Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Менувај, оти Телекабел кога откупија се живо и диво, им ги урнаа бизнисите на малите компании, и сега нудат срање брзини во рурални средини и помали градови.
Стара приказна.
Истото и со A1 на многу места.
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
Дали некој имал проблем со Нетфликс со интернет од Телекабел?

Преку телеком работи Нетфликс, а преку Телекабел дава грешка nw-3-6
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Дали некој може да ми каже колку е брзината на оптичкиот интернет 40/40 пакетот од Телекабел?
На што ја мерите, бидејќи не се разбирам баш, а приметувам дека интернетот не ми е нешто подобрен за разлика од претходно :)

Која е отприлика брзината, и дали има некаква врска рутерот? Подобар, послаб? Кој е најсоодветен за 40/40?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Дали некој може да ми каже колку е брзината на оптичкиот интернет 40/40 пакетот од Телекабел?
На што ја мерите, бидејќи не се разбирам баш, а приметувам дека интернетот не ми е нешто подобрен за разлика од претходно :)

Која е отприлика брзината, и дали има некаква врска рутерот? Подобар, послаб? Кој е најсоодветен за 40/40?
Од било кој оператор брзина на интернет ќе мериш на лан кабел, вифито не е меродавно за проверка на брзина особено не со овие лоу баџет рутери што се користат.
Инаку еве ти страна каде да измериш, а брзината на кабел ако е се во ред треба да е во близина до тоа што ти го продале (иако тие веројатно ти нудат UP TO 40/40, гарант немаш SLA и гарантирани 40 со 40).

 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Катастрофа од интернет оптички брзина никаква а пакетот е 100мб/с демек,цела година ништо немаат направено со мрежата пак истата песна ,ништо бегање од кај овие само-зборувам за Прилеп за другите градови не знам како е.
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
Да прашам пак, дали некогаш сте имале проблем да гледате Нетфликс од мрежата на Телекабел?
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
Не се реши, сепак фала.
 
Член од
12 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
1
Dali nekoj znae dali ima opcija na telekabel da mi dodelat staticka IP ?
Znam deka drugite provajderi nudat staticka adresa so nekoja doplata 300-500 denari mesecno, no na telekabel na stranata ne najdov nisto
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Катастрофа од интернет оптички брзина никаква а пакетот е 100мб/с демек,цела година ништо немаат направено со мрежата пак истата песна ,ништо бегање од кај овие само-зборувам за Прилеп за другите градови не знам како е.
Не плаќај толку, ако статистички гледано, во добар дел од времето, таму не можат да испорачаат толку.
Земи го најмалиот пакет, него најверојатно ќе го испорачаат.
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Исто еве неколку дена имаат проблем со јавните ип адреси сега ми е доделена некоја локална ип 10.5.50...
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Исто еве неколку дена имаат проблем со јавните ип адреси сега ми е доделена некоја локална ип 10.5.50...
Јас сум на Кабелнет во Прилеп и премногу ме нервира ова што имам локална ИП, односно операторот користи Carrier grade NAT за да го намали бројот на јавни надворешни ИП адреси. Неможам ни Веб, ни ФТП сервер да поставам, ниту преку ИП да пристапам до рутерот дома. Срамота
 

Kajgana Shop

На врв Bottom