Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Се проширија доста, нек ја напраат бар и оваа од 600 денари со 50/50 и таман ќе биде.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Се проширија доста, нек ја напраат бар и оваа од 600 денари со 50/50 и таман ќе биде.
Од тоа шо гледам кај мене во град, најверојатно ова нема да биде. Цел изгледа им е да го префрлат сегментот со е 50/50 кај други оператори на 150/150 кај нив. Месечната претплата на тој сегмент е отприлика 1000-ка.

Башка шо ако ги диференцираат вака, основниот пакет изгледа помалку привлечен.


Него да прашам, дали имаат сеуште transfer cap за оптички интернет? Знам дека едно време во Fair Use имаа колку трансфер на податоци може да се направи месечно, па после тоа те ставаа на Dial Up брзина.:D


Едит: Само шо ги видов пакетите на сајтот.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
Него да прашам, дали имаат сеуште transfer cap за оптички интернет? Знам дека едно време во Fair Use имаа колку трансфер на податоци може да се направи месечно, па после тоа те ставаа на Dial Up брзина.:D
На некои пакети:
A1 мобилна на пример, ти викаат неограничен mobile data, ама ограничувањето им е 150GB/месец.
Телекабел мобилна на пример, ти викаат неограничен mobile data, ама ограничувањето им е 40GB/месец.
Телеком мобилна на пример, ти викаат неограничен mobile data, ама ограничувањето им е 100GB/месец.

Мислам дека ова е false advertising и во нормалниот западен свет, можеш да ги тужиш за вакви глупости.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Realno samo Telekabel ima Neogranicen internet i Kabelski i Opticki bez politika na fer koristenje

Drugive operatori i A1 i Telekom I Neotel internet paketite iako im se neograniceni no samo imeto im e Neogranicen internet sepak imaat limit na Fer Koristenje i ne se neograniceni kako sto im e reklamata.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Телекабел за недела дена ке постават оптичка мрежа на мојата улица. Јас живеам у село, па ме интересира како сте задоволни од оптичкиот интернет на Телекабел. Дали често паѓа, дали е стабилен, и дали ја добивате ветената брзина, јас ке се приклучам на 150/150 брзина, пошто гледам од претходни коментари дека често им паѓа интернетот и не ја добивате ветената брзина, и дали ке ми треба рутер што поддржува до 1 Гигабит брзина на интернет за пакет со 150/150, оти мојот сегашен поддржува до 300/150 брзина, оти гледам од претходни коментари дека ако сум со послаб рутер ке оди брзина до 100/100 макс.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.012
Поени од реакции
1.268
Телекабел за недела дена ке постават оптичка мрежа на мојата улица. Јас живеам у село, па ме интересира како сте задоволни од оптичкиот интернет на Телекабел. Дали често паѓа, дали е стабилен, и дали ја добивате ветената брзина, јас ке се приклучам на 150/150 брзина, пошто гледам од претходни коментари дека често им паѓа интернетот и не ја добивате ветената брзина, и дали ке ми треба рутер што поддржува до 1 Гигабит брзина на интернет за пакет со 150/150, оти мојот сегашен поддржува до 300/150 брзина, оти гледам од претходни коментари дека ако сум со послаб рутер ке оди брзина до 100/100 макс.
да не ме сфатиш погрешно, биди среќен што до твоето село ќе има оптика. Тоа е луксуз што многу други нема да го имаат. Интернетот е стабилен. Има некогаш сецки но кратко. Брзина кај мене секогаш била константна, не ми паѓала, а за рутер да, ќе треба да си купиш некој чија WAN порта е гигабитна.
 
Член од
5 февруари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој имат поврзано Helium Miner на Телекабел интернет, дали е изводливо и ако да која е постапката?
 
Член од
24 август 2008
Мислења
286
Поени од реакции
236
Некој од Прилеп да каже искуства, како е 4Г брзината на Телекабел и на колку тарифираат, дали 1 килобајт или 1 мегабајт кога мерат потрошувачка.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
Член од
30 септември 2016
Мислења
42
Поени од реакции
0
Здраво, зошто IP адресата на телекабел ми ја кажува во Австрија, па така не можам да користам на пр. HBO MAX и слично за кое ти треба да си на територија ма македонија, па дури и рекламите на тикток ми се на германски ? И што можам да направам освен “рестартирај го рутерот и пробај пак”?
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
Здраво, зошто IP адресата на телекабел ми ја кажува во Австрија, па така не можам да користам на пр. HBO MAX и слично за кое ти треба да си на територија ма македонија, па дури и рекламите на тикток ми се на германски ? И што можам да направам освен “рестартирај го рутерот и пробај пак”?
Австриски им е соработникот, за телефонијата и за кинеските ONT-а. JM-Data. Којзнае на кој сабнет те ставиле... Некој може ги помешал VLAN-ите.

PS: Или може земале нови адреси.
 
Последно уредено:
Член од
22 април 2009
Мислења
342
Поени од реакции
144
Има некој друг проблем во Аеродром, два-три дена нема нет...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom