Телекабел Аналогна и дигитална кaбелска телевизија (РОБИ) -генерална дискусија (новости, прашања.)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Прашав на Фејсбук денес пак нема одговор а пред некој месец исто прашав ми рекоа дека не планираат.
Neotel gi imaat pusteno RTS 1 RTS 2 I RTS 3 a na Max tv Telekom seuste gi nema ni RTS 1 2 I 3 A ja nema ni NOVA S
:facepalm: :facepalm::facepalm:
 
Член од
8 март 2012
Мислења
343
Поени од реакции
448
Nova S од денес на Телекабел на место Trace Urban;)(y)
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Nova S од денес на Телекабел на место Trace Urban;)(y)
Е ова ме изненади многу! Само што ќе пишував дека Телекабел многу доцнат со новите канали...веќе го ставиле...едно браво за нив!
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
И добро по незнам кој пат ќе го кажам следното...врвен кабелски оператор, но аматерски пристап на одговорните за дигитална телевизија. Супер пуштија нов канал, едно мало освежување на понудата и се беше одлично до вчера, NOVA S беше во HD и одеднаш во SD:(.

Со која логика ова се прави, од коњ на магаре, сите оператори "бутаат" HD канали, а Телекабел на најдобрите им прави downscale: SK1, HRT, RTS Svet, N1, NOVA S, Al Jazeera... и до кога вака. Оваа нелогика во денешно време на 4К смарт телевизори од над 43 инчи не ми е јасна.

Зар Телекабел не може да ги замени старите ресивери што ги продаваше кои не поддржуваат HD формат, бидејќи ова ми изгледа како единствен "камен на сопнување" зошто се прави downscale, а такви ресивери верувам има мнооогу малку во споредба со телевизори кои поддржуваат 4K, FHD, HD, сооднос 98%/2%:confused:

И сега наместо сите да уживаме во добра HD слика, ние гледаме импровизации со лош бендвит и намалена резолуција. Едноставно му се ускратува правото на квалитет на мнозинството претплатници:mad:

Само погледнете ја N1 во дигиталната ИМА СЕНКИ СЛИКАТА...алооо тоа ли е дигитална слика или исфорсирана аналогија за која зборев предходно...срамота(n)

И ајде тоа RTS1, RTS2, RTS3 пуштете ги во понуда...
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Nova S веќе не ја пренесуваат во HD, а нема ни EPG а го имаше...а само што ги пофалив Телекабел...ц ц ц...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom