за 10к поефтино од други ми е малце сумљиво ја не би земал од таму

http://www.anhoch.com/product/42198/samsung-galaxy-s8-g950f-64gb-arctic-silver
http://www.anhoch.com/product/41794/xiaomi-mi-6-6gb64gb-lte-dual-sim-black


на али е 400 usd или 21 000 денари
Епа лошо мислиш, до пред месец дена работеа.. Тоа што тебе ти е сумливо не значи дека дека е така. Цената и во други мобилари низ Скопје е 33 800 денари, нови, неотпаковани телефони, на али е толку, царина и ддв нема да плаќаш а? Добро може имаш врски на царина, шо те знам.[DOUBLEPOST=1512840027][/DOUBLEPOST]
Во која категорија го јаде ајде кажи, мајке ти.
Рам 3 vs 3
Rom 32 vs 16
Cpu Octa 4x2.1 и 4x1.7 vs octa na 1.6
Gpu Mali T830MP2 vs T830MP1
Fast charging vs нема
Wifi на 5Ghz vs не поддржува
подобар fingerprint (општо познато хуавеи најдонар fingerprint)
Што треба појќе?
Или контрастот на амоледот е побитен пошто на ипс-во само навечер се гледа?
Како бе шо треба појќе? :pos:
Поголем екран, подобар панел, подобра камера, поголема батерија.. Ова се најбитните работи кога купуваш телефон.
Плус и двата телефони подржуваат Micro SD, така да тоа со меморијата и не е толку битна работа.
Ова останатово што си го навел, тотално небитно и неприметно во секојдневна употреба за разлика од првите 3-4 работи што ти ги набројав претходно. Па уште и фингерпринг сензорот побрзо му работел, готово еј, ме убеди, одсеа Huaweii ќе зимам.:LOL:
Споредуваш Clock speed на процесорите, што ич не е битно. Самсунгот користи Еxynos koj e класа над Kirinot.
Нормално дека контрастот на боите е многу битна работа, само инат тераш.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Епа лошо мислиш, до пред месец дена работеа.. Тоа што тебе ти е сумливо не значи дека дека е така. Цената и во други мобилари низ Скопје е 33 800 денари, нови, неотпаковани телефони, на али е толку, царина и ддв нема да плаќаш а? Добро може имаш врски на царина, шо те знам.

тоа што ти мислиш дека све е леџит не значи дека е :) такоџе
ствари се отпакуваат и пакуваат пак тоа е најмал проблем, овие така им паднало на памет да ги даваат 10к поскапо или овие имаат пријател у царина па не палкаат?

си пишува no custom duty for eu... често идам надвор од мк така да без царина и ддв би го земал
 
A

Avenger99

Гостин
тоа што ти мислиш дека све е леџит не значи дека е :) такоџе
ствари се отпакуваат и пакуваат пак тоа е најмал проблем, овие така им паднало на памет да ги даваат 10к поскапо или овие имаат пријател у царина па не палкаат?

си пишува no custom duty for eu... често идам надвор од мк така да без царина и ддв би го земал
Ахам.. Значи телефоните се користени а?:LOL: Не земаш фискална за телефоните, т.е можеш да си побараш ама ќе си го платиш и данокот 18%, сеа појасно ти е? Телефоните гарантирам дека се нови, иам другар кој се бави со тие работи, знам како иде.
Абе и до америка да појдеш S8 ќе го земеш поефтино, ама кој да оди..
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Ахам.. Значи телефоните се користени а?:LOL: Не земаш фискална за телефоните, т.е можеш да си побараш ама ќе си го платиш и данокот 18%, сеа појасно ти е? Телефоните гарантирам дека се нови, иам другар кој се бави со тие работи, знам како иде.
Абе и до америка да појдеш S8 ќе го земеш поефтино, ама кој да оди..
18% од 33 000 се околу 6000 пак нема логика разликата е 10к

и јас имам другар што се бави со тие работи refurbished се 100%

така пошто бугарија грција се подалеку од америка
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Епа лошо мислиш, до пред месец дена работеа.. Тоа што тебе ти е сумливо не значи дека дека е така. Цената и во други мобилари низ Скопје е 33 800 денари, нови, неотпаковани телефони, на али е толку, царина и ддв нема да плаќаш а? Добро може имаш врски на царина, шо те знам.[DOUBLEPOST=1512840027][/DOUBLEPOST]
Како бе шо треба појќе? :pos:
Поголем екран, подобар панел, подобра камера, поголема батерија.. Ова се најбитните работи кога купуваш телефон.
Плус и двата телефони подржуваат Micro SD, така да тоа со меморијата и не е толку битна работа.
Ова останатово што си го навел, тотално небитно и неприметно во секојдневна употреба за разлика од првите 3-4 работи што ти ги набројав претходно. Па уште и фингерпринг сензорот побрзо му работел, готово еј, ме убеди, одсеа Huaweii ќе зимам.:LOL:
Споредуваш Clock speed на процесорите, што ич не е битно. Самсунгот користи Еxynos koj e класа над Kirinot.
Нормално дека контрастот на боите е многу битна работа, само инат тераш.
Внатрешна меморија е скрос небитно :pos:
У реду е со фиќото сме, инсталирај ти може можеш и апликации на micro sd на самсунгот да инсталираш вака бааѓи опасен си Screenshot_1.png

Screenshot_2.png
Стварно ексиносов класа над киринот
:tapp:
 
A

Avenger99

Гостин
18% од 33 000 се околу 6000 пак нема логика разликата е 10к

и јас имам другар што се бави со тие работи refurbished се 100%

така пошто бугарија грција се подалеку од америка
Го имаш крале на форумов, и кај него S8 e 34 илјади, слободно тагирај го и прашај го дали телефоните се нови, да ти објасни.
А продавниците ко Анхоч, што имаат уште мал милион трошоци за разлика од Ледиком или Мобеликс тоа ништо, не влегува во цената?
Да, ќе одиш до Бугарија, ама ќе си платиш DHL за телефонот, плус трошоци за до Бугарија и назад, плус ризикуваш многу телефонот да не биде оригинал, да му фали нешто, да е оштетен итн итн.. За да ти дојде 1500 денари поефтин од Анхоч, паметно.[DOUBLEPOST=1512841552][/DOUBLEPOST]
Внатрешна меморија е скрос небитно :pos:
У реду е со фиќото сме, инсталирај ти може можеш и апликации на micro sd на самсунгот да инсталираш вака бааѓи опасен си Прегледај го приврзокот 181493

Прегледај го приврзокот 181494
Стварно ексиносов класа над киринот
:tapp:
:pos: Абе дете.. Затоа постои рут на телефонот, ако си запознаен.. Втора работа, антуту бенчмарк ми земаш за репер меѓу двата телефона? :tapp::facepalm:
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Го имаш крале на форумов, и кај него S8 e 34 илјади, слободно тагирај го и прашај го дали телефоните се нови, да ти објасни.
А продавниците ко Анхоч, што имаат уште мал милион трошоци за разлика од Ледиком или Мобеликс тоа ништо, не влегува во цената?
Да, ќе одиш до Бугарија, ама ќе си платиш DHL за телефонот, плус трошоци за до Бугарија и назад, плус ризикуваш многу телефонот да не биде оригинал, да му фали нешто, да е оштетен итн итн.. За да ти дојде 1500 денари поефтин од Анхоч, паметно.
да секако Крале што продава телефони ке ми каже дека нешто не е ко што треба....

со дхл е 22 200 денари, јас патот и онака го давам пошто идам за други работи ама и специјално кога би идел 1000 ка нафта
укупно 23 200.

не ризикувам ништо да му фали, си има таму фидбек 4.9 преку 10 000 нарачки
или мобилариве со 7-8 комада с8ци од којзнае каде донесени, логички кој поише може да те заебе
 
A

Avenger99

Гостин
да секако Крале што продава телефони ке ми каже дека нешто не е ко што треба....

со дхл е 22 200 денари, јас патот и онака го давам пошто идам за други работи ама и специјално кога би идел 1000 ка нафта
укупно 23 200.

не ризикувам ништо да му фали, си има таму фидбек 4.9 преку 10 000 нарачки
или мобилариве со 7-8 комада с8ци од којзнае каде донесени, логички кој поише може да те заебе
Така е, не треба тебе да те убедиваме дека се нови телефоните, ти знаеш дека се препакувани:tapp:
1000ка нафта? Зелен картон? Винетка низ Бугарија? Останати трошоци? Немој да ме јебеш.
Што ако има фидбек? Ако нешто му фали на телефонот, ќе го враќаш ли?:icon_lol:
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Го имаш крале на форумов, и кај него S8 e 34 илјади, слободно тагирај го и прашај го дали телефоните се нови, да ти објасни.
А продавниците ко Анхоч, што имаат уште мал милион трошоци за разлика од Ледиком или Мобеликс тоа ништо, не влегува во цената?
Да, ќе одиш до Бугарија, ама ќе си платиш DHL за телефонот, плус трошоци за до Бугарија и назад, плус ризикуваш многу телефонот да не биде оригинал, да му фали нешто, да е оштетен итн итн.. За да ти дојде 1500 денари поефтин од Анхоч, паметно.[DOUBLEPOST=1512841552][/DOUBLEPOST]
:pos: Абе дете.. Затоа постои рут на телефонот, ако си запознаен.. Втора работа, антуту бенчмарк ми земаш за репер меѓу двата телефона? :tapp::facepalm:
Постоел рут сега :pos:
Јок тебе ќе те земам за репер ебате беља.
Рут рече постоел буууууаахахахахаха вака да се изнасмеам јако мора.
Пошто гаранција не постои.... бреј со гла низ ѕид влагање, босанец да беше ќе кренеше рачна
 
A

Avenger99

Гостин
Постоел рут сега :pos:
Јок тебе ќе те земам за репер ебате беља.
Рут рече постоел буууууаахахахахаха вака да се изнасмеам јако мора.
Пошто гаранција не постои.... бреј со гла низ ѕид влагање, босанец да беше ќе кренеше рачна
Богами за плачење си не за смеење:pos: Чим толку те интересира антуту и внатрешна меморија онда толку од тебе, се гледа твоето разбирање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom