Телемаркетинг, од каде им е бројот?

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ме интересира од каде ги наоѓаат броевите овие агенти за продажба што се јавуваат и ти продаваат одреден производ?

На сестра ми ѝ се јавиле денес и ѝ продале некое парфемче за 400 денари, не знаеле од кој град е или било кои други податоци, само кажале дека го избрале бројот по случаен избор. Она тврди дека не давала број никаде ниту има акаунти на некои различни сајтови/сервиси, освен на Фејсбук. Па сега не ни е јасно баш од каде го нашле нејзиниот број.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Сеа ми се јавија пред 20 минути од 075 273 891. Производи за здрава храна, здрав живот нешто, не ги ни слушав што точно нудат само кажав не сум заинтересиран. Гарант некоја платформа кај што се имаме регистрирано со број им ги дава за промоција.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Овој беше 077 535 119, не памти како се вика фирмата.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
ако си пушал сивија некаде, некои огласи се фејк и харвестираат броеви кои после ги користат за маркетинг
Нема пуштано нигде, ама затоа и ја отворив темава, ме интересираше на кои све начини ги наоѓаат броевиве.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Еве да удриме и ние контра напад, ја од пред некоја година почнав да си ги запишувам за да не кревам
1608037727271.png
Ко шо ги сахрани Seinfeld, така треба и секој од нас
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Јас знам за сигурно дека некои од овие прибираат броеви од луѓе за други луѓе.
Еднаш отидов на два часа слушање презентација за душеци, и на крај од сите нас побараа да им оставиме име и број на други за да ги побараат за нареден пат :D
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Да, да и мене ми се јавија од некој салон за масажа, ме препорачал „пријател“ што бил таму за 20% попуст.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Чудно, горе доле истине броеви што ги блокирал Анон ми се блокирани и мене. Од каде наоѓаат бог знае, ептен педерска работа.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.310
Поени од реакции
7.445
Чудно, горе доле истине броеви што ги блокирал Анон ми се блокирани и мене. Од каде наоѓаат бог знае, ептен педерска работа.
Со се поголемото отварање на фирми за техничка поддршка преку телефон полесно ќе доаѓаат до нашите броеви.

Во свет веќе почнаа преварите од типот да ти се јави девојка со перфектен Англиски и да ти каже поради 6 години верност кон Т-Мобиле добитник сте на IPhone, да ти каже податоци кои само ти и т-мобиле ги знаете и нормално ќе поверуваш, се што треба да направиш е да платиш 50$ за брза достава на таа и таа сметка (финта на која паѓа постарата генерација)...

Уствари т-мобиле да ти има call center во некоја земја во развој како нашата во која се наоѓаат луѓе што добро го знаат Англискиот. Почнаа новите 'Нигериски скамови' ...

Исто така уште е актуелно она на постарите лица кога им се јавуваат дека ќерка им згазила дете па да му дадат на началникот 1000 евра за да не оди во затвор. Кога им се јавуваат едноставно се знаат за нив, тоа се податоци од технички поддршки како Телекабел, Водовод итн итн...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Vas bar vi prodavaat nesto, nas ni vikaat soobrakajka sme imale i ne bilo nasa krivica lol.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Мислам дека постојат агенции што основна цел им е само да собираат информации за броеви и послем тие ги продаваат на фирми. Кога бев во кол центар, секој ден ни даваа по 100броја од германци со име, презиме, дејност што се занимаваат. 100 броја по 30 души тоа се 3000броја дневно. Од кај ги наоѓа поима немам, ама се мислам дека ги купуваа тие информации од други агенции.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Толку е проблем да звониш на рандом број? Е сега ако те знаат по име тогаш е сосем друга работа. Инаку ако имаш име на Вибер на пример, доволно е некој само да внесе број и излегуваат твои податоци без воопшто да те адне и да ти прати барање за пријател.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom