Телемаркетинг, од каде им е бројот?

D

Deleted member 12196

Гостин
Да но за при пејд картичка, за да ја активираш нели треба по порака да ги пратиш податоците, знам имаше порано муабет дека можеш рандом податоци (измислени) да пратиш и тоа е тоа.
Не знам дали е сменето нешто и како иде процесот на верификација сега. :)
Без лична карта не можеш да купиш картичка. Во Телеком го имаат матичниот број на купувачот.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Без лична карта не можеш да купиш картичка. Во Телеком го имаат матичниот број на купувачот.
Да но со броевите земени од трафика/тобако?
Мислам дека и на бензинска (макпетрол) можеш од лајка да земеш, башка иам глеано телефон + картичка. Не верувам дека бараат матичен таму, башка што матичен број не ти давам у трафика или на бензинска. Не се ни размислувам да извадам лична карта. Пред се не е законски, се знае кој смее да ми побара лична карта/матичен број и за што :)


п.с Ако има некој зимано при пејд бројче (не од салон на телеком/вип) нека каже, јас следно поминување ако не забораам ќе прашам и ќе пишам.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Да но со броевите земени од трафика/тобако?
Мислам дека и на бензинска (макпетрол) можеш од лајка да земеш, башка иам глеано телефон + картичка. Не верувам дека бараат матичен таму, башка што матичен број не ти давам у трафика или на бензинска. Не се ни размислувам да извадам лична карта. Пред се не е законски, се знае кој смее да ми побара лична карта/матичен број и за што :)


п.с Ако има некој зимано при пејд бројче (не од салон на телеком/вип) нека каже, јас следно поминување ако не забораам ќе прашам и ќе пишам.
Тоа мислам дека порано беше, со бројче во локално дуќанче или трафика. Сеа како што знам се им е електронски (со тие што имаат договор, пр. бензиска).

А и да го купиш од некаде, нели треба да го активираш преку провајдерот? Па тогаш, пак ти бараат лични податоци... Мислам дека веќе нема теорија никаде да купиш број без име, презиме и матичен.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.729
Поени од реакции
9.766
Нема закон за заштита на лични податоци? Во ЕУ, за да бидеш контактиран од некого за маркетиншки/комерцијални цели треба експлицитно да се согласиш со ова и тоа со double opt-in, т.е. двојна потврда за согласност. Банката моја не смее да ме замара ако не се согласам јас, камоли непознати. Личните податоци како телефон, адреса итн. се бришат на секои n месеци од базите, зависно од некои услови. Ако некоја фирма го прекрши ова и ја пријавиш наебале. Ќе препишат кај и да е, само да добиеме датум :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.878
Броевите се јавно достапни на reklama5, pazar3... :)
Ваљда ќе дојде денот кога ќе стават поголема регулација на web scraping, инаку не само од овие две, гарант има и други места каде со бот може да се истргаат илјадници броеви и имиња.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
И мене пред околу 1 недела ми се јавија истиве со истиот муабет за случајно избран телефон, ми рекламираа парфем од некоја фирма која во името имаше нешто галакси.Ја потпрашав од каде им е мојот телефон, и наводно сум пазарел кај нив.Кога ја корегирав дека никаде не сум оставил број, рече девојчето дека им го дал некој (?), кој е тој , па не знам ние сме кол центар почна да ме врти. И се заканив дека ќе ги тужам за неовластено стекнување на лични податоци и нарушување на маркетиншко работење (не знам дали постои вакво нешто :D) и почна да дтка, се збуни начисто девојчето.На крај ми рече добро, ќе ви дадам број по порака од фирмата, разберете се.
Не ми прати порака :D

Инаку долго време се зборува дека програмите за лојални муштерии со разно разни картици со поени и чуда низ маркетиве, ИТ продавници итн, се препродаваат стекнатите податоци за корисниците на големо, секаде низ светот. Најчесто се повредни податоците од индивидуа од самиот попуст или продукт кој го купуваме.

Лично јас имам таква картица во Сетек и Нептун само, на ниедно друго место.Можно е и Спорт М да е во прашање, бидејки имам порачувано online од кај нив без корисничка сметка (се сомневам на нив зошто ги имам фатено повеќе пати како на големо работат со новите методи за рекламирање и секакви податоци од активност на нивниот сајт споделуваат со фејсбук и гугл.)
Бројов е релативно нов и не е користен за картички за попуст и слични работи, само за ФБ и Вибер.
Ми кажа сестра ми после дека летоска купувала некои фустани преку ФБ страна и тогаш го дала бројот, но таа страна не била поврзана со парфемиве никако, бар не официјално. Можеби си ги делат податоците меѓу себе.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Vo drugi drzavi zabraneto e ova javuvanje ama aj.

Ima mnogu potencijalni izvori. Ili ste go dale nekade, ili firmite gi kupile podatocite - ima firmi sobiraat i prodavaat kontakti, ili pa kompjuterski se javuva na random broj pa ve pogodile.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.550
Поени од реакции
26.055
Да но за при пејд картичка, за да ја активираш нели треба по порака да ги пратиш податоците, знам имаше порано муабет дека можеш рандом податоци (измислени) да пратиш и тоа е тоа.
Не знам дали е сменето нешто и како иде процесот на верификација сега. :)
Мислам дека уште е тој процесот (евентуално може да е поригорозен и да бараат лична карта уште кога го купуваш бројот). Во реалност можеш рандом број да напишеш за матичен број ама сепак има некаква верификација во позадина.
Автоматски споено мислење:

Нема закон за заштита на лични податоци? Во ЕУ, за да бидеш контактиран од некого за маркетиншки/комерцијални цели треба експлицитно да се согласиш со ова и тоа со double opt-in, т.е. двојна потврда за согласност. Банката моја не смее да ме замара ако не се согласам јас, камоли непознати. Личните податоци како телефон, адреса итн. се бришат на секои n месеци од базите, зависно од некои услови. Ако некоја фирма го прекрши ова и ја пријавиш наебале. Ќе препишат кај и да е, само да добиеме датум :icon_lol:
Постои ист ваков закон во Македонија.
 
Последно уредено:
B

Beginner

Гостин
Да но со броевите земени од трафика/тобако?
Мислам дека и на бензинска (макпетрол) можеш од лајка да земеш, башка иам глеано телефон + картичка. Не верувам дека бараат матичен таму, башка што матичен број не ти давам у трафика или на бензинска. Не се ни размислувам да извадам лична карта. Пред се не е законски, се знае кој смее да ми побара лична карта/матичен број и за што :)


п.с Ако има некој зимано при пејд бројче (не од салон на телеком/вип) нека каже, јас следно поминување ако не забораам ќе прашам и ќе пишам.
Тоа мислам дека порано беше, со бројче во локално дуќанче или трафика. Сеа како што знам се им е електронски (со тие што имаат договор, пр. бензиска).

А и да го купиш од некаде, нели треба да го активираш преку провајдерот? Па тогаш, пак ти бараат лични податоци... Мислам дека веќе нема теорија никаде да купиш број без име, презиме и матичен.
Од трафиките/бензинските можеш да купиш колку сакаш броеви од Лајка и тоа без лична карта без ништо, и за активација исто не ти барат никакви лични документи.
Какви се бизниси се терат со Лајка броевите и Тиндерот ама добро тоа не е поврзано со темата.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Од трафиките/бензинските можеш да купиш колку сакаш броеви од Лајка и тоа без лична карта без ништо, и за активација исто не ти барат никакви лични документи.
Какви се бизниси се терат со Лајка броевите и Тиндерот ама добро тоа не е поврзано со темата.
За ова со Лајка не си баш во право.Ти на бензиска или во трафика можеш да си купиш бројче или земеш бесплатно али тие картички не се регистрирани и не работат без регистрација.Мора или онлајн или преку кол центар да ја активираш картичката со твои лични информации.Е сега дали тие информации ке бидат твои или на некој (другар,брат,татко итн) тоа е друг муабет.Кај секој оператор е така.Памтам во бит пазар на тезга си имаш такви како што викаш ти картички од телеком готови за користење.Е сега на кого се регистрирани Господ знае.
 
B

Beginner

Гостин
За ова со Лајка не си баш во право.Ти на бензиска или во трафика можеш да си купиш бројче или земеш бесплатно али тие картички не се регистрирани и не работат без регистрација.Мора или онлајн или преку кол центар да ја активираш картичката со твои лични информации.Е сега дали тие информации ке бидат твои или на некој (другар,брат,татко итн) тоа е друг муабет.Кај секој оператор е така.Памтам во бит пазар на тезга си имаш такви како што викаш ти картички од телеком готови за користење.Е сега на кого се регистрирани Господ знае.
За Лајка мислам бива само со ставење кредит и активиран ти е.
До сега луѓе што ги купувале Лајка знам дека не оставаат никакви податоци и не ги активираат а сепак им стигат смс.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
За Лајка мислам бива само со ставење кредит и активиран ти е.
До сега луѓе што ги купувале Лајка знам дека не оставаат никакви податоци и не ги активираат а сепак им стигат смс.
Јас работам во Лајка и без разлика може картичката да е купена и со 500ден ако не е активирана нема да работи.Зборам за картички кој се купени регуларно зошто и да сакаш да вртиш од тој број само се јавува секретарката за да го активираш бројот.А смс ти стига чим ја ставиш картичката да ти кажат дека регистрирањето е ЗАДОЛЖИТЕЛНО.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Тоа мислам дека порано беше, со бројче во локално дуќанче или трафика. Сеа како што знам се им е електронски (со тие што имаат договор, пр. бензиска).

А и да го купиш од некаде, нели треба да го активираш преку провајдерот? Па тогаш, пак ти бараат лични податоци... Мислам дека веќе нема теорија никаде да купиш број без име, презиме и матичен.
и јас мислам дека таке е секаде, ама ете читав до скоро во Хрватска нонаме броеви, ако нема гоогле или друг вистински профил, може од него што сака да праи, уцени, закани...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom