Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Може некој да ми даде мапа на покриеност ? Ме интересира дали можам да користам нивни интернет (кабелски,оптички - сеедно) на територија на населба Пржино.
 
Член од
4 декември 2011
Мислења
75
Поени од реакции
38
Здраво,

На телекабел сум 30/1. Сакам да ставам оптика 40/40. Имам прашање
Дали е стабилен и Со колку симнува на торент?



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Здраво,

На телекабел сум 30/1. Сакам да ставам оптика 40/40. Имам прашање
Дали е стабилен и Со колку симнува на торент?



Sent from my iPhone using Tapatalk
Стабилен е, макс со 5MB симнува торент, зимај.
 
Член од
8 април 2014
Мислења
146
Поени од реакции
17
Здраво на сите !!
Моментално сум на Кабелнет во Прилеп (дигитална и интернет) и при крај е договорот па сакам да се префрлам на Телекабел.Дали има некои пакети само за интернет значи без ТВ или пак само ТВ без интернет?
Планот ми е да брз нет за IPTV и некој основен пакет за ТВ (за секој случај ако снема нет xD)...
Би ме интересирале мислења на нови и постари корисници ... Поздрав :)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
343
Поени од реакции
448
Здраво на сите !!
Моментално сум на Кабелнет во Прилеп (дигитална и интернет) и при крај е договорот па сакам да се префрлам на Телекабел.Дали има некои пакети само за интернет значи без ТВ или пак само ТВ без интернет?
Планот ми е да брз нет за IPTV и некој основен пакет за ТВ (за секој случај ако снема нет xD)...
Би ме интересирале мислења на нови и постари корисници ... Поздрав :)
На Телекабел може да имаш интернет без Тв само ако е оптички за кој е претплата 600 ден а брзината му е 20/20 Mb/s што е мислам добро за IPTV, а инаку тв понудата им е многу лоша за разлика од Кабелнет по мое мислење. Поздрав
 
Член од
8 април 2014
Мислења
146
Поени од реакции
17
На Телекабел може да имаш интернет без Тв само ако е оптички за кој е претплата 600 ден а брзината му е 20/20 Mb/s што е мислам добро за IPTV, а инаку тв понудата им е многу лоша за разлика од Кабелнет по мое мислење. Поздрав
А дали можам да имам нет од Телекабел а тв од Кабелнет?
Имаат еден пакет од 400 и нешто денари кабелнет за тв само и ако би ја зел оптиката од телекабел мислам оти би било добро combo ..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
А дали можам да имам нет од Телекабел а тв од Кабелнет?
Имаат еден пакет од 400 и нешто денари кабелнет за тв само и ако би ја зел оптиката од телекабел мислам оти би било добро combo ..
Ако не се лажам во Прилеп нудат само доксис, тркни до продажен прашај ги. 30/1 барем за иптво, се под тоа ќе ти биде залудно.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
На Телекабел може да имаш интернет без Тв само ако е оптички за кој е претплата 600 ден а брзината му е 20/20 Mb/s што е мислам добро за IPTV, а инаку тв понудата им е многу лоша за разлика од Кабелнет по мое мислење. Поздрав
Јас го имав тој пакет и мака мачев. Премногу беше нестабилен и сецкаа каналите. Со 8 mbps од Телеком немам мака за HD 720p канали, е сега тие Full HD захтеваат побрз интернет.
Сепак стабилноста е поголем фактор отколку брзината за IPTV.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Јас го имав тој пакет и мака мачев. Премногу беше нестабилен и сецкаа каналите. Со 8 mbps од Телеком немам мака за HD 720p канали, е сега тие Full HD захтеваат побрз интернет.
Сепак стабилноста е поголем фактор отколку брзината за IPTV.
Од телеком на 8мб пушташ ти самиот тв плус го користиш за интернет, или имаш земено 8мб интернет + тв од нив?
 
Член од
8 април 2014
Мислења
146
Поени од реакции
17
Ако не се лажам во Прилеп нудат само доксис, тркни до продажен прашај ги. 30/1 барем за иптво, се под тоа ќе ти биде залудно.
Не,знам за тоа дека немаат оптички,планот ми е да имам оптички нет од телекабел а некој основен со аналогна тв од кабелнет за кога не е стабилен нетот или е исклучен моментално.[DOUBLEPOST=1556869355][/DOUBLEPOST]А дали телеком и телекабел на 31ви секој месец го успоруваат интернетот се додека не е платен?
Ова се случува години наназад со кабелнет...
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
За тв понудата на телекабел веќе пишав но за интернетот немам никакви замерки. Имам 20/20 оптика година дена, гледам iptv без проблем постојано...можам истовремено и да си сурфам по нет...etc... Инаку многу пати се случува да нема кабелска а интернет има постојано..бар до сега...и брзината никогаш не се намалува....
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Од телеком на 8мб пушташ ти самиот тв плус го користиш за интернет, или имаш земено 8мб интернет + тв од нив?
Линијата е 10-12 mbps, имам Magenta 1 и кога ми е пуштен еден ресивер од MaxTV, брзината се намалува. Тоа и ми беше зборот, затоа околу 8 mbps специфицирав, како и да е доволно е стабилен да нема проблем со обичните канали и со оние HD кои немаат премногу остра слика. Сепак се соочувам со проблеми кога станува збор за Full HD канали, но подобра така отколку да имам проблем со сите канали.
Телеком не нуди оптика на мојата улица, тоа е проблемот, а во Скопје во станот имам 50 mbps од Телеком и нема никаков проблем со било кој канал.

Некој член погоре пишал дека нема проблеми со Telekabel и IPTV, може е индивидуално од место на место...
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Зошто би имало проблеми кога знаеме дека за HD треба околу 7-8 mb/s....
Оптичкиот интернет стварно им е добар... и пак ќе повторам многу малку, скоро никогаш не се случило да нема интернет или пак да е слаб...
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Линијата е 10-12 mbps, имам Magenta 1 и кога ми е пуштен еден ресивер од MaxTV, брзината се намалува. Тоа и ми беше зборот, затоа околу 8 mbps специфицирав, како и да е доволно е стабилен да нема проблем со обичните канали и со оние HD кои немаат премногу остра слика. Сепак се соочувам со проблеми кога станува збор за Full HD канали, но подобра така отколку да имам проблем со сите канали.
Телеком не нуди оптика на мојата улица, тоа е проблемот, а во Скопје во станот имам 50 mbps од Телеком и нема никаков проблем со било кој канал.

Некој член погоре пишал дека нема проблеми со Telekabel и IPTV, може е индивидуално од место на место...
Затоа и му пишав, теоретски е доволно и таква брзина, во реалност со оглед на тоа што скоро сите имаме во секој момент закачени на мрежа по неколку уреди (телефони, лаптопи, телевизори) бендвитот се дели помеѓу сите тие уреди. Телевизијата зависи од компресијата на сликата, али сигурно ти јади од 2-5мбпс, за фул хд максимум ако отиде до 12мбпс, плус на парици прашање е дали имаш секогаш 10-12мбпс бидејќи на многу места имаат проблеми со нив и рачунај дека за таа брзина комбинираат 3-4 парици, па малку фали да имаш мака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom