Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Мислев за вип дека оптика им иде преку бандера до одреден дел,па потоа се мења у бакар.
Јас како што знам,повеќето од радовиш е така, и ако не се грешам во радовиш оптика слабо.
Радовиш одам кога имам можност, и иако таму сум израснат не го знам цел град на памет нормално,па така да не ме фаќај за тоа дека во радовиш нема оптика.
За Вип си имаш соодветна тема да коментираш, во оваа тема се коментира за Интернет услугите на Македонски Телеком преку бакарна ADSL/VDSL и преку оптичка FTTH/FTTx телекомуникациска мрежа.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Ова веќе е добра работа во најава. :) Во Магента 1, Интернет и Интернет + ТВ отсега Л пакетот им е 100/100 Mbps. :) Очекувам и другиве сега да почнат со зголемување, Неотел и Телекабел.
upload_2019-6-7_23-36-31.png
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Досега имав брзина(Магента-бакар) од 12 мб/с....и денес тестирам оди скоро дупло. дали знае некој дали има некоја промена на подобро во нивните пакети, или ова моментален ефект

ПС: Деновиве бев во Србија....брзината неколку пати е мерев (се чудев дан се работи за грешка или превид...), брзината им беше 140 мб/с:eek:
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Досега имав брзина(Магента-бакар) од 12 мб/с....и денес тестирам оди скоро дупло. дали знае некој дали има некоја промена на подобро во нивните пакети, или ова моментален ефект

ПС: Деновиве бев во Србија....брзината неколку пати е мерев (се чудев дан се работи за грешка или превид...), брзината им беше 140 мб/с:eek:
Не си во грешка. Качени се брзините за сите Магента 1 корисници. Кој рутер имаш?
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
53
Поени од реакции
23
Не си во грешка. Качени се брзините за сите Магента 1 корисници. Кој рутер имаш?
Дали ова значи дека ќе има подобрување и за тие што се оддалечени 2/3 километри од локална централа?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
Дали ова значи дека ќе има подобрување и за тие што се оддалечени 2/3 километри од локална централа?
Зависи колку домет има вдсл от, пример мене моментално не ме опфаќа вдсл бидејќи централата е на некои 1.5 км од мене, така ми беше кажано од нив.
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
53
Поени од реакции
23
Зависи колку домет има вдсл от, пример мене моментално не ме опфаќа вдсл бидејќи централата е на некои 1.5 км од мене, така ми беше кажано од нив.
И ќе си останеме ние со по 12 мбити во 2019 година. Ужас.Барем нека пуштат на 4G рутерите по 50/100 мбити.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
И ќе си останеме ние со по 12 мбити во 2019 година. Ужас.Барем нека пуштат на 4G рутерите по 50/100 мбити.

Не знам за 4г како оди, ако има опција да се доплати за тоа, одлична работа.

Инаку што читав, до крај на 2020 та, обврзани се од АЕК да ги покријат 100% од домаќинствата со минимум 30мбпс брзина, па ќе видиме.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Инаку што читав, до крај на 2020 та, обврзани се од АЕК да ги покријат 100% од домаќинствата со минимум 30мбпс брзина, па ќе видиме.
Тоа е неточно, за да се случи тоа треба да покријат со оптика голем број од населението кое живее во селата каде нема ДСЛАМ за ВДСЛ и е невозможно, а и доста тешко се достигнува таа брзина под определени услови, веројатно си мислел на 2030та.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
Тоа е неточно, за да се случи тоа треба да покријат со оптика голем број од населението кое живее во селата каде нема ДСЛАМ за ВДСЛ и е невозможно, а и доста тешко се достигнува таа брзина под определени услови, веројатно си мислел на 2030та.
Рокот кој им е даден од АЕК е 2020-та, колку ќе го реализираат тоа, ќе видиме. На самата страна на Телеком го има документот каде го пишува ова.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
има некој 100/100 пакет L ? ако да, пратете еден спидтест да видиме дали стварно ги достигнува тие брзини...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
31
Поени од реакции
12
има некој 100/100 пакет L ? ако да, пратете еден спидтест да видиме дали стварно ги достигнува тие брзини...
Би требало. Не е голема брзина 100 мегабити.

Јас вчера им се јавив на 122, сабајлето случајно видов на telekom.mk дека има нови брзини. Мислев поодамна ги смениле пакетите. Се јавив да прашам дали треба нов договор да направам за да ме сменат на поголема брзина и девојчето ми рече чекам повратен одговор, ама ги нема да одговорат и ќе те побараме ние, но никој не се јави вчера. Можеби во понеделник.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Јас потпишав нов Магента 1 договор пред некој месец со L Интернет пакет што беше 50/50 па го направија 60/60.
Ги прашав за овој од 100/100 што им е најнов и ми викаат ќе мора нов договор да се потпише.
:facepalm:

Не знам со фамилијарниот буџет што се случува.
Новиот кога го потпишав ми дадоа 10к буџет што сè уште ми е неискористен, па дали би се префрлил кон новиот за кој даваат 11к шампионски буџет и ќе имам 21к?
Или да си земам сега нешто за 10к, па да потпишам нов и да ми дадат 11к, што чисто се сомневам дека можам такво нешто да сторам :свиркам:
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
Јас потпишав нов Магента 1 договор пред некој месец со L Интернет пакет што беше 50/50 па го направија 60/60.
Ги прашав за овој од 100/100 што им е најнов и ми викаат ќе мора нов договор да се потпише.
:facepalm:

Не знам со фамилијарниот буџет што се случува.
Новиот кога го потпишав ми дадоа 10к буџет што сè уште ми е неискористен, па дали би се префрлил кон новиот за кој даваат 11к шампионски буџет и ќе имам 21к?
Или да си земам сега нешто за 10к, па да потпишам нов и да ми дадат 11к, што чисто се сомневам дека можам такво нешто да сторам :свиркам:
Си добил буџет и толку друг нема во следниве две години односно кога ке ти помине договорот ако е така како што велиш можеме секој ден да потпишуваме договори и тие да ни даваат буџет тоа малку тешко .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom