Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
17 ноември 2017
Мислења
53
Поени од реакции
23


Еве некое инфо од АЕК за период од 2019-2021. Со мапа.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Интересна мапа, не знам колку им се точни дефинициите ама ми делува реална.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
А да не им одат парите за летувања по острови, возење на лица кои што не се вработени во Телеком, и на други места, можат да им одат во поставување на повеќе предаватели / базни станици, па и да донесат 5G мрежа, оти уште 2 години најмалце ќе чекаме.
Ако инвестираат повеќе ќе има повеќе предаватели / базни станици и ќе можат брзините да ги кренат, и ќе решат многу проблеми.
А вака сега само ќе добиваат поплаќи од повеќе кориници, и ќе си ги изгубат и после у минус.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Имат опција да продолжам лан кабел со некаков приклучок како џекче?
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Користи ли некој од виртуелните ооератори (лајка, Телекабел) мрежна инфраструктура на Телеком или сите се на а1?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Користи ли некој од виртуелните ооератори (лајка, Телекабел) мрежна инфраструктура на Телеком или сите се на а1?
Телекабел користи инфраструктура на Телеком, Лајка на А1.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Ме интересира за оваа опцијава VIDEO на телеком, не можам да најдам никаде, дали има некоја фуснота скриена, на пр. видеа до HD резолуција, политики на фер користење или слични глупави ограничувања. Барав, но не можев да најдам, па претпоставувам не, но не би ме чудело, ако имал некој искуство....
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ме интересира за оваа опцијава VIDEO на телеком, не можам да најдам никаде, дали има некоја фуснота скриена, на пр. видеа до HD резолуција, политики на фер користење или слични глупави ограничувања. Барав, но не можев да најдам, па претпоставувам не, но не би ме чудело, ако имал некој искуство....
Опцијата ВИДЕО служи за неограничено бесплатно гледање на видеа без да се троши/тарифира доделениот интернет за месецот на телефонскиот број само од Youtube, MaxTV Go, HBO Go и Netflix.
Скриената фуснота е видеото што го гледаш да не биде во поголема резолуција од 480p.......значи доколку по дифолт ти го отвори во било која поголема резолуција, рачно спушти го на максимум 480p. Се што гледаш во над 480 резолуција ти се тарифира класично и не спаѓа под оваа опција.
Опцијата ВИДЕО е наменета само за мобилни апликации.....не HotSpot према друг уред (компјутер, таблет).
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Опцијата ВИДЕО служи за неограничено бесплатно гледање на видеа без да се троши/тарифира доделениот интернет за месецот на телефонскиот број само од Youtube, MaxTV Go, HBO Go и Netflix.
Скриената фуснота е видеото што го гледаш да не биде во поголема резолуција од 480p.......значи доколку по дифолт ти го отвори во било која поголема резолуција, рачно спушти го на максимум 480p. Се што гледаш во над 480 резолуција ти се тарифира класично и не спаѓа под оваа опција.
Опцијата ВИДЕО е наменета само за мобилни апликации.....не HotSpot према друг уред (компјутер, таблет).
ц.ц... не ли е тоа лажно рекламирање
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
ц.ц... не ли е тоа лажно рекламирање
горе-доле ДА....нигде не пишува детали ни со оние ситните букви.
И јас поима немав кога ја пуштија опцијата....прво се јавив на техничка за да ми го кажат ова....па госпожата беше конфузна, не се разбравме......на крај му се јавив на еден мој колега што работи во Телеком да ми каже прецизно и точно.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Здраво дали има некој агент тука на форум кој би можел да даде понуда за Охрид за Магента ?
 
H

HoT _iCe

Гостин
Дечки качен ли е лимит на Магенту од 1 терабајт на 5 или сам ја грешка? На апликацију случајно гледам; на магенту М сам; оптика 100/100.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom