Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
I jas imam optika 40/40 i jas go koristam za igranje 90% odkolku za surfanje na net, mnogu golema razlika pravi koga interentot e tinja i ima packet loss.
A za brzinata na gigabitniot treba valjda prigovor preku AEK cim ne ti garantirat minimalna brzina.
Ete sega bas koga pisuvam ima 300-500 ms lokalno.
A inace za vazna rabota na drug forum imam videno lugeto vikaat da se zeme Interspace internet 20/20 brzina 50-60 evra. ( Sega ne znam kolku e tocna taa cena, podobro da se prasa )
Автоматски споено мислење:

Da prepoteren mu e 100%, mu se gusi linijata ili opremata mu e zastarena koj znae.
Treba da pustat poveke opticki kabli za da nema tesno grlo, a ovde po banderi odat izgleda po 2-3 vlakna.
Кои се овие interspace?
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Добро денес како е нетот од телекабел го оправија ли?
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
И мене ме интересира. Даваат пакети на физички лица?Колку е тој пакетот 50/50
Se nemam javeno, ali nekoj vikaat nad 60+ evra. Mene ne mi e potrebno zato nemam prasano.
Автоматски споено мислење:

Добро денес како е нетот од телекабел го оправија ли?
Pa denes nema ic padnato ili zalagirano netot od 1 satot porucek, pingovam na sekoj saat da vidam dali ima negde problem.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Prbolemi so netot ne samo kaj telekabel i na drug operator i sekade vo svetot ke ima dodeka trea policiski cas. Jas kacuvam video prepolovena e brzinata
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.195
Поени од реакции
3.578
Prbolemi so netot ne samo kaj telekabel i na drug operator i sekade vo svetot ke ima dodeka trea policiski cas. Jas kacuvam video prepolovena e brzinata
Kazi vo koe vrema/cas sakas ke ti pustam sliki da vidis tuka ,deka nee taka .No ne postiram tuka da ne ja maltretirame temata bidejki e za Tk, ne za brugite ke postiram vo a1 temata za net.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Не знам точно за каде е прашањево, ама ајде, ќе го ставам во 2 теми, па се надевам дека некој ќе може да ми помогне.

Ситуацијата е следна:
Имам кабловски интернет од Телекабел, модем од кај нив(со само еден слот за Ethernet кабел) + јас си имам купено рутер за WiFi. До сега не сум имал проблем ниту со рутерот, ниту со модемот.

Од оваа недела работам од дома и за потребите на работата морам да користам VOIP Phone со чешки број.
Проблемот е што кога ќе го поврзам телефонот со рутерот со Ethernet кабел, не може да воспостави конекција...Пробав во сите три слотови во рутерот, не сака.
Кога го поврзувам телефонот директно во модемот, нема никаков проблем, секундарно си воспоставува конекција.

Бидејќи модемот има само еден слот за Ethernet кабел, практично од 9-17 часот, додека работам, мора да ми биде поврзан телефонот, и не можам да го користам рутерот, со тоа и ви фи.

Се јавив во продавницата од каде што го земав рутерот, ми рекоа дека не можат да ми помогнат, бидејќи немаат техничка поддршка, исто така и колега што работи ИТ проба да ме оправи преку TeamViewer чепкаше нешто со ИП адресата, не успеа...

Што би можел да направам? Дали треба нешто во самиот телефон да се подеси? Има некое мени со опции како Network, IP адреса и слично...Или дали може со некој сплитер да се направи нешто?

Модели:
Yealink T21 Е2 - Телефонот
Motorola SBV5121E - Модемот
Tenda N300 F3 - Рутерот

Фала однапред!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.195
Поени од реакции
3.578
Не знам точно за каде е прашањево, ама ајде, ќе го ставам во 2 теми, па се надевам дека некој ќе може да ми помогне.

Ситуацијата е следна:
Имам кабловски интернет од Телекабел, модем од кај нив(со само еден слот за Ethernet кабел) + јас си имам купено рутер за WiFi. До сега не сум имал проблем ниту со рутерот, ниту со модемот.

Од оваа недела работам од дома и за потребите на работата морам да користам VOIP Phone со чешки број.
Проблемот е што кога ќе го поврзам телефонот со рутерот со Ethernet кабел, не може да воспостави конекција...Пробав во сите три слотови во рутерот, не сака.
Кога го поврзувам телефонот директно во модемот, нема никаков проблем, секундарно си воспоставува конекција.

Бидејќи модемот има само еден слот за Ethernet кабел, практично од 9-17 часот, додека работам, мора да ми биде поврзан телефонот, и не можам да го користам рутерот, со тоа и ви фи.

Се јавив во продавницата од каде што го земав рутерот, ми рекоа дека не можат да ми помогнат, бидејќи немаат техничка поддршка, исто така и колега што работи ИТ проба да ме оправи преку TeamViewer чепкаше нешто со ИП адресата, не успеа...

Што би можел да направам? Дали треба нешто во самиот телефон да се подеси? Има некое мени со опции како Network, IP адреса и слично...Или дали може со некој сплитер да се направи нешто?

Модели:
Yealink T21 Е2 - Телефонот
Motorola SBV5121E - Модемот
Tenda N300 F3 - Рутерот

Фала однапред!
Jas pred 7/8 god, go imav toj problem covek sto se razbirase vo vmrezuvajne,mi go sredi problemot bese vo nekoi protokoli na ruterot i vo nekoi podrski nat nesto takvo slicno bese.... proguglaj ke najdes ...
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Tenda не е баш рутер... имплементацијата на протоколите му е очајна... веројатно е колку пари толку муика (овај протоколи)...
Не знаев, да бидам искрен, ниту па направив потемелен рисрч пред да купам. За станче од 30тина квадрати, еден лаптоп и мобилен, супер служи, сега за сега.

Имаш некаков предлог што би можел, јас како лаик, да направам, за да го решам проблемов?
 
Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Не знам точно за каде е прашањево, ама ајде, ќе го ставам во 2 теми, па се надевам дека некој ќе може да ми помогне.

Ситуацијата е следна:
Имам кабловски интернет од Телекабел, модем од кај нив(со само еден слот за Ethernet кабел) + јас си имам купено рутер за WiFi. До сега не сум имал проблем ниту со рутерот, ниту со модемот.

Од оваа недела работам од дома и за потребите на работата морам да користам VOIP Phone со чешки број.
Проблемот е што кога ќе го поврзам телефонот со рутерот со Ethernet кабел, не може да воспостави конекција...Пробав во сите три слотови во рутерот, не сака.
Кога го поврзувам телефонот директно во модемот, нема никаков проблем, секундарно си воспоставува конекција.

Бидејќи модемот има само еден слот за Ethernet кабел, практично од 9-17 часот, додека работам, мора да ми биде поврзан телефонот, и не можам да го користам рутерот, со тоа и ви фи.

Се јавив во продавницата од каде што го земав рутерот, ми рекоа дека не можат да ми помогнат, бидејќи немаат техничка поддршка, исто така и колега што работи ИТ проба да ме оправи преку TeamViewer чепкаше нешто со ИП адресата, не успеа...

Што би можел да направам? Дали треба нешто во самиот телефон да се подеси? Има некое мени со опции како Network, IP адреса и слично...Или дали може со некој сплитер да се направи нешто?

Модели:
Yealink T21 Е2 - Телефонот
Motorola SBV5121E - Модемот
Tenda N300 F3 - Рутерот

Фала однапред!
Тел. уред само еден порт за влез ли има од модем до него да оди? Ако има ЛАН може од него па до рутерот да пробаш..
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Телекабел никогаш повеќе значи утре одам во салон и раскинувам договор,интернетот ми треба за работа и имам приклучено пакет од 1гб/с кој иде макс до 20мб/с(според АЕК треба минимум 50% од рекламираната брзина) во моментов 19.00 ч.КОЈ БАРА МИСЛЕЊЕ ЗА ТЕЛЕКАБЕЛ -ДА НЕ СТАВА ОД КАЈ ОВИЕ ЛОПОВИ НЕКА СИ СТАВИ ОД ДРУГ ОПЕРАТОР!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom