Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
28 септември 2014
Мислења
494
Поени од реакции
551
ака ти рекоа или дефинитивно така ти наплатија ?

И дали им плати толку за вториот медија приемник ?
-Така ми рекоа но не ми наплатиа поради тоа што не одлучив да го земам
-Сега пред месец дена за 0 ми го монтираа, секогаш пред тоа кога сум прашувал (обично кога потипишувам 2годишни договори) ми било кажано споменатото
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.379
Поени од реакции
619
-Така ми рекоа но не ми наплатиа поради тоа што не одлучив да го земам
-Сега пред месец дена за 0 ми го монтираа, секогаш пред тоа кога сум прашувал (обично кога потипишувам 2годишни договори) ми било кажано споменатото
Наплаќаа по 1000 денари но само за ресиверот еднократно ,мене ми имаа наплатено 1000 денари но девојчето од салон ми даде некој купон во вредност од 1000 така вториот ресивер го добив за 0 денари зборам период од 2013 година ,мислам дека за трет приемник се наплаќа 150 денари не сум сигурен дали сеуште наплаќаат за трет четврт и пети ресивер,знам дека на оптика толку им беше ограничувањето но сега тоа им е тргнато и може повеќе од пет Тв применици и сигналот го делат преку обичен свич но врзувањето е Б не сум стручен за да кажам што им означува тоа
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.820
Поени од реакции
2.088
Мене ништо не ми наплатија за втор приемник во 2010 год. Пред некоја година земав трет и четврт, тие се плаќаат мислам дека 300 ден месечно,без разлика дали се три или четири ресивери цената е иста.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.815
Поени од реакции
1.117
Telekom i site ostanati naplakjaat + za dopolnitelen priemnik i obavezno ima paketi za doplakanje za sport, hbo i sl i sl...

Telekabel televizijata e 400 denari mesecno, ke platite 0 (citaj NULA) denari za vtor, tret i cetvrt televizor doma i ke gi gledate site sportski kanali bez doplata


Besplatno im zgolemile brzina na site sto imaat optika internet, bez da gi izvestat i bez da se pofalat, drugar vika plaka paket za 100/100, a dobiva 500/500 optika.

da se nadevame ke reagira Telekom i ke ponudi bolje ceni
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 340847

Telekom, brzina 30/5 = 999mkd.
Telekabel, brzina 20/20 = 600mkd.

Telekom, brzina do 100 = 1500mkd.
Telekabel, brzina 150/150 = 1000mkd.

Telekom, brzina do 300 = 2999mkd.
Telekabel, brzina 500/500 = 2500mkd.
Јас сум на Телекабел Оптика 100/100 пакетот и сеуште сум со брзина 150/150. Не би рекол дека брзините се корегирани.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.215
Поени од реакции
8.781
Мене ништо не ми наплатија за втор приемник во 2010 год. Пред некоја година земав трет и четврт, тие се плаќаат мислам дека 300 ден месечно,без разлика дали се три или четири ресивери цената е иста.
Трет и/или четврт и/или петти рисивер се наплаќаат дополнително околу 140-150 денари по рисивер, освен ако си потпишал нов обврзувачки договор со Македонски Телеком па ти дале некаков попуст кој ќе трае додека не истече договорот.

Истото важи и за вториот рисивер, најверојатно не ти го наплатиле 1000 еднократно за вториот рисивер во 2010 година поради некаква промоција која ја нуделе во тој период.
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
53
Поени од реакции
22
Добро, постои ли некој правен начин, или било каков начин, да се натера телеком да инвестира во барем малку подобра инфраструктура што личи за во 2022 година ? Сметките секој месец 5000 а услугата безобразлук

 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
76
Поени од реакции
30
Добро, постои ли некој правен начин, или било каков начин, да се натера телеком да инвестира во барем малку подобра инфраструктура што личи за во 2022 година ? Сметките секој месец 5000 а услугата безобразлук

Ako si na bakar (i nemas moznost za optika) javi se vo bilo koe vreme na 122 i na tehnicka poddrska kazi deka imas vakva brzina i pobaraj da otvorat nalog za promena na ruter HIBRIDEN ili 4G.

Tv bez problem ke imas i na 4G ruter, bez da secka. Navodno od septemvri ovie ke imale mnogu pogolema brzina (do 100).

Drugo reshenie nema, edino da se nadevame deka sto pobrzo ke yprosirat optika i ke vovedat 5G fiksen net.
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
53
Поени од реакции
22
Ako si na bakar (i nemas moznost za optika) javi se vo bilo koe vreme na 122 i na tehnicka poddrska kazi deka imas vakva brzina i pobaraj da otvorat nalog za promena na ruter HIBRIDEN ili 4G.

Tv bez problem ke imas i na 4G ruter, bez da secka. Navodno od septemvri ovie ke imale mnogu pogolema brzina (do 100).

Drugo reshenie nema, edino da se nadevame deka sto pobrzo ke yprosirat optika i ke vovedat 5G fiksen net.
Имам веќе 4Г хибриден рутер. Овие брзини се со него.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
118
Поени од реакции
215
Имам веќе 4Г хибриден рутер. Овие брзини се со него.
Пиши му на месинџер дека имаш проблеми со стабилноста и брзината и пиши им го фиксниот број кој ги имаш. Влези со ип адресата што ја имаш пишано на рутерот, после се логуваш и пишува на таа страната дали е на 3г/4г, доколку е на 3г смени го на 4G или обратно и после премери брзина. Јас имав еднаш проблеми сега брзо со А1 и им пишав и во брзо време ми го решија проблемот. 4Г има капацитет за 30 Мбпс насекаде низ државата каде што имаат слаб проток на бакарот, ама се е до операторот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom