Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Дискусија во форумот 'Македонски интернет провајдери' започната од vmx, 7 јуни 2005.

 1. Јефто

  Јефто @101ot | 101от

  Член од:
  30 октомври 2011
  Мислења:
  2.238
  Допаѓања:
  981
  Колку што знам, не, џабе е, 12Mbps ќе ти бидат дадени на користење. Во L пакетот ти се брзините 50Mbps.
   
 2. Julian

  Julian

  Член од:
  8 ноември 2007
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  162
  На другиот кат имам рутер тп линк кој го имам поврзано со главниот рутер од т хоме. Доколку го поврзам пакетот од 50/50 дали и на тп линкот ќе ја имам таа брзина?
   
 3. Trajce Vasilev

  Trajce Vasilev

  Член од:
  1 септември 2017
  Мислења:
  122
  Допаѓања:
  14
  Да прашам на "оптика до дом" што нудат од Телеком дали брзините ке бидат симетрични (Пр: Ако е 50/50 или 60/60 U/D)?Или тоа нема везе така што викаат.И дали му се има десено на некој да му се намали брзината или да му падне интернетот на оптика?
  Колку ви е просечната брзина на оптика од Телеком(пратете спид тест)и има ли некој што е на пакет од 1GB/s интернет.Како сте задоволни со оптика?
  Пишете за да знам бидејки до следниот месец сигурно ќе се приклучам на оптичката мрежа па за да знам.Каков е рутерот,дали зафаќа место и дали може да го сврзам со досегашните IPTV апарати со обичните кабли од претходниот ZTE рутер или ке мора само со новите кабли...итн...
  Слободно пишете подоле за да знам.
   
 4. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.378
  Допаѓања:
  5.357
  Ако компјутерите на вториот кат ги поврзуваш жично со TP Link рутерот преку мрежен кабел, одговорот е ДА.

  Ако компјутерите и останатите уреди на вториот кат ги поврзуваш безжично со TP Link рутерот, тоа претежно зависи од техничките спецификации на TP Link рутерот, но вообичаено одговорот е ДА.

  Исклучок би било ако станува збор за некој евтин TP Link рутер кој чинел помалку од 1.000 денари - таквите не се баш синоним за квалитет и можно е да не достигнуваат безжични брзини до 50 мегабита (5 мегабајти) во секунда.

  Дете, ги надминуваш сите граници под неписменоста, земи информирај се, ги охрабрувам останатите членови да не ти одговорат на прашањата.
   
  На Julian и JB00F им се допаѓа ова.
 5. Julian

  Julian

  Член од:
  8 ноември 2007
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  162
  Поврзани се жично преку мрежен кабел што значи треба да ја добијам таа брзина. Фала.
   
  На Dexter26 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Julian

  Julian

  Член од:
  8 ноември 2007
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  162
  Денес бев во салонот на Македонски Телеком, прашав за пакетот L од тука
  https://www.telekom.mk/internet-paketi-landing.nspx
  вработената ми рече дека тој важел само за оптички интернет. Нели оптички има други цени? Јас цело време мислев овој пакет важи за на бакар, само треба да се смени рутерот.
   
 7. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.378
  Допаѓања:
  5.357
  Си требал поконкретно да прашаш за VDSL Интернет, бидејќи Internet L пакетот доаѓа со симетрични Интернет брзини до 50 мегабита (5 мегабајти) во секунда, што говори дека станува збор за оптички Интернет - бидејќи доаѓа со симетрични Интернет брзини.

  Си требал поконкретно да прашаш кои пакети следуваат со VDSL Интернет и ако има пакет со Интернет брзина до 50 мегабита (5 мегабајти) во секунда за симнување (примање) на податоци, колку би те чинела месечната претплата за таков пакет и да прашаш дали има техничка можност за VDSL Интернет на твојата адреса.

  Веб сајтот на Македонски Телеком е катастрофа откако во 2016 година го освежија со нов - и претежно катастрофален - изглед.
   
  На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.109
  Допаѓања:
  2.575
  Јас кога им се јавувам за некој технички проблем или информација...ако ми кажи операторот дека тоа го има на нивната веб страна, јас му одговорам дека ништо неможам да сватам од нивната официјална страна и затоа барам директен одговор...

  па сега нека вртат`` као киша око Крагујевца`` со нивните понуди
   
  На miki80 и Dexter26 им се допаѓа ова.
 9. Julian

  Julian

  Член од:
  8 ноември 2007
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  162
  Во моментот не ми текнуваше на VDSL технологијата, али 5 пати ја прашав дали има таков пакет кој не е оптика а да нуди 50 мегабајти или пак околу 50. Таа упорно тврдеше дека само оптика нуди високи брзини.
   
 10. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.378
  Допаѓања:
  5.357
  Сепак ќе мораат да проверат техничка можност за линијата, бидејќи ако живееш оддалечен на повеќе од 1 километар од локалната централа, VDSL линијата воопшто нема да ти заврши работа, бидејќи нема да може да достигнува повисоки Интернет брзини од постоечкиот ADSL Интернет, за жал VDSL Интернетот го достигнува својот максимум во радиус од 1 километар околу локалната централа.
   
 11. leg0las

  leg0las

  Член од:
  24 септември 2016
  Мислења:
  163
  Допаѓања:
  89
  Dali nekoj probal VDSL tehnologija i koi se prvite vpecatoci...?
   
 12. Kris_GT

  Kris_GT

  Член од:
  16 јуни 2013
  Мислења:
  279
  Допаѓања:
  155
  Јас имам VDSL со постоечките брзини на Магенда M, и единствена разлика е тоа што имам понизок пинг. За гаминг е закон, оптика е подобра нормално.. но кога нема.. Во идниа сигурно ќе се појави некоја понуда со 30-70mb VDSL.
   
 13. Pej4o

  Pej4o

  Член од:
  13 мај 2013
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  8
  Да нема дилеми многу дали ќе има VDSL секој корисник.VDSL работи до 1,5 km одалеченос од централата(Сите што се блиску до централа вејќе се на VDSL),се што е над 1.6 km си остануваат на ADSL.
   
  На Dexter26 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Hitashi Nakamura

  Hitashi Nakamura

  Член од:
  петок
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво дечки, сакам некој по искусен доколку може да ми објасни зошто брзината на интернетов не мрда од 4.5/4.6 Mbps. Јас сум на претплата Internet M & TV L. Значи според Internet M минималната брзина треба да биде 6 Mbps а максималната 12 Mbps. Значи на почеток, кога ја активирав понудата, значи првите неколку дена, брзината варираше во опсег од 6 до 7 Mbps. После почна од 5 до 6, и сеа еве над 4.6 не мрднува. Доколку не ја испорачуваат максималната барем очекувам да биде околу 8/9 Mbps.

  Во прилог ви давам преглед на некои информации од рутерот кои би можеле да ви бидат од корист за подетално да ми објасните.

  [Слика 1] - https://imgur.com/5SSw8nT
  AllInfo.png

  [Слика 2] - https://imgur.com/M4s16mf
  Statisctics.png

  [Слика 3] - https://imgur.com/4l1cNKR
  Prioratization.png
   
 15. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.378
  Допаѓања:
  5.357
  Во било каков случај, треба да го контактираш телефонски центарот на Македонски Телеком за корисничка поддршка на 122 и да пријавиш слаб сигнал.

  Табелите се од Speedport V503W рутер, кој одлично фаќа ADSL сигнал и нуди одличен безжичен сигнал за корисниците кои го користат за безжичен Интернет, така да најверојатно треба да се преработи телефонскиот приклучок од Македонски Телеком, а за тоа треба да пријавиш пречка и да испратат техничка екипа за отстранување на дефекти за да ја измери јачината на линијата, да го преработи телефонскиот приклучок, а можеби и да го замени рутерот - за ова последново мораш да инсистираш да ти дадат од новите Speedport Entry 2, бидејќи сигурно нема да имаат резервен Speedport V503W рутер, а да ти дадат од старите ZTE ZXV10 H201L реликвии воопшто нема да го реши проблемот, баш напротив - ќе го влоши.
   

Сподели преку: