Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.892
Поени од реакции
7.569
Ми сменија рутер затоа што стариот не функционираше добро. Е сега ме интересира влегувам во рутерот да менувам пасворд и име но не знам на кое треба да се смени. Има две па дали треба на двете да сменам?
Screenshot_20220930-112936_Chrome.jpg
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Ми сменија рутер затоа што стариот не функционираше добро. Е сега ме интересира влегувам во рутерот да менувам пасворд и име но не знам на кое треба да се смени. Има две па дали треба на двете да сменам?
Прегледај го приврзокот 346597
Да едното ти е 2.4, а другото 5ГХц. Ако имаш понови уреди ќе ти работат на 5, ако не ќе ја користат 2.4Гхц. Инаку кој рутер ти го дадоа на користење и дали подржува Вдсл? Јас го имам оној Ентри 2и кој не подржува 5Гхц.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.892
Поени од реакции
7.569
Да едното ти е 2.4, а другото 5ГХц. Ако имаш понови уреди ќе ти работат на 5, ако не ќе ја користат 2.4Гхц. Инаку кој рутер ти го дадоа на користење и дали подржува Вдсл? Јас го имам оној Ентри 2и кој не подржува 5Гхц.
Ваков е
1664534689731.png
20220930_124913.jpg
20220930_124901.jpg
 
Последно уредено:

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Ми сменија рутер затоа што стариот не функционираше добро. Е сега ме интересира влегувам во рутерот да менувам пасворд и име но не знам на кое треба да се смени. Има две па дали треба на двете да сменам?
Прегледај го приврзокот 346597
Како успеа да ги убедиш да дојдат да ти сменат рутер, со мојот рутер преку Wireless речиси и да не оди над 70 мегабити.
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
3
Како успеа да ги убедиш да дојдат да ти сменат рутер, со мојот рутер преку Wireless речиси и да не оди над 70 мегабити.
Многу едноставно
Исклучи го рутерот на саат два и тогас јави се преку мобилниот на техничката и кажии им дека не ти работи интернетот
И дека си го исклучил па пак вклучил,ама сее е исто и така тие ке издаваат налог ... Наком што заврши повикот након 15 мин вклучи го пак да имааш интернет..
Кога техничарот ќе ти сд јави кажи му дега имаш многу прекинии со овој рутер и многу кочи... Ве молам да ми променете рутер ... И тоа е тоа тие ќе дојдат да го променат рутерот .. само треба да видиш да ти дават спеедпорт плус(као на слика погоре) иако и тој е смече од рутер ама има 5гхз wifi
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
812
Поени од реакции
471
Како успеа да ги убедиш да дојдат да ти сменат рутер, со мојот рутер преку Wireless речиси и да не оди над 70 мегабити.
Kazi deka ti se restartira ruterot i ti pagja celo vreme brzinata, da ti smenat ruter. Nema da se mislat mnogu, odma ke ti go smenat stom e od najstarite.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.892
Поени од реакции
7.569
Како успеа да ги убедиш да дојдат да ти сменат рутер, со мојот рутер преку Wireless речиси и да не оди над 70 мегабити.
Мене ми се конектираше на интернет ама нема интермет. Им пишав на Фејсбук и ми рекоа да проверам каблите дали се е поврзано како што треба, дури и им пратив слика од рутерот. Сијаличката за интернет не светеше. Вака беше.
20220929_143748.jpg

И на крај ми пишаа дека мора да пријават. Пријавив во четвртокот на Фејсбук месенџер порака. Бидејќи знаат кој е бројот мој фиксен, адреса од дома ми го пишаа да потврдам и само ми пишаа да пишам мобилен телефонски број.

Ми стигна порака и на СМС и на Телеком МК апликацијата статус дека за неколку часа ќе треба да се реши проблемот и утредента некаде пред 12 часот ми се јавија и дојдоја да ми сменат рутер.

Едноставно и ти пожали се, ако сами не ти пишат дека треб да се пријави барај да пријавиш. Пиши им дека не си задоволен. Ќе пријавиш ќе дојде екипа ќе ти проверат барај да ти сменат рутер.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.128
Поени од реакции
548
Дечки 2 прашања:
1.Моментално имам адсл на а1 (нет+тел) дали може со рутер од телеком да тестирам нивни адсл на линијава од а1 која сепак е од телеком.
2. Пример пакет М со вдсл (30мб) дали тв-то зема од тие 30мб или е посебна приказна.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
998
Поени од реакции
423
Дечки 2 прашања:
1.Моментално имам адсл на а1 (нет+тел) дали може со рутер од телеком да тестирам нивни адсл на линијава од а1 која сепак е од телеком.
2. Пример пакет М со вдсл (30мб) дали тв-то зема од тие 30мб или е посебна приказна.
1. Istoto bi trebalo da e i so ruter od A1 i so ruter od Telekom poso taa e taa linija, a za da probas mislam deka nema da moze mora da se vnese kaj telekom ruterot.
2. Kaj telekom tv zema od internetot a kaj A1 ne zema zatoa sto so ADSL i VDSL nudat DVBT no zatoa kaj nea ne e mozno vrakjanje 7 dena i ima mnogu mal izbor na kanali podobro bi bilo msat otkolku dvbt
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.128
Поени од реакции
548
Нормално дека ќе оди преку телеком за рутерот за проба све по пропис, а телевизијата значи сепак зема од брзината на нетот. Не ми е битна телевизијата и оваа што ја имам не ја гледам и доволна е (ДВБ-Т). Замислата беше да земам нет од телеком (по мозност ВДСЛ а тв-то од А1, евентуално од телеком ако баш мора)
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
998
Поени од реакции
423
Нормално дека ќе оди преку телеком за рутерот за проба све по пропис, а телевизијата значи сепак зема од брзината на нетот. Не ми е битна телевизијата и оваа што ја имам не ја гледам и доволна е (ДВБ-Т). Замислата беше да земам нет од телеком (по мозност ВДСЛ а тв-то од А1, евентуално од телеком ако баш мора)
Nema razlika od telekom ili od A1, na ponudata na adsl od A1 si ja pisuva realnata brzina od 16mbps a na telekom na paketot S pisuva 20mbps a na paketot M pisuva 30mbps a nikogas internetot ne e kacil povekje od 10 mbps (maksimum 15mbps ednas u godina), zboruvam za adsl.
Автоматски споено мислење:

A i cenite na A1 se malku od malku pomali, telekom se edni golemi lopovi do skoro bev na ADSL i se prefrliv na kabeslki od A1 (DOCSIS) i sea sum u rajot vo sporedba so onoj od Telekom.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.128
Поени од реакции
548
Реална брзина...и едните и другите лажат. Сега на А1 адсл 10мб сум и појке од 8,5 не добивам и да бев на 16мб исто ќе беше, исто важи и за телеком (другар користи адсл 16мб и не добива повеќе од 8-9 мб може во ретки случаи до 11-12). За пакетите кај телеком напишаните брзини се за ВДСЛ и би требало посебно да ги пишат за адсл и за вдсл затоа што се бунат луѓево плус сега за М пишува до 60мб ама не пишат дека важи за оптика.
Телеком се најголеми лопови и најскапи се, а А1 се поефтини ама сепак зависат од телеком пример кај нив да бараш вдсл нема да го добиеш (просто телеком не го дава) и незнам зашо воопшто и го нудат. Треба пријава до аек за такви работи ама пак џабе во оваа држава ништо не функционира и големиве фирми заштитени како мечки се.
Не сум од Скопје па изборот за нет ми е лимитиран (адсл и вдсл, оптика нема)
Автоматски споено мислење:

Јас истиот го имам и 10/0.5 ми вади download/upload. :facepalm:
највероватно адсл е?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.686
Поени од реакции
2.521
Реална брзина...и едните и другите лажат. Сега на А1 адсл 10мб сум и појке од 8,5 не добивам и да бев на 16мб исто ќе беше, исто важи и за телеком (другар користи адсл 16мб и не добива повеќе од 8-9 мб може во ретки случаи до 11-12). За пакетите кај телеком напишаните брзини се за ВДСЛ и би требало посебно да ги пишат за адсл и за вдсл затоа што се бунат луѓево плус сега за М пишува до 60мб ама не пишат дека важи за оптика.
Телеком се најголеми лопови и најскапи се, а А1 се поефтини ама сепак зависат од телеком пример кај нив да бараш вдсл нема да го добиеш (просто телеком не го дава) и незнам зашо воопшто и го нудат. Треба пријава до аек за такви работи ама пак џабе во оваа држава ништо не функционира и големиве фирми заштитени како мечки се.
Не сум од Скопје па изборот за нет ми е лимитиран (адсл и вдсл, оптика нема)
Автоматски споено мислење:


највероватно адсл е?
АДСЛ да. Ми треба побрз за работа, фајлови по пола саат се аплоадираат. А немам никаква можност за побрз.....

П.С Баш денес бев да прашам дали можи побрз нет да добијам, а во меѓувреме ми истекол договорот и ми викаат продолжи го договорот ќе видиме што можи да се направи :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom