Телеком го почна тестирањето на 5G мрежа, последиците ќе бидат катастрофални

Член од
12 март 2009
Мислења
13.711
Поени од реакции
7.942
Тие птици се отпорни, ќе го преживеат и воведувањето на 6G мрежата.
друго имам приметено, по 29 години одкако сме во овој стан, а имаме голем балкон и околу дрва, првпат од пред 4-5 месеци , гледам како Гулаби бркаат чавки во борбата за места за гнезда на дрвјата... прво беше по 2 гулаби ( гулаб и гулабица) да бркаат сколовранец, сега и еден на еден.... дури пак пред некој ден видо 3 сколовранци бркаа една гулабица...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.403
Поени од реакции
9.227
друго имам приметено, по 29 години одкако сме во овој стан, а имаме голем балкон и околу дрва, првпат од пред 4-5 месеци , гледам како Гулаби бркаат чавки во борбата за места за гнезда на дрвјата... прво беше по 2 гулаби ( гулаб и гулабица) да бркаат сколовранец, сега и еден на еден.... дури пак пред некој ден видо 3 сколовранци бркаа една гулабица...
Уште гулабите да правеа седело на дрво и се ќе беше супер.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.606
Поени од реакции
178.255
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.403
Поени од реакции
9.227
уште супермен го немаат видено хахаахахаххаа
Сите станаа експерти за мајкровејв деновиве, исто како што се експерти за се друго. Микробрановата дома на едно палење ги зрачи повеќе од тоа што ќе ги зрачи 5гто во цел месец, плус со тоа што антените ќе бидат со селективен динамички пристап уште помалку е опасноста. Моментално целата работа стагнира само поради чипсетите на телефоните и немањето на позитивни бизнис кејсови (нови глави за базните, статиката на секој столб мора да се препровери, кор мрежата, погуст распоред на базни што значи повеќе места за изнајмување и оперативни трошоци, оптика до секоја за транспорт мајкровејв линковите отпаѓаат, уште 4гто не е искористено, немање примарна потреба од технологијава, далеку сме од такви сензори и риал тајм системи кои би барале толку мала латенција и тн.).Зрачењето е најмал проблем за технологијата, ко че то да плати е муабетот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.606
Поени од реакции
178.255
Сите станаа експерти за мајкровејв деновиве, исто како што се експерти за се друго. Микробрановата дома на едно палење ги зрачи повеќе од тоа што ќе ги зрачи 5гто во цел месец, плус со тоа што антените ќе бидат со селективен динамички пристап уште помалку е опасноста. Моментално целата работа стагнира само поради чипсетите на телефоните и немањето на позитивни бизнис кејсови (нови глави за базните, статиката на секој столб мора да се препровери, кор мрежата, погуст распоред на базни што значи повеќе места за изнајмување и оперативни трошоци, оптика до секоја за транспорт мајкровејв линковите отпаѓаат, уште 4гто не е искористено, немање примарна потреба од технологијава, далеку сме од такви сензори и риал тајм системи кои би барале толку мала латенција и тн.).Зрачењето е најмал проблем за технологијата, ко че то да плати е муабетот.
Јасно ми е се мада овој муабет е за темата за 5Г во технологија, префрли ги овие смешни работи што си ги напишал таму, те молам. Да се сконцентрираме на реалноста.

 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.711
Поени од реакции
7.942
Уште гулабите да правеа седело на дрво и се ќе беше супер.
точно, гулабите прават на кровот ( некаде кај олуците и оџаците) ама бркањето е кај дрвата блиску до кровот, а кај што се гнездат сколовранците...
мислев плашливите гулаби станаа поагресивни спрема чавките... и не кажав од која причина, може и климатски фактори и друго...
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
2.925
Поени од реакции
4.046
Да испалиме една нуклеарка на месечината да ја уништиме, шо викате... Многу свети упм нешто со 5Г има поврзана е....
 

peac+tapanar

музицар
Член од
22 јануари 2015
Мислења
63
Поени од реакции
16
Како да ставам 1G на мобилката? o_O
Комшијата сабајле уклучил 5G на неговиот најнов Самсунг и одма забележал 2-3 врапци умрени кај него во двор.
Nemas sreka za 1G.naednas se trgna so 2 G kako so znam hah
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.532
Поени од реакции
3.120
Nemas sreka za 1G.naednas se trgna so 2 G kako so znam hah
Не знаеш. 1G има од пред 90-тите.
Првпат вградено кај Воки-Токи.
Било само за цивилна и комерцијална употреба.

Ти благодарам и пријатно.
 
На врв Bottom