Телекабел Аналогна и дигитална кaбелска телевизија (РОБИ) -генерална дискусија (новости, прашања.)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Колку што знам интернетите се со неограничен сообраќај или таканаречена фер политика со од 1 терабајт. Јас имам на телеком основниот пакет бидејќи нема можност на мојата улица за оптика. Си работи феноменално, нема кочење, нема ништо.
Што се однесува до сообраќајот, невозможно е да надминеш 1 TB со гледање на IPTV и било што друго. :) Освен за инает ако не симнуваш по цел ден фајлови од не знам колку GB...
И јас имам неограничен интернет.

Колку ќе троши IPTV зависи и од квалитетот на тв каналот. Ако е Full HD ќе троши повеќе.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
Земете си IPTV и гледајте како луѓе. Се живо и диво што постои на палетата (над 3000 канали) и нека завршат сите глупости од типот на дополнителни пакети, исклучувања на омилениот канал итн. Сево ова за околу 80 евра годишно што би му дошло 400 денари месечно, дури и поевтино од Телекабел или било кој друг оператор. :)
А како оди ова со IPTV ?

Малце сум noob за оваа работа.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Земете си IPTV и гледајте како луѓе. Се живо и диво што постои на палетата (над 3000 канали) и нека завршат сите глупости од типот на дополнителни пакети, исклучувања на омилениот канал итн. Сево ова за околу 80 евра годишно што би му дошло 400 денари месечно, дури и поевтино од Телекабел или било кој друг оператор. :)

Имаш сосема солидни пакети од чичко Али, Кинези за само 20 долари / годишно. Не велам дека се екстра, али за таа цена сосема ок се!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
А како оди ова со IPTV ?

Малце сум noob за оваа работа.
Стабилен брз интернет, телевизор Smart ( со Аndroid OS или некој друг оперативен систем) или телевизор кој не е Smart со плус купено додатно box уред со Android или на компјутер па се претплатуваш од некој продавач на листа со канали и со помош на соодветна програма/апликација ја пушташ таа листа на канали да ја гледаш.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
Стабилен брз интернет, телевизор Smart ( со Аndroid OS или некој друг оперативен систем) или телевизор кој не е Smart со плус купено додатно box уред со Android или на компјутер па се претплатуваш од некој продавач на листа со канали и со помош на соодветна програма/апликација ја пушташ таа листа на канали да ја гледаш.
Аха, фала.

За Samsung Tizen има апликација? И кај има листи да се купат ?
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Вчера на Собранискиот Канал гледав одбојка сликата беше КАТАСТРОФА, ОЧАЈ, ЗА СРАМОТА...се јавив во Телекабел да реагирам за квалитетот на што ми одговорија дека ЌЕ БИДЕ ПРОСЛЕДЕНО ДО НАДЛЕЖНИТЕ, ова го слушам со месеци и повторно нема реакција на рекламацијата.

Собраниски канал преку DVB-T има одлична слика и во SD ама и во HD и тоа слободно FTA. И сакам да прашам до кога со аматеризми Телекабел ќе реемитува поединечни канали преку терестријални ресивери???
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас нешто да ве прашам: дали на Нова С имате проблем со преводот? Како секоја втора/трета реплика да е преведена. Како дебил се осеќам, автоматски читаш кога има превод и го губам англискиот..
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.794
Поени од реакции
15.819
Јас нешто да ве прашам: дали на Нова С имате проблем со преводот? Како секоја втора/трета реплика да е преведена. Како дебил се осеќам, автоматски читаш кога има превод и го губам англискиот..
До Нова С е тој проблем.
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Вчера пошто времето ладничко си вртам по каналите демек ќе гледам филм...дојдов до Filmbox Extra HD имаше какво-такво филмче и од филмчето ништо...сликата ме збрлаве од пикселизирање и мрзнење...одма го проверив квалитетот на сигналот, јачината и BER-oт на фреквенцијата/мултиплексот и се беше одлично, квалитет 100%, BER:0...си се јавив у техничка одма вчера и од таму првпат слушале, ама ќе провереле колегите...сабајле гледам провериле-се е исто ко и лани:(:confused::mad:
п.с и тој Filmbox Plus им е со истата приказна...сликата мрзне и пикселизира
 
Член од
8 март 2012
Мислења
343
Поени од реакции
448
Вчера пошто времето ладничко си вртам по каналите демек ќе гледам филм...дојдов до Filmbox Extra HD имаше какво-такво филмче и од филмчето ништо...сликата ме збрлаве од пикселизирање и мрзнење...одма го проверив квалитетот на сигналот, јачината и BER-oт на фреквенцијата/мултиплексот и се беше одлично, квалитет 100%, BER:0...си се јавив у техничка одма вчера и од таму првпат слушале, ама ќе провереле колегите...сабајле гледам провериле-се е исто ко и лани:(:confused::mad:
п.с и тој Filmbox Plus им е со истата приказна...сликата мрзне и пикселизира
Брат џабе се замараш со нив тиња се од кабелска никаква понуда на канали, а и тие што се, се со многу лош квалитет како да гледаш на аналогна телевизија, и како демек најдобар бранд биле :pos: :pos: :tapp:
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Брат џабе се замараш со нив тиња се од кабелска никаква понуда на канали, а и тие што се, се со многу лош квалитет како да гледаш на аналогна телевизија, и како демек најдобар бранд биле :pos: :pos: :tapp:
Да им бараме SKY Sports ќе речат дека такво нешто не е возможно и барањето е нереално...но да им укажуваш на грешките, односно слабостите и по тоа прашање да бидат апсолутно глуви, а сето тоа да е во нивен интерес, немам коментар...па ние претплатниците со месеци укажуваме дека некои канали не им ги бива со квалитет дали на слика, на звук или пак на стабилност на сигнал (Собраниски канал, Телма, Sonce, Diva, E!, Jim Jam, Vavoom, Filmbox Extra, Filmbox Plus, Docubox, Аlasat, N1).
Телекабел, прелистајте ги каналите, тестирајте ги, во понуда имате околу 110, немате 1100 канали, освежете понуда, средете ги техничките недостатоци на посочените канали, отстранете ги дупликатите, понудете EPG на сите канали, редно е, на толку пишани мејлови, рекации по телефон, по форуми, на ФБ и тоа не само од мене туку од повеќе ваши претплатници како што гледам...сепак Вие сте сериозен играч на пазарот во Македонија.

Поздрав
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
602
Поени од реакции
487
Како продолжение на предходниот коментар и јас имам проблеми со звукот со VH-1, Vavoom, HRT и уште неколку други канали во аналогна. Дали и други го имаат тој проблем? Јас пак мислев дека е до звучниците на телевизорот! Живеам во Аеродром.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Го има ли id extra на телекабел и дали ја покриваат Ѓорче Петров населбата?
Ако не пошто сум на гадовите вип како е најлесно да се доберам до тој канал? Може ли од два оператора да користам услуги одеднаш?Ги скинаа дискавери да исцркаат гадовите
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
Го има ли id extra на телекабел и дали ја покриваат Ѓорче Петров населбата?
Ако не пошто сум на гадовите вип како е најлесно да се доберам до тој канал? Може ли од два оператора да користам услуги одеднаш?Ги скинаа дискавери да исцркаат гадовите
Никој не ти брани да имаш од сите оператори услуги ,си плаќаш ти за тоа :)
 
Член од
14 август 2010
Мислења
786
Поени од реакции
506
Го има ли id extra на телекабел и дали ја покриваат Ѓорче Петров населбата?
Ако не пошто сум на гадовите вип како е најлесно да се доберам до тој канал? Може ли од два оператора да користам услуги одеднаш?Ги скинаа дискавери да исцркаат гадовите
Nema id extra na telekabel i ne se pokrieni gorce petrov so nivnite uslugi dojdeni se do vlae.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom