Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.505
Јако е она, нема побрз интернет :pos:
Стварно беа најдобри на времето, ама на времето.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
човеци (што би рекол еден политичар)

телекабел има оптички интернет

или јас сонувам
или јас сум во некој паралелен универзум
или стварно телекабел има оптички интернет

инфо нема на нивната веб страна туку на инфо каналот гледам дека оптиката на телекабел која е исто така без договор со брзина за свршување :drk:
до 50 мбпс данлоад и аплоад
до 100 мбпс данлоад и аплоад

каде го има овој нет, во кој град колку пари некој да кажи...

или сите се исклучивте?
Јас прашав и не ми одговорија. Изгледа не сум достоен за одговор.
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Некој да има инфо дали ќе воведат нови ХД канали, ја исклучија ZDF HD и останаа Сител, МТВ, Viasat Nature/History и Travel HD?
Што мослам дека е малце, можат да додадат и National Geographic, Eurosport, Sport Klub... Барем ако не, да направат понудат со доплата за ХД.

Размислувам да се префрлам на Тотал ТВ имаат доста добар избор и на сателитски канали и на ХД!

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
значи имам проблем со брзината на телекабел и тоа оди во крајности едаш си е океј и има 13-15 Мбпс а друг пат под 1Мбпс, се имам јавувано неколку пати на оператор и само еднаш ми рекоа дека проблемот е кај нив со линијата, операторот ми ресетираше модем и рече дека ќе ја извести техничката служба,
некое време беше ОК и после пак старата песна се јавувам повторно на оператор и сега ми велат дека се е ОК од нивна страна, а на спидтест кога разговарав со оператор ми извади брзина под 4Мбпс.
И сега ми нуди да ми прати луѓе да се проверело со нивни компјутер (засега ја одложив понудата) и тоа е прифатливо ама како што пишав и погоре многу се големи осцилациите и што да правам ако дојдат и им извади добра брзина а после пак не е како што треба, ќе ми ја затворат устата и нема да можам да се бунам иако проблемот ќе си остане ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
значи имам проблем со брзината на телекабел и тоа оди во крајности едаш си е океј и има 13-15 Мбпс а друг пат под 1Мбпс, се имам јавувано неколку пати на оператор и само еднаш ми рекоа дека проблемот е кај нив со линијата, операторот ми ресетираше модем и рече дека ќе ја извести техничката служба,
некое време беше ОК и после пак старата песна се јавувам повторно на оператор и сега ми велат дека се е ОК од нивна страна, а на спидтест кога разговарав со оператор ми извади брзина под 4Мбпс.
И сега ми нуди да ми прати луѓе да се проверело со нивни компјутер (засега ја одложив понудата) и тоа е прифатливо ама како што пишав и погоре многу се големи осцилациите и што да правам ако дојдат и им извади добра брзина а после пак не е како што треба, ќе ми ја затворат устата и нема да можам да се бунам иако проблемот ќе си остане ?
kako ti se signalite do modem ?
 

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
I jas slusnav nekoj muabeti deka ke voveduvale Telekabel optika... Ama onaa starana jaka e "Da vidam,da neveruvam"
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Се јавив... 50/50 оптика е 2500 денари (без тв и телефон) а тој 100/100 3500 денари без тв и телефон. Приклучна такса 6000 денари
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
144
Поени од реакции
91
Има ли некој проблем со преводот на Натионал Географик на новите смарт телевизори. На стариот ЦРТ телевизор кога и да пуштам НГ преводот е на македонски, додека на новиот смарт тв кога и да пуштам имам словенски превод. Откако ќе извршам сетирање и избор на македонски јазик....тоа е во ред се до првата промена на каналот...ако сменам програма и после 5 секунди се вратам на НГ преводот е пак на словенски. Нема посебно копче за запомнување на преводот. На некои други канал на кои имав ваков вид на проблем по сетирањето на преводите тие се запомнаа и немам проблем освен на Н.Географик.
Има ли некој сличен проблем?
 

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
Се јавив... 50/50 оптика е 2500 денари (без тв и телефон) а тој 100/100 3500 денари без тв и телефон. Приклучна такса 6000 денари
Znaci dokopku sakam da mi stavat opticki internet eve na primer toj 50/50 ke treba da im platam 6000 den za priklucok?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Znaci dokopku sakam da mi stavat opticki internet eve na primer toj 50/50 ke treba da im platam 6000 den za priklucok?
Да. Тоа е опремата уствари. Не се нормални[DOUBLEPOST=1454947128][/DOUBLEPOST]"Феноменалните" пакети и брзини. Дојдовме во време кога Телеком е поефтин од Телекабел.
 

Attachments

Последно уредено:

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.672
Од толку шо е брз неможам ни ookla Speedtest да отворам, ептен станаа тиња.
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Последните 3 недели интернетот е катастрофа, не знам дали живеам во 2016та или сум вратен некаде во 1995. На цела мака па и не дигаат на телефон никако, по 5 пати им вртам дневно.:uzi::uzi:
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
користи ли некој оптика? ме интересира кој конвертор од оптика на лан го користат и дали истиот е модем кој ја покрева конекцијата?
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Се јавив... 50/50 оптика е 2500 денари (без тв и телефон) а тој 100/100 3500 денари без тв и телефон. Приклучна такса 6000 денари
малку скапичко е...
а дали е оптика до домот или до бандера а после тоа обичен кабел?
или е доксис 3 а рекламираат оптика како близу со оптичките брзини...

на близу без договор е 2000 приклучок и 1950 ден месечно

http://blizoo.mk/internet_50.html

НЕТ 50 Mbps
Интернет услуга од следната генерација создадена за денешната генерација.
Бесплатно модем со вграден Wi-Fiрутер. Деталите за модемот погледнете гитука.

Корисни информации:
  • Цена на услугата 1.299 денари месечно, со договор на 24 месеци
  • Цена на услугата 1.899 денари месечно, со договор на 12 месеци
  • Цена на услугата 1.950 денари месечно и еднократен надоместок за инсталација 1.999 денари, со договор на неопределено.
  • Максимална брзина на симнување до 50 Мbps
  • Максимална брзина на прикачување до 3 Мbps
  • Динамична IP адреса
  • Без ограничување на сообраќајот
Цената е со вклучен ДДВ.
Ценa за придружни елементи за инсталација на 1 услуга 149 денари.

а со тв,нет и фикс без договор на близу е 4000 ден приклучок (само 1000 поевтино на телекабел) и 2700 д месечно

http://blizoo.mk/bundle_single_info.html?pkg=%CF%D0%C5%CC%C8%D3%CC
- 1.999 ден. (договор на 24 месеци)
- 2.599 ден. (договор на 12 месеци)
- 2.699 ден. (и еднократен надоместок за инсталација 4.498 денари со договор на неопределено)
Ценa за придружни елементи за инсталација на 3 услуги 449 денари.
Цената е со вклучен ДДВ.
Пакетот може да се купи само во реоните каде што има техничка можност.
Користење на втор KAM или HD ресивер е бесплатно.
*Брзината на интернетот изнесува 150 Mbps во Docsis реоните, 60 Mbps во Lan реоните.
Уредите се во сопственост на blizoo ДООЕЛ.
Во пакетот се вклучени 200 бесплатни минути кон мрежата на Vip.

значи пакетите се тука негде

------------

јас тк нема шанси да го исклучам (едноставно нели шо би рекол љубџо од еднооки) го вадам и не плаќам а ако го ставам адаптерот ќе плаќам претплата за нет
а оптика не планирам барем до крајот на 2016 оти сакам да видам ВИП какви понуди ќе има,на кајганата прочитав дека ќе нуделе 300 мбпс (се надевам и дека аплоадот ќе биди ако не 300 барем 50 мега)

тука е и неотел со оптика (нека се множат ваквите оператори)
толку време ќекав ќе почекам уште 7-8 месеци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom