Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
D

Deleted member 53418

Гостин
Добив понуда од текеком за оптика ама проблемот е до местото каде што живејам нема да има можност да донесат оптика, потоа ми понудија бежичен 4Г со брзини до 30 мб ме интересира колку ќе е стабилен бежичниот дали при лошо време ќе биде нестабилен ако некој има искуство би сакал да сподели.
ПС моментално има АДСЛ брзината ми оди до 12 мб.
Никако не прифаќај, ужас се рутерите. Ќе имаш проблеми нонстоп со намалена покриеност со вифи и со брзина. Рутерите се лимитирани до 15 мпб/с намерно викаат ДО 30, така да се заштитени они.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.609
Поени од реакции
34.836
Добив понуда од текеком за оптика ама проблемот е до местото каде што живејам нема да има можност да донесат оптика, потоа ми понудија бежичен 4Г со брзини до 30 мб ме интересира колку ќе е стабилен бежичниот дали при лошо време ќе биде нестабилен ако некој има искуство би сакал да сподели.
ПС моментално има АДСЛ брзината ми оди до 12 мб.
Ако има други кабелски оператори, секогаш бирај кабел.
Види со другите оператори што може да ти понудат, 4г е последниот избор ако си апла далеку од кабелски опции.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.611
Поени од реакции
7.181
Ако има други кабелски оператори, секогаш бирај кабел.
Види со другите оператори што може да ти понудат, 4г е последниот избор ако си апла далеку од кабелски опции.
Локални кабловси оператори од кои не сум задоволен заради стабилноста и спората интервенција.
Телеком АДСЛ ми е најреална опција веќе 4 години го користам и сум делумно задоволен со стабилноста али слаба е брзината, немам други опции улицата ми е малку зафрлена.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.034
Поени од реакции
57.162
Добив понуда од текеком за оптика ама проблемот е до местото каде што живејам нема да има можност да донесат оптика, потоа ми понудија бежичен 4Г со брзини до 30 мб ме интересира колку ќе е стабилен бежичниот дали при лошо време ќе биде нестабилен ако некој има искуство би сакал да сподели.
ПС моментално има АДСЛ брзината ми оди до 12 мб.
Прашај за VDSL дали може да ти приклучат. 30mbps е М пакетот.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.034
Поени од реакции
57.162
Што е разликата?
Пак ќе си остане жичен, на бакар. Само поголеми брзини постигнува VDSL.
Рутерот ќе треба да ти го сменат ако не ти поддржува VDSL (ако не ти го смениле последниве години)

М пакет си претпоставувам?
И јас на ADSL имав 12мбпс. Сега 30мбпс со истиот договор, иста тарифа и претплата.
Стабилен е.

Не е идеално, ама за места кај што нема инсталирано оптика брка работа
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.611
Поени од реакции
7.181
Пак ќе си остане жичен, на бакар. Само поголеми брзини постигнува VDSL.
Рутерот ќе треба да ти го сменат ако не ти поддржува VDSL (ако не ти го смениле последниве години)

М пакет си претпоставувам?
И јас на ADSL имав 12мбпс. Сега 30мбпс со истиот договор, иста тарифа и претплата.
Стабилен е.

Не е идеално, ама за места кај што нема инсталирано оптика брка работа
Благодарам ќе се распрашам.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
501
Поени од реакции
692
Jas sum na VDSL no ima mnogu fluktuacii vo brzinata, ne e sekogas stabilen.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
689
Поени од реакции
715
Здраво, дали некој знае кога ќе биде достапна оптичката мрежа на македонски телеком во општина Кривогаштани?
Прилеп го покриваат со оптичка мрежа, а селава гледам нешто слабо, само ВДСЛ ама бакарот не е баш нов. Фала од напред
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Здраво, дали некој знае кога ќе биде достапна оптичката мрежа на македонски телеком во општина Кривогаштани?
Прилеп го покриваат со оптичка мрежа, а селава гледам нешто слабо, само ВДСЛ ама бакарот не е баш нов. Фала од напред
Не верувам дека ќе биде наскоро, селата по обичај се секогаш последни. Едноставно не им се исплати за мал број луѓе толкава инвестиција. Побрзо ти ќе се иселиш во Скопје (Карпош, Аеродром), отколку да ти дојде оптика. А и типот на луѓе не е таков да бараат најнов крик на технологија, се надевам дека нема да се навредиш.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
787
Поени од реакции
452
selata pobrzo ke se povrzani so ultra brza 5G mreza otkolku sto ke docekate da ima optika... navodno tender do kraj godina, a pred leto ke bilo minimum 30% pokrienost... mada sto gledam niz svet, stom pocne, mnogu brzo se siri taka da mislam ke ima ogromni cekori... ke zivnat selata, mn programeri ima sto gazat ali im treba jak net, pa moraat da se selat, a sega od doma ke moze... samo ajde, nikako da se pusti tenderot
Автоматски споено мислење:

videte go ova... 25 evra... neogranicen trafik so celosna 5G brzina... kaj komsiite https://www.a1.bg/a1-net-box
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.193
Поени од реакции
3.577
selata pobrzo ke se povrzani so ultra brza 5G mreza otkolku sto ke docekate da ima optika... navodno tender do kraj godina, a pred leto ke bilo minimum 30% pokrienost... mada sto gledam niz svet, stom pocne, mnogu brzo se siri taka da mislam ke ima ogromni cekori... ke zivnat selata, mn programeri ima sto gazat ali im treba jak net, pa moraat da se selat, a sega od doma ke moze... samo ajde, nikako da se pusti tenderot
Автоматски споено мислење:

videte go ova... 25 evra... neogranicen trafik so celosna 5G brzina... kaj komsiite https://www.a1.bg/a1-net-box
Komsiite se xx vreme pred nas mtel segasen a1.bg bea sekogas pred nas...mnogu pred nas
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
906
Поени од реакции
587
Кај нас не се проблем операторите. Кај нас е проблем АВМУ. Стотина албански програми имаме, ама босански, хрватски, српски многу малце. Србија и Хрватска војна водеа, ама скоро сите канали си ги имаат без проблем. Ние никаква продукција немаме, освен турски и политички емисии со кој ни го перат мозокот, друго ништо нема

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
D

Deleted member 53418

Гостин
selata pobrzo ke se povrzani so ultra brza 5G mreza otkolku sto ke docekate da ima optika... navodno tender do kraj godina, a pred leto ke bilo minimum 30% pokrienost... mada sto gledam niz svet, stom pocne, mnogu brzo se siri taka da mislam ke ima ogromni cekori... ke zivnat selata, mn programeri ima sto gazat ali im treba jak net, pa moraat da se selat, a sega od doma ke moze... samo ajde, nikako da se pusti tenderot
Автоматски споено мислење:

videte go ova... 25 evra... neogranicen trafik so celosna 5G brzina... kaj komsiite https://www.a1.bg/a1-net-box
Населби во Скопје на 5км од центар немаат оптика, а не па селана..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom