Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Дискусија во форумот 'Македонски интернет провајдери' започната од vmx, 7 јуни 2005.

 1. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  49
  направи како ти објаснија погоре, но биди упорен со потврдата, битно е да пишува дека ти е вратена опремата во исправна состојба! они потврдата си ја прават како нив им одговара, но тебе ќе те репнат со пенал па иди докажи!
   
  На Dexter26 и marchesk им се допаѓа ова.
 2. ile95

  ile95

  Член од:
  13 мај 2013
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  0
  Знае некој како е ip адресата на рутерот од телеком (тој што е проѕирен горе кај лед-светлата) кај што може да се смени име на wi-fi и password, како што имаше кај белиот speedport w503v? фала.
   
 3. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  49
  192.168.0.1 или 192.168.1.1.
   
  На ile95 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ile95

  ile95

  Член од:
  13 мај 2013
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  0
  Фала ти, само кој е username и password?
   
 5. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  49
  види позади рутерот на налепницата ти пишува или изгуглај
  --- Споено дупло мислење, 20 февруари 2017 ---
  ZXV10 H201Ladmin admin
   
  На ile95 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. aneta:)

  aneta:) animal lover

  Член од:
  3 јули 2007
  Мислења:
  449
  Допаѓања:
  13
  Здраво, имам оптички интернет, само што кај мене во соба е премногу слаб wifi интернетот. Од телеком ми кажаа дека ѕидовите сметаат, бидејќи рутетот ми е во дневна. Ми кажаа дека и да стават нов рутер истото ќе биде и проверија дека 8 корисници најверојатно се на истата ли мрежа или не знам како тоа иде :) Кажете ми начин како да ја подобрам брзината бидејќи нон-стоп паѓа, а пак на мобилен не ни сака да се уклучи на wifi.
   
 7. tulumba

  tulumba

  Член од:
  27 јули 2016
  Мислења:
  102
  Допаѓања:
  94
  руши ги ѕидовите и проблемот е решен
   
 8. aneta:)

  aneta:) animal lover

  Член од:
  3 јули 2007
  Мислења:
  449
  Допаѓања:
  13
  Хахах да можев одма ќе ги рушев ама за жал не можам :D така да мора на друг начин да се реши проблемот.
   
 9. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  5.353
  Допаѓања:
  4.137
  ако имаш од оној рутер шо е со проѕирна пластика кај лед сијаличките тогаш тури му пепел и земи си подобар рутер, или нека докдат да измерат каде би бил сигналот најдобар и таму нека го постават рутерот


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 10. aneta:)

  aneta:) animal lover

  Член од:
  3 јули 2007
  Мислења:
  449
  Допаѓања:
  13
  [​IMG][/IMG] [​IMG]
  Еве од кој рутери имам.
   
 11. Dani

  Dani 1 + 1 = 10

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  19.725
  Допаѓања:
  40.735
  Дали тие 12mbps во Internet & TV M се однесуваат само на интернетот, или дел од нив ќе одат за телевизија и телефон?

  Го има некој пакетот? Која е просечната брзина која ја испорачуваат?
   
 12. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.508
  Допаѓања:
  4.232
  Со 2 телевизора максумум можи да се постигни 8 мб/с а обично оди до 7.5-само интернетот(нормално на бакар. Кај мене едно време немаше ``тапа``, што го ограничува интернетот, и затоа телевизијата кочеше.

  Тв-то зема по 2 Мб/с по телевозор

  После тоа ставија ``тапа``, брзината е блокирана на испод 8 а телевизорите не кочат, освен во шпицот околу 20-22 часот ако двата ресивери се на ХД.

  ако се има еден Тв, можи брзината да се качи и до 10
   
  На Dani му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dani

  Dani 1 + 1 = 10

  Член од:
  22 јуни 2010
  Мислења:
  19.725
  Допаѓања:
  40.735
  Знaчи ништo пoдoбрo oд МaксТВ Стaрт, кaде штo нудеa 8mbps брзинa
   
 14. Apple

  Apple It's good to be good

  Член од:
  11 октомври 2009
  Мислења:
  2.648
  Допаѓања:
  1.004
  Имам Internet L & TV M пакет. Ја отворив деталната сметка кај што ми ги листа сите повици што сум ги направил и една работа ме буни. Зашто сите повици во Македонија (фиксни и мобилни) ми ги покажува 0 денари што и е така а меѓународните повици ми ги покажува во суми да речеме 300,500 ден итн? ВО пакетот имам неограничени повици кон цела Македонија и 500 минути кон странство кон фиксни телефони. Еден другар ми кажа дека нивниот систем така ги сметал минутите и дека на крајот на месецот се пребивале овие минути? Точно е ова?
   
 15. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  49
  точно е....
   

Сподели преку: