Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Поздрав

Денес најпосле приклучок , телеком техника доста добро ја заврши работата резултатите фантастични 46 мбпс даунл 10 упло.незнам зошто е мал уплоадот вероватно ќе се среди прв ден тестирам.
Незнам дали неотел нудат вдсл (нели ја користат линијата од телеком) па сега кога имам можност со нив да се поврзам поефтини се!!!
Na VDSL se prikluci? Koja tarifa si?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
може да објасни некој накратко што всушност е VDSL - ме интересира пошо сакам да зиам магента ама ме кочи тоа што нема услови за 3 ресивери за телевизија па ми спомнаа дека као има опција за VDSL дека ке може и 3 ресивера.... некој да има вакво искуство ??? се мислам за магента М пакет со 4 мобилни броеви....
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
може да објасни некој накратко што всушност е VDSL - ме интересира пошо сакам да зиам магента ама ме кочи тоа што нема услови за 3 ресивери за телевизија па ми спомнаа дека као има опција за VDSL дека ке може и 3 ресивера.... некој да има вакво искуство ??? се мислам за магента М пакет со 4 мобилни броеви....
VDSL Интернетот функционира преку истата бакарна телекомуникациска мрежа преку која функционира и ADSL Интернетот, со разликата што VDSL е понова и побрза технологија. Но за жал, VDSL Интернетот е ограничен на максимум 1 (ЕДЕН) километар оддалеченост од локалната телекомуникациска централа, а после тој 1 (ЕДЕН) километар, брзината паѓа на исто ниво како и кај ADSL Интернетот.

Ќе треба да одиш во салон на Македонски Телеком за да поднесеш барање за проверка на техничка можност за VDSL Интернет на твојата адреса на живеење - за да проверат дали живееш на помалку од 1 (ЕДЕН) километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
60
Pusti nekoj speed test.
-NA MOBILEN I NA TABLET PRIKLUCENI SO WIFI MI DAVA 39.6/10D DOWUPL
-NA KOMPJ I NA ANDROID BOX PRIKLUCENI SO LAN KABEL 47/10 DOW/UPL

NE ZNAM ZOSTO IMA RAZLIKA WIFI SIGNALOT ISPAGA DA E POSLAB VO SPOREDBA SO LAN
OSVEN AKO STARIOT RUTER KOJ ISTO MI E TUKA MU PRAVI PRECKI NA SIGNALOT ILI NEMA VRSKA

SOVETI
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
VDSL Интернетот функционира преку истата бакарна телекомуникациска мрежа преку која функционира и ADSL Интернетот, со разликатае е што VDSL е понова и побрза технологија. Но за жал, VDSL Интернетот е ограничен на максимум 1 (ЕДЕН) километар оддалеченост од локалната телекомуникациска централа, а после тој 1 (ЕДЕН) километар, брзината паѓа на исто ниво како и кај ADSL Интернетот.

Ќе треба да одиш во салон на Македонски Телеком за да поднесеш барање за проверка на техничка можност за VDSL Интернет на твојата адреса на живеење - за да проверат дали живееш на помалку од 1 (ЕДЕН) километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком.
И како да видам локална телекомуникациска зграда кај иам нјблиску? Живеам у бутел 1 а поштата т.е телеком најблиску мислам дека е чаир... имаат и еден предавател на помалку од 200 метра од мене ако е тоа што ми треба уствари...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
И како да видам локална телекомуникациска зграда кај иам нјблиску? Живеам у бутел 1 а поштата т.е телеком најблиску мислам дека е чаир... имаат и еден предавател на помалку од 200 метра од мене ако е тоа што ми треба уствари...
Еве ти го одговорот, ова е локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком во Бутел.

https://www.google.com/maps/@42.0317787,21.4455977,3a,48.8y,328.39h,89.64t/data=!3m6!1e1!3m4!1sUjh7VLMkV3CchGqxIeyyWA!2e0!7i13312!8i6656

Од оваа телекомуникациска централа речиси цел Бутел превзема телекомуникациски сигнал преку бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Доколку живееш на помалку од 1 (ЕДЕН) километар од оваа локална телекомуникациска централа на Македонски Телеком, треба да имаш техничка можност за VDSL Интернет на твојата адреса на живеење.

Но сепак најдобро е да поднесеш барање за проверка на техничка можност во салонот на Македонски Телеком во Чаир кај поштата за да добиеш информација од прва рака.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Еве ти го одговорот, ова е локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком во Бутел.

https://www.google.com/maps/@42.0317787,21.4455977,3a,48.8y,328.39h,89.64t/data=!3m6!1e1!3m4!1sUjh7VLMkV3CchGqxIeyyWA!2e0!7i13312!8i6656

Од оваа телекомуникациска централа речиси цел Бутел превзема телекомуникациски сигнал преку бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Доколку живееш на помалку од 1 (ЕДЕН) километар од оваа локална телекомуникациска централа на Македонски Телеком, треба да имаш техничка можност за VDSL Интернет на твојата адреса на живеење.

Но сепак најдобро е да поднесеш барање за проверка на техничка можност во салонот на Македонски Телеком во Чаир кај поштата за да добиеш информација од прва рака.
Помалце од 300 метра од мене.... фала на инфо п.с дали некој знае зашто во телеком го нема mate 20 и која му била цената како уред додека го имале на лагер
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.360
Поени од реакции
512

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Сите го имате овој проблем или само јас?
секои 12 часа кога се ресетира IP паѓа интернет у рок од едно 30 секунди (отприлика) и после се враќа.
ова кога играм игри доста ме нервира,и плус на тоа рандом секој ден кога ќе му текне си паѓа.
Тогаш кога дојдоа за рутерот да ми средат кажаа нешо ко демек сигналот бил премногу јак и го средија,ама тоа беше приверемено. После пак се појави истиот проблем,и секој ден така си паѓа интернетот на секои 30 секунди. Да,365 дена во годината,секој ден паѓање интернет. Решение???
Нејќам пак да ѓи викам,па пак ќе ми средуваат,и на крајта пак ке се појави проблемот...
а за тоа дека ќе ги оттерам,само нека истече договорот,нема око да ми видат,и од телефони ќе ги исклучам,ќе видат они.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom