Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
го имам следниот проблем со интернетот од телекабел. кога на google ке пишам my ip и отворам на неколку линкови ми дава различна IP адреса од облик 89.205.125.xx каде што последните цифри на секоја страница е различна. ова се случува без рестартирање на модемот. како е тоа можно???
со тоа што го имам тој проблем не можам да прикачувам преку FTP (со File Zilla) на ниту еден хост. ја дава грешката на сликата подолу. поради тоа што се менува IP адресата многу брзо (кое што сеуште не ми е јасно како е тоа можно) не може да прикачува. понекогаш ме одјавува од страни каде што сум најавен поради промена на IP. пробав на друг корисник на телекабел адресата е цело време иста и не се менува. како да се реши мојот проблем?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
го имам следниот проблем со интернетот од телекабел. кога на google ке пишам my ip и отворам на неколку линкови ми дава различна IP адреса од облик 89.205.125.xx каде што последните цифри на секоја страница е различна. ова се случува без рестартирање на модемот. како е тоа можно???
со тоа што го имам тој проблем не можам да прикачувам преку FTP (со File Zilla) на ниту еден хост. ја дава грешката на сликата подолу. поради тоа што се менува IP адресата многу брзо (кое што сеуште не ми е јасно како е тоа можно) не може да прикачува. понекогаш ме одјавува од страни каде што сум најавен поради промена на IP. пробав на друг корисник на телекабел адресата е цело време иста и не се менува. како да се реши мојот проблем?
подеси фиксни постави за мрежна конекција, ип адреса, гејтвеј итн
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
подеси фиксни постави за мрежна конекција, ип адреса, гејтвеј итн
како можам тоа да го подесам во рутерот да работи на сите уреди по дома? зашто различна IP покажува?
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
така е наместено, но повторно истиот проблем.. проблемот е до интернет конекцијата, не ми е јасно зошо така ми се менува IP адресата...
192.168.1.10 ти е локална ip адреса, доделана од рутер на компјутер. не знам зошто filezilla таа ип му ја праќа на серверот.
ама гледам аплодот е успешен. грешки при конекција има ама аплодот е ок.
телекабел дава по 3 ип адреси, на различни уреди имаш различна или на компјутерот постојано ти се менуваат адресите?
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
192.168.1.10 ти е локална ip адреса, доделана од рутер на компјутер. не знам зошто filezilla таа ип му ја праќа на серверот.
ама гледам аплодот е успешен. грешки при конекција има ама аплодот е ок.
телекабел дава по 3 ип адреси, на различни уреди имаш различна или на компјутерот постојано ти се менуваат адресите?
IP адресата на компјутерот постојано ми се менува. на google кога ќе пишам my ip на секој линк адресата е разчична. 89.205.125.240, 89.205.125.204, 89.205.125.106 не ми е јасно зашто. и при прикачување на податоци со FileZilla и со било која друга програма за прикачување на сервер го дава истиот проблем. уплоадира ама поради тоа што се менува ip адресата дава грешка со конекцијата (too many ip addresses connected...) и чека додека некоја сама не се дисконектира некоја за да продолжи со upload и uploadot ке трае три дена за 100mb фајлови:) . и се така...
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
и на активе и на пасиве мод го има проблемот само на мојата интернет конекција од телекабе. како да го решам??? :mad::mad::mad:
 
Член од
2 мај 2009
Мислења
276
Поени од реакции
170
и на активе и на пасиве мод го има проблемот само на мојата интернет конекција од телекабе. како да го решам??? :mad::mad::mad:
Скоро е невозможно толку бргу да ти се менува ИП адресата. Каков модем имаш?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
и на активе и на пасиве мод го има проблемот само на мојата интернет конекција од телекабе. како да го решам??? :mad::mad::mad:
не ти е проблем конекцијата, а и не може да ти се менуваат ип адресите постојано
проблем е нешто во подесувањата на фтп клиентот или фтп серверот
ко што гледаш во пасивен мод трансферот е успешен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom