Телефон vs. Телефон - Тема за споредби, искуства и препораки

Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Здраво
се мислам помеѓу
Redmi Note 4X ,Redmi Note 4, Huawei P9, Huawei Nova, Xperia Z5.

Најважна ми е камерата па потоа се друго
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
cuden ti e izborov, ali ako ti e za kamera Z5 ili P9.
Заш чуден?
имав досеа лумиа 1020 и ми беше погоден мобилниот ради камерата, ама морам да земам нешто поново.
Според спецификациите овие некако ми ги задоволија условите. ако имаш некој предлог пиши, оти јас не сум многу во тек со новите телефони, а посебно не Андроид.
Најважна ми е камерата, да држи барем еден ден батерија, иако не го чепкам многу мобилниот.
8 сати на работа да сум достапен на скајп + сликање слики, нешто емаил да отворам, нешто мессинџер чат, игри ептен ретко, музика на слушалки преку дата негде сат два во денот и то е то
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.810
Заш чуден?
имав досеа лумиа 1020 и ми беше погоден мобилниот ради камерата, ама морам да земам нешто поново.
Според спецификациите овие некако ми ги задоволија условите. ако имаш некој предлог пиши, оти јас не сум многу во тек со новите телефони, а посебно не Андроид.
Најважна ми е камерата, да држи барем еден ден батерија, иако не го чепкам многу мобилниот.
8 сати на работа да сум достапен на скајп + сликање слики, нешто емаил да отворам, нешто мессинџер чат, игри ептен ретко, музика на слушалки преку дата негде сат два во денот и то е то
Pa xiaomi telefonite ne se bas u klasata na Z5 i P9, ja imam redmi note 4 i e super, ali toj telefon ti e 13k denari a ovie ti se 500 evra koga bile novi. Inace kamerata na redmi note 4 na dnevna svetlina ti e ekstra, a noke ne e nesto posebno. Baterijata e top, i najgolema prednost vo odnos na ovie drugive. Ako sakas najdobra baterija zemi go 4x, zs obicnata 4ka ima mediatek procesor koj ne e tolku efikasen energetski za razlika od snapdragon na 4x, ali pa 4x e plastika pozadi i go nema toa premium cuvstvo sto go ima metalnata mediatek 4ka. Sepak i toj na mediatek ke ti drzi cel den bez problem.
 
Последно уредено:
Член од
25 јули 2015
Мислења
243
Поени од реакции
95
Pa xiaomi telefonite ne se bas u klasata na Z5 i P9, ja imam redmi note 4 i e super, ali toj telefon ti e 13k denari a ovie ti se 500 evra koga bile novi. Inace kamerata na redmi note 4 na dnevna svetlina ti e ekstra, a noke ne e nesto posebno. Baterijata e top, i najgolema prednost vo odnos na ovie drugive. Ako sakas najdobra baterija zemi go 4x, zs obicnata 4ka ima mediatek procesor koj ne e tolku efikasen energetski za razlika od snapdragon na 4x, ali pa 4x e plastika pozadi i go nema toa premium cuvstvo sto go ima metalnata mediatek 4ka. Sepak i toj na mediatek ke ti drzi cel den bez problem.
и другите ќе го држат цел ден без проблем
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.429
Поени од реакции
4.009
Samsung Galaxy A3 2017 или Samsung Galaxy J5 2016
Диспеј: А3 е за нијанса помал од Ј5 (4,7 наспроти 5,2) двата се СуперАМОЛЕД (најдобри дисплеи), густината (pixels per inch или ppi) e поголема кај А3 (312 vs 282, колку повеќе толку подобро).
Кај А3 имаш always-on диспеј како на Galaxy S6,7,8 кој шо цело време ти кажува колку е часот, нотификации а додека Ј5 нема.

A3 е заштитен со Gorilla Glass 3 шо е одлична заштита за екранот додека Ј5 нема никаква.
А3 е исто така отпорен на вода и прашина IP68 certified, Ј5 не е.

Двата возат 6.0.1 Marshmallow, може не е најнов ама супер е.

А3 е убедливо побрз од Ј5 (осум-јадрен процесор 1.6 наспроти четири-јадрен 1.2)

Меморија: Двата телефони се со комбинација 16 гига внатрешна со 2гига рам, исто така подржуваат мемориски картички до 256 гига

Камера: Двата телефони се со 13 мегапиксели. Задната камера на А3 е многу подобра од на Ј5. Предните камери на двата телефони се 8 мегапиксели (А3) и 5 мегапиксели (Ј5). Ј5 има блиц на предната камера додека на А3 нема. Која предна камера е подобра искрено не знам.

Батерија: Капацитетот на батеријата на А3 е Li-Ion 2350 mAh, на Ј5 е Li-Ion 3100 mAh (колку повеќе, толку подолго, but that's not always the case) у овој случај А3 го крпи Ј5.

А3 има fingerprint сензор, Ј5 нема.


Според мене, зимај А3 ;)
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Ете преопширен одговор :)

Затоа и А3 2017 е 100 евра поскап.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
zdravo

me interesira mislenje za huawei p9 lite ili lenovo k6
eventualno nekoja preporaka za slicna cena.

huawei porano mi bea podobri nekako sega mnogu plastika staklo shminkerski ne kvalitetni deluvaat

lenovo mi izgleda pocvrst podobar barem na oko

specifikacii isti se ama kolku shtoc itam na net xuawei se mnogu slabi na baterija a podobri na kamera od lenovo

pozdrav :)
 
Член од
12 јуни 2016
Мислења
402
Поени од реакции
82
zdravo

me interesira mislenje za huawei p9 lite ili lenovo k6
eventualno nekoja preporaka za slicna cena.

huawei porano mi bea podobri nekako sega mnogu plastika staklo shminkerski ne kvalitetni deluvaat

lenovo mi izgleda pocvrst podobar barem na oko

specifikacii isti se ama kolku shtoc itam na net xuawei se mnogu slabi na baterija a podobri na kamera od lenovo

pozdrav :)
Huawei P9 LITE
 

Kajgana Shop

На врв Bottom