Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72

Би ве замолил секој што има проблем не само последниве денови туку и подолг период на Телекабел нека го сподели постов или пак нека го лајкни и објави слика од speedtest.net . Значи бев на кабел пинг секогаш кога сум користел некоја платформа ми одел до 200, додека користење на веб пребарувач било океј. Ми кажаа преоптовареност на мрежата, да се префрлам на оптика и немало да сум бил со повеќе луѓе на мрежа. Се префрлив на оптика незнам дали паднав од коњ на магаре. Од лошо полошо знам дека не е единствено само кај мене, за разлика Телеком/А1 моментално немаат никакви проблеми, невозможно е да се користи со 200 пинг. Знам дека не сум сам кој сака да го изрази своето мислење слободно.

П.С : ПРЕКУ КУРОВ МИ Е ДОЈДЕНО И ОД ТЕЛЕКАБЕЛ НЕКА СЕ ГОНАТ У ПМ.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550

Би ве замолил секој што има проблем не само последниве денови туку и подолг период на Телекабел нека го сподели постов или пак нека го лајкни и објави слика од speedtest.net . Значи бев на кабел пинг секогаш кога сум користел некоја платформа ми одел до 200, додека користење на веб пребарувач било океј. Ми кажаа преоптовареност на мрежата, да се префрлам на оптика и немало да сум бил со повеќе луѓе на мрежа. Се префрлив на оптика незнам дали паднав од коњ на магаре. Од лошо полошо знам дека не е единствено само кај мене, за разлика Телеком/А1 моментално немаат никакви проблеми, невозможно е да се користи со 200 пинг. Знам дека не сум сам кој сака да го изрази своето мислење слободно.

П.С : ПРЕКУ КУРОВ МИ Е ДОЈДЕНО И ОД ТЕЛЕКАБЕЛ НЕКА СЕ ГОНАТ У ПМ.
Blazesi vi na zivcite kako go trpite bravos.....nemam komentar
a1 kombo docsis 50/3 99.9% e taa brzinata
 

Attachments

Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Blazesi vi na zivcite kako go trpite bravos.....nemam komentar
a1 kombo docsis 50/3 99.9% e taa brzinata
И после ке кажат не е само до Телекабел кај сите е така. Не се трпи, нервоза ненормална. Секој пат рестартирајте рутер, доаѓа екипа дома врска немаат викаат незнам што да направиме.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
И после ке кажат не е само до Телекабел кај сите е така. Не се трпи, нервоза ненормална. Секој пат рестартирајте рутер, доаѓа екипа дома врска немаат викаат незнам што да направиме.
ve zalam posto pred 4god 10meseci imav tk, isto bese :( od vip sega a1 sum prezadovolen kombo4M 4+god...
Автоматски споено мислење:

колку плаќаш?
komboto 4M doma +2mob linii 1727,
ja nacekav na dobra promocija....
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Еве видете на нивен сервер 192 пинг. krr.png
Еве уште еден пријател одБугарија се стави на македонски сервер пингот му е 35.7 Krrr.png
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550

Attachments

Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Член од
5 јануари 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
Site koi imate problem so ping probajte preku CMD so komandata "tracert -d www.google.com" ili mozi bilo koja ip ili webstrana mesto google.
Pravenje speedtest nema da pokazi nikakov rezultat so pingot bidejki ne pokazuva hops.

Poslednite dena vo bitola optikata e katastrofa, lokalno e problemot na 2riot hop. ( I nekogas problemot e i vo telia serverite )
Mu se imam javeno i objasneto ama nemozat da razberat izgleda.
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Телекабел не чини цел месец-Прилеп инаку имам пакет 1 Гб/с катастрофа не крева од 20 повеќе
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
Gigabiten ke bidi koga ke imas dedicirana privatna linija, a ova e sherovan internet taka da nema garancija za max brzina.
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
A бе другар јас разбирам се плаќам 3500 ден за 1гб/с ми треба за работа не за фб,ми стигнува некаде 300/300 од тие 1гб/с е сега кажи ми ти мене кога се разбираш зошто мене ми доаѓа сега во моментов 20мб/с кога со закон во АЕК е опфатено и обврзано брзината да биде 50% од рекламираната брзина?Колку проценти се овие 20мб/с?Туку речи ПРЕОПТЕРЕТН ИМ Е бидејчи само приклаваат корисници.
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
I jas imam optika 40/40 i jas go koristam za igranje 90% odkolku za surfanje na net, mnogu golema razlika pravi koga interentot e tinja i ima packet loss.
A za brzinata na gigabitniot treba valjda prigovor preku AEK cim ne ti garantirat minimalna brzina.
Ete sega bas koga pisuvam ima 300-500 ms lokalno.
A inace za vazna rabota na drug forum imam videno lugeto vikaat da se zeme Interspace internet 20/20 brzina 50-60 evra. ( Sega ne znam kolku e tocna taa cena, podobro da se prasa )
Автоматски споено мислење:

Da prepoteren mu e 100%, mu se gusi linijata ili opremata mu e zastarena koj znae.
Treba da pustat poveke opticki kabli za da nema tesno grlo, a ovde po banderi odat izgleda po 2-3 vlakna.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
A бе другар јас разбирам се плаќам 3500 ден за 1гб/с ми треба за работа не за фб,ми стигнува некаде 300/300 од тие 1гб/с е сега кажи ми ти мене кога се разбираш зошто мене ми доаѓа сега во моментов 20мб/с кога со закон во АЕК е опфатено и обврзано брзината да биде 50% од рекламираната брзина?Колку проценти се овие 20мб/с?Туку речи ПРЕОПТЕРЕТН ИМ Е бидејчи само приклаваат корисници.
Го читав баш вчера договорот, пишува во него ко демек 50% од минималната брзина а не од брзината на пакетот.
За оптика не пишуваше колку е минимална ама доколку стиснеш на кабел таму на нивната страна минималната им е 128кб/128кб :(:(:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom