Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Како да го наместам дигиталните канали на тв, преку автомстдко бирање не ги наоѓа, а рачно да ги внесувам фрекфенциите нема кафе да ги внесам, има едно за внесување дтв фрекфенции али само 2 цифрени броеви можам да вмесувам. ЛГ тв е од 2010, нешто лг м23...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Дечки, дали некој има проблем со интернетот?
Имам оптички интернет 40/40 и после 4саат брзината постепено си намалува каде околу 8-9ч стигнува и до 5мбпс. После тоа постепено си наголемува за по 12-1часот пак да си се врати се во нормала. Ова се случува само на download-от, upload-от е во секој момент топ.
Некој со истиот проблем?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.624
Поени од реакции
3.608
Дечки, дали некој има проблем со интернетот?
Имам оптички интернет 40/40 и после 4саат брзината постепено си намалува каде околу 8-9ч стигнува и до 5мбпс. После тоа постепено си наголемува за по 12-1часот пак да си се врати се во нормала. Ова се случува само на download-от, upload-от е во секој момент топ.
Некој со истиот проблем?
И кај мене така ослабува интернето попладнето а вечерта си е добар, само не е оптички, ама мислам дека генерално телекабел имат проблем, а не ти
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
И кај мене така ослабува интернето попладнето а вечерта си е добар, само не е оптички, ама мислам дека генерално телекабел имат проблем, а не ти
Аха.
Во ред, нека ослабува (иако не треба), али кај мене ослабува повеќе од 50%, а според "договорот" не треба да имам послаб интернет од 50% според препорачаната брзина во 95% од времето.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Аха.
Во ред, нека ослабува (иако не треба), али кај мене ослабува повеќе од 50%, а според "договорот" не треба да имам послаб интернет од 50% според препорачаната брзина во 95% од времето.
Напиши приговор и однеси го во салон на Телекабел. Секоја корисник има право ако не се исполнети условите од договор или има забелешки, доколку операторот не му одговори или среди проблем да пријави во АЕК.
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
128
Поени од реакции
74
Дечки, за склучување договор за тв и интернет, до Јане Сандански ли треба да отидам? За во Кисела Вода е муабетот.
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.911
Поени од реакции
165
Дечки, за склучување договор за тв и интернет, до Јане Сандански ли треба да отидам? За во Кисела Вода е муабетот.
Наспроти Адора новата зграда (Пегла), има салон од Телекабел во Кисела Вода.
 
Член од
22 октомври 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ме интересира дали некој го има ставено овај пакет Брзина на пристап (D/U) до 1/1 Gb/s и кој се максималните брзини кој ги постигнува
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
дали е подобро да се премине од класичен кабелски интернет 30/1 во оптички 20/20 или да си седам мирен?

прашањево го поставувам затоа што имаат некоја акција за бесплатен приклучок на оптички интернет.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
дали е подобро да се премине од класичен кабелски интернет 30/1 во оптички 20/20 или да си седам мирен?

прашањево го поставувам затоа што имаат некоја акција за бесплатен приклучок на оптички интернет.
Зависи за што го користиш интернетот. Во најголем број случаи, оптика е оптика и ќе сакаш порано или подоцна да се префрлиш.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
дали е подобро да се премине од класичен кабелски интернет 30/1 во оптички 20/20 или да си седам мирен?

прашањево го поставувам затоа што имаат некоја акција за бесплатен приклучок на оптички интернет.
Ич не се мисли... Стабилност, брзина се е на страна на оптичкиот, а и цената за 20/20 е ок, 600 денари, без обврска за ТВ.
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
дали е подобро да се премине од класичен кабелски интернет 30/1 во оптички 20/20 или да си седам мирен?

прашањево го поставувам затоа што имаат некоја акција за бесплатен приклучок на оптички интернет.
Zapravo optikata e 20/30. Uploadot go mestat na 30. Pa ako ti tekne da prakjas nesto zamisli ja brzinata :) Odma vikaj gi za optika, nemoj da sedes miren.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Значи ставив пред 3 дена оптички, 20/20 дечките дојдоа наместија, сменија модем. Али зошто мене интернетот ми кочи ептен? Многу чудно...како да ми беше подобар претходно на кабелски...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom