Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
10 јуни 2009
Мислења
16
Поени од реакции
2
Ццц, катастрофа е интернетов од попладнево па навака. На speedtest.net мери добра брзина со нисок пинг, ама кога ќе отидам на pingtest.net не сака ни packet loss да измери. А баш во тој packet loss е проблемот. Се уклучувам во онлајн игра, ми пишува дека имам над 20% packet loss и е буквално неигриво. Пробувам да се уклучам во друга онлајн игра, не сака ни да се конектира. Не можам дури ни во Steam да се логирам :tapp:
Abe ljabljo mnogu li si smotan za da testiras ping na pingtest.net procitaj prvo so treba da imas na PC-to (Kompjutero :D )
"Pingtest.net requires Java for packet loss testing, but it does not appear to be installed in your browser. Click here for assistance."

Why was I unable to run the packet loss test?
The packet loss test requires that a Java Runtime Environment be installed on your computer. Also your firewall must allow the test to communicate to the Pingtest.net servers (specifically outbound port 5060 for both TCP and UDP though that is being changed to 8080 before the end of the beta - some servers have been changed already). If our test is unable to communicate with Java or the packets are getting blocked by a firewall then the packet loss test will be skipped.


Pozz from me :P

--- надополнето ---

PS: Патем:

Јас не знам зошто воопшто го рекламираат како интернет до 8Mb/s, може најслободно да речат дека е до 1Gb/s па пак реално да си биде ваков каков што е.
1 Gb/s very nice :D
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Abe ljabljo mnogu li si smotan za da testiras ping na pingtest.net procitaj prvo so treba da imas na PC-to (Kompjutero :D )
"Pingtest.net requires Java for packet loss testing, but it does not appear to be installed in your browser. Click here for assistance."

Why was I unable to run the packet loss test?
The packet loss test requires that a Java Runtime Environment be installed on your computer. Also your firewall must allow the test to communicate to the Pingtest.net servers (specifically outbound port 5060 for both TCP and UDP though that is being changed to 8080 before the end of the beta - some servers have been changed already). If our test is unable to communicate with Java or the packets are getting blocked by a firewall then the packet loss test will be skipped.


Pozz from me :P



Љабљо :pos2:Нормално дека имам инсталирано Java. Имам тестирано на pingtest.net повеќе пати отколку што ти имаш упалено компјутер. Единствено вчера не сакаше да се направи тестот... А денес сака. Можда во меѓувреме само се инсталирало Java... или ти си ми го хакнал компјутерот и си ми инсталирал :tapp:

p0zz k1ss43
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
гледам уште даваат попусти на модемите и ресиверите

сакам да земам ресивер за дигитална оти сеуште е со попуст т.е 1500 ден е и пошто немам ЛЦД ТВ ќе гледам на обичен ТВ и сакам да прашам како ќе биди сликата? слушам имало и ХД канали така? ама тие тешко да ги фаќам на обичниот ТВ

ама и друго ме интересира

дали ќе можи тој дигитален ресивер да се поврзи со ПС-то наместо со телевизорот оти имам ТВ картичка и сакам на компјутерот да гледам или не мојт?

п.с кои и колку канали се на дигиталната?
:salut:

 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.021
Поени од реакции
1.282
гледам уште даваат попусти на модемите и ресиверите

сакам да земам ресивер за дигитална оти сеуште е со попуст т.е 1500 ден е и пошто немам ЛЦД ТВ ќе гледам на обичен ТВ и сакам да прашам како ќе биди сликата? слушам имало и ХД канали така? ама тие тешко да ги фаќам на обичниот ТВ

ама и друго ме интересира

дали ќе можи тој дигитален ресивер да се поврзи со ПС-то наместо со телевизорот оти имам ТВ картичка и сакам на компјутерот да гледам или не мојт?

п.с кои и колку канали се на дигиталната?
:salut:

Нема веќе ресивери јас прашував
 
Член од
10 јуни 2009
Мислења
16
Поени од реакции
2
Љабљо :pos2:Нормално дека имам инсталирано Java. Имам тестирано на pingtest.net повеќе пати отколку што ти имаш упалено компјутер. Единствено вчера не сакаше да се направи тестот... А денес сака. Можда во меѓувреме само се инсталирало Java... или ти си ми го хакнал компјутерот и си ми инсталирал :tapp:

p0zz k1ss43


Epa ako imas problem slednio pat so nekoja druga web strana odma ke pises tuka na forumot na Telekabel????? Moze i ako ne ti raboti chat na fb pa ke se javes vo tehnicka????? A pingtest testiras na sekoj 5 min izgleda (oti rabotam vo kompanija za kompjuteri ) za da imas poveke pati testirano od sto jas imam uplaleno kompjuter ::(((((((......a za hakiranje no problem any time ;)

gut najt
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Epa ako imas problem slednio pat so nekoja druga web strana odma ke pises tuka na forumot na Telekabel????? Moze i ako ne ti raboti chat na fb pa ke se javes vo tehnicka????? A pingtest testiras na sekoj 5 min izgleda (oti rabotam vo kompanija za kompjuteri ) za da imas poveke pati testirano od sto jas imam uplaleno kompjuter ::(((((((......a za hakiranje no problem any time ;)

gut najt
Добро, ти ми го прочита цел пост или се правиш улав? Реков дека ништо не ми работеше. Во онлајн игри или не можев да се конектирам или беше неигриво заради огромен latency или packet loss. Не можев да се логирам на Steam. И на згора на се, не можев да измерам пинг на pingtest.net. А ако работиш во компанија за компјутери, тогаш дај помогни со некој совет ако толку многу знаеш, пошто до сега ништо паметно не кажа.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Ај тишина ... не ми кревајте галама по сабајле ... чудни е што стално само едни исти се жалат и стално мистериозно им се зезнува и поправа ... дури досасни сте!



Мене ми личи многу нормално ...
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Ne e cudno nisto, se zalat tie sto imaat problem. Zosto prestanav jas da se zalam???

Pa zatoa sto veke nedela dena e Ok, dobro malku preku den e spor ali navecer e ok.

 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.421
Последнава недела можам да потврдам дека интернетот е значително подобар за разлика од она што беше со месеци претходно.
Последниве неколку дена:
На сабајле 8Mb/s, на пладне 8Mb/s, попладне 5-4Mb/s, навечер 6PM 3-4Mb/s, навечер 8PM 1Мb/s, навечер 9PM 3Mb/s, навечер 11PM 1.3Mb/s полноќ 00 3-4Mb/s.
Ова се однесува само на HTTP сообраќај.
Брзините се сумирани брзини.
Латенцијата до гејтвеј на Телекабел изнесува од 8ms, 20ms, 50ms, 100ms, во времето кога има поголем застој може да качи и 150ms но сепак за разлика од порано не е постојано така, воглавно во просек е накај 35-45 и е релативно прифатливо.

Телекабел пред малку повеќе од една недела потврдија од центарот за грижа на корисници дека постои реален проблем со кој што се засегнати поголем број на корисници (меѓу кои што и јас спаѓам). Исто така потврдија дека менаџментот е запознат со проблемот.
Се надевам дека ќе држи интернетов, се надевам дека сега го решија проблемот и дека нема за една недела пак да се врати се по старо.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.866
Поени од реакции
11.487
Играв CS:S на еден српски сервер и имав пинг некаде околу 120-130. Се исклучив и направив speedtest и pingtest со Скопје и Белград.
1118526490.png 1118524669.png

32599025.png 32599082.png

И како после да бидам задоволен со ваква брзина...:tapp:
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.021
Поени од реакции
1.282
Јас неможам сега да гледан видео на јутјуб од 1:22 :nesvest:
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.021
Поени од реакции
1.282
Small Update:

Наскоро кочанчани ќе се радуваат на Телекабел.Сеа дознав од проверени извори дека се прави таму мрежа.Нема да купуваат постоечка кабловска туку сосема нова.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
До сега единствен проблем што сум го имал со Телекабел е овие неколку дена, бавно се бафира Јутубот(маме му ебем :) )
Брзина на симнување секогаш на ниво, просто невероватно :)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.021
Поени од реакции
1.282


Youtube не ми баферира уопште.Телекабел блокира намерно
 

Shity User Name

Is Shitty
Член од
24 декември 2010
Мислења
83
Поени од реакции
8
Ај тишина ... не ми кревајте галама по сабајле ... чудни е што стално само едни исти се жалат и стално мистериозно им се зезнува и поправа ... дури досасни сте!



Мене ми личи многу нормално ...
Па нормално дека ти е добро у 3 и 20 вечер, ај пробај пак поручек или вечер накај 8-9 види дали е исто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom