Телекабел или Кејблтел? Кој е подобар?

Член од
29 септември 2007
Мислења
13
Поени од реакции
1
што мислите за овие два тв и интернет оператора кој е подобар?? Зашто сум во во скопје и сакам да ми кажете кој е постабилем , кој има повеќе мани ???
пишете одговор и мислење
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Навистина солена тема :D Ќе добие многу одговори
Кејблтел!
Телекабел!
Без никаква причина. Нормално зотоа што истите се корисници на тој оператор....
Јас мислам дека каде што Кејблтел “оперира“ Телекабел таму не чачка и обратно (кадешто е територија на телекабел кејблтел го нема)

Така да зависи многу од твојата локација
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
дебар маало до генерал штабон
Мислам дека таму Кејблтел ја држи територијата, а може и да се измешани не ме зимај за збор...

Инаку, ја ќе ти кажам свое мислење (моеш да ги видиш последните неколку страници од темата CableTel интернет) дека Cabletel нетот е стварно 99% стабилен и брзината е УЛТРА-БРЗА за тие пари што ги плаќаш..
Значи ja плаќам 600 денари - фиксна + интернет 8/200..ПОПРАВИЛО би требало да симињам со неполн мегабајт...Јас симнувам со 4.5 преку торенти, а преку сајтови максимум до 2мегабајти, а претежно со 1 мегабајт...
Исто така и аплоуд брзината е луда исто колку и даунлоуд :)

ТОа е така пошо кејблтел (незнам дали телекабел имаат таква мрежа) кај зградите (а можеби и кај куќите) имаат доведено по еден оптички кабел за влез (бар така е кај мене) и после нетот се дели преку LAN кабел и зотоа download е исто ко upload...

Телекабел колку што знам се само на DOCSIS 3.0 со што ДОБИВАШ добра и стабилна конекција - но не и незагарантирана брзина...Значи ако ти е договорот 8мегабита ќе симињаш со 900кб/с највише (за разлика од кај мене шо ти пишав претходно нели...).
Ем кејблтел не рачунаат сообраќај кон јутуб, пошо имаат свои сервери (имаше мислење од членот штипскио во темата Cabletel интернет).

Доколку има кејблтел сандучиња до твојата куќа или зграда има да симнуеш со ОГРОМНА брзина којашто е 3-4 пати поголема од онаа што треба да ја имаш :) А ако ти доведуваат од бандера, ондак си на DOCSIS а тоа не се баш големи брзини, односно тоа се реалните брзини кои треба да ги имаш :)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.019
Поени од реакции
1.278
Телекабел дефинитивно не
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Уште да не одат со главата во ѕид Кејблтел и да стават Спортклуб, ќе бидат не само подобри од Телекабел (веќе се) туку и од T-Home. Дечките направија револуција во македонскиот интернет, капа доле.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па отвори ја темана за Кејблтел и види што се пишува, отвори ја и темата за Телекабел и види што се пишува па многу лесно ќе направиш споредба.

Можеби телевизијата на Телекабел предничи пред телевизијата на Кејблтел ама па интернетот на Кејблтел е со светлосни години понапред од нив. :)
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
13
Поени од реакции
1
фала многу другарчиња , стварно сте закон :):cuc:
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Користам само интернет од Кејблтел, можам да ти кажам дека интеренетот е перфекција, симнувам со 8-9 мегабајти, со исто толку и качувам, со Телекабел сум немал никад допирни точки, појма неам каков интернет,телевизии нудат...но во темата, се жалат доста на нив.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Од Tелекабел може да се жалат корисници кои не се од Штип бидејќи за нив има некои помали брзини и не се замараат до толку со нив. Лично кај мене интернетот лета цел месец над 6MB e, a за ТВ од Кејблтел немаат некои спортски канали а телефонот им е ужас, плус сметката им ја плаќаш еден месец унапред. ;)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Мислам дека таму Кејблтел ја држи територијата, а може и да се измешани не ме зимај за збор...

Инаку, ја ќе ти кажам свое мислење (моеш да ги видиш последните неколку страници од темата CableTel интернет) дека Cabletel нетот е стварно 99% стабилен и брзината е УЛТРА-БРЗА за тие пари што ги плаќаш..
Значи ja плаќам 600 денари - фиксна + интернет 8/200..ПОПРАВИЛО би требало да симињам со неполн мегабајт...Јас симнувам со 4.5 преку торенти, а преку сајтови максимум до 2мегабајти, а претежно со 1 мегабајт...
Исто така и аплоуд брзината е луда исто колку и даунлоуд :)

ТОа е така пошо кејблтел (незнам дали телекабел имаат таква мрежа) кај зградите (а можеби и кај куќите) имаат доведено по еден оптички кабел за влез (бар така е кај мене) и после нетот се дели преку LAN кабел и зотоа download е исто ко upload...

Телекабел колку што знам се само на DOCSIS 3.0 со што ДОБИВАШ добра и стабилна конекција - но не и незагарантирана брзина...Значи ако ти е договорот 8мегабита ќе симињаш со 900кб/с највише (за разлика од кај мене шо ти пишав претходно нели...).
Ем кејблтел не рачунаат сообраќај кон јутуб, пошо имаат свои сервери (имаше мислење од членот штипскио во темата Cabletel интернет).

Доколку има кејблтел сандучиња до твојата куќа или зграда има да симнуеш со ОГРОМНА брзина којашто е 3-4 пати поголема од онаа што треба да ја имаш :) А ако ти доведуваат од бандера, ондак си на DOCSIS а тоа не се баш големи брзини, односно тоа се реалните брзини кои треба да ги имаш :)
DOCSIS 3.0?
Siguren si?

Kako shto znam samo na nekoi mesta Telekabel ima DOCSIS 3.0 ostanatoto e 2.0.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom