Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Има ли некој што користи интернет од Телеком преку бакарна мрежа, а нема можност за оптика? Имам златен спас :)))
П.С. прочитајте си ги договорите, М пакетот треба да е со брзина 30/5!!! Толку плаќаме...
Доколку постои техничка можност за тоа.

https://www.telekom.mk/content/pdf/Internet dopolnitelni informacii - 2019.06.07.pdf

 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Овој е одлично,
Не е проблем дали имам 50 пинг или 70, проблем е да немам loss% на кантер или ПУБГ, тга е гадно. Бш провери у конзолу, пиши на кантер net_graph 1 и види доле на loss дали ти качуе и до колко посто, ако е добар интернет, треба да биде 0 цело време. Куде мене е констатно 2,3% до 10% и е како да играш на нормалан пинг од одедан пут да имаш 500 пинг, телепортира те назад.
Да симнам CSGO, ќе изиграм неколку мечови, ке ја активирам таа командна и ќе ти кажам (Неодамна форматирав PC и сега мора јово на ново да симињам).
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
Истово ќе го пишев, еве ме мене со истиот пакет, и нормално телеком си стојт на зборот

Прегледај го приврзокот 215568
Си стои Телеком на зборот ама џабе што си стои кога 8 даунлоуд и 0.5 аплоуд изгледаат смешни за 2019 година...исто и јас цел живот бев на Телеком и го имав срањево интернет се до пред некое време кога се префрлив на Вип да ме види господ 50/3 и не повеќе од 10 пинг бо секое време... ;)
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Си стои Телеком на зборот ама џабе што си стои кога 8 даунлоуд и 0.5 аплоуд изгледаат смешни за 2019 година...исто и јас цел живот бев на Телеком и го имав срањево интернет се до пред некое време кога се префрлив на Вип да ме види господ 50/3 и не повеќе од 10 пинг бо секое време... ;)
Не е смешно туку мизерно е...
 
Член од
5 јули 2019
Мислења
12
Поени од реакции
9
Ветив дека ќе ви откријам златен спас за сите на бакар, епа внимавајте во продолжение :) Кај сите што нема можност за интернет со брзина од 30/5 постои можност фиксниот интернет да го добивате преку нивната 4G мрежа. Секако ова никој нема да ви го каже ако не отидете сами во салон и не побарате да добиете 4G рутер. Според искуството на другаркава што го има новиот рутер, брзината никогаш не и е под 25, односно се движи од 25 до 30! Цените се потполни исти, го користите истиот пакет што го имате. Пробајте, сменете, па фалете се, и да, срамота е во 2019 да имаш интернет 8/0,5 преку бакар!
Автоматски споено мислење:

Ако нема можност, можеш да побараш 4G рутер бесплатно во салон, така ќе има можност :)
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
Ветив дека ќе ви откријам златен спас за сите на бакар, епа внимавајте во продолжение :) Кај сите што нема можност за интернет со брзина од 30/5 постои можност фиксниот интернет да го добивате преку нивната 4G мрежа. Секако ова никој нема да ви го каже ако не отидете сами во салон и не побарате да добиете 4G рутер. Според искуството на другаркава што го има новиот рутер, брзината никогаш не и е под 25, односно се движи од 25 до 30! Цените се потполни исти, го користите истиот пакет што го имате. Пробајте, сменете, па фалете се, и да, срамота е во 2019 да имаш интернет 8/0,5 преку бакар!
Автоматски споено мислење:


Ако нема можност, можеш да побараш 4G рутер бесплатно во салон, така ќе има можност :)
Да, точно за 4Г рутер, имав и тоа јас порано дури и повеќе од 25 мбпс ама финтата е што не е за гејминг 4Г, а мене ми требаше низок и константен пинг, инаку да солидна замена е овој рутер за места кај што нема можност за оптика, мислам дека и ретко го даваат...
 
Член од
5 јули 2019
Мислења
12
Поени од реакции
9
Да, точно за 4Г рутер, имав и тоа јас порано дури и повеќе од 25 мбпс ама финтата е што не е за гејминг 4Г, а мене ми требаше низок и константен пинг, инаку да солидна замена е овој рутер за места кај што нема можност за оптика, мислам дека и ретко го даваат...
Го даваат само ако го побараш во салон, инаку никаде нема пишано, ко да не постои таа опција, луѓе со 5 брзина користат бакар, а не им кажуваат дека може да се смени. Многу нефер од телекомци
 
Член од
5 јули 2019
Мислења
12
Поени од реакции
9
Има ли некој што смени рутер? 4G? Споделете брзина за овие што се на бакар да видат разлика...
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
Ако Телеком стават ВДСЛ2 тогаш може да видиш брзини како 100мбпс даунлоад, иначе ВДСЛ максимално 50мбпс поддржува зависно од растојанието
Поздрав
Користам вдсл интернет пакет л на телеком, на 200м од централа и најпосле по 8 месеци користење,тестирање и прашување телефонски ми пуштија профил со кој добив брзина 91/10 (претходно 48/10 константно )што се исплати за претплатата од 1500 ден. бидејќи е блиску до оптика.
Инаку и таму во телеком (мислам на техника во контакт центарот)кадарот им е катастрофа доста незнаат точно да те упатат и да го решат проблемот за кој ги бараш.Ако има среќа да налеташ на некој од техника малку поупатен и спремен да помогни (како јас во случајот) тогаш супер.
Инаку кај мене според нив линијата е многу добра подржува до 120/20 макс но сега може да пуштат кај мене само 90/10 бидејќи тој е максималниот профил кој го имаат за вдсл што значи проблемот е системски а не дека нема можност.Значи ако креираат понатаму поголем профил и во случајот кај мене линијата е добра би можел да се надевам до 100/20 но и вака е екстра.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Епаа, конечно дојде и тој момент.
Ги откачив Телеком од Max TV и од Интернет, едно од приватни причини, но повеќе дека им рипнаа цените, а и од Неотел ми понудија добра понуда, па така да чао Телеком.
Не беа лоши, али на почетокот си имавме проблеми со нив, а и они со нивниот багнат систем.
Процедурата за враќање нивна опрема, и раскинување договор е вака:
Треба да се извади, се што е нивно. Кај мене имаше 2 Max TV уреди, 1 оптички Huawei рутер. Моравме се тоа да им вратиме во салон, нормално и адаптерите за сите уреди.
Ни кутии, ни лан кабли, ништо. Само уредите и нивните полначи. И после тоа кажавме на тој во салон и среди. Ни побара и бројче као нешто ќе ни пишеле после на SMS зошто сме го раскинале договорот.
И да, со тоа завршивме, и само продолживме договор за Телефони, ама оваа пат од Magenta не префрлија на Smart тарифата, пошто Magenta 1 им била тарифа само за со Max TV и Интернет, па тогаш можело Magenta, али нема везе, пошто и Smart тарифата ги има истите поволности, што ги има и Magenta 1 само под различно име. А, да и попустите се исти. И да, си земав и ново телефонче успат (Galaxy A50).
Ми беше драго што дискутирав овде со вас, сево ова време, и се гледаме во Неотел темата.
А, и да. Која и да беше личноста, се извинувам у последно време маце зафатен бев, неможев CSGO да симнам и да проверам ping, али еве на Neotel кога ќе се сменам, ќе проверам.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
57
Поени од реакции
0
Има ли некаква опција, ние што имаме од старите пакети 3 Макс со 1.500 денари претплата, да добиеме интернет со поголема брзина за истата претплата? Моментално имам 8/0,5. Дали има некаква можност без промена на износот на претплатата да биде тоа и со истиот договор или па мора нов договор да се потпише (ВДСЛ; оптика... живеам на 150 метри од централата)? Некој од искуство? Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom