Телекабел Аналогна и дигитална кaбелска телевизија (РОБИ) -генерална дискусија (новости, прашања.)

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
И HBO треба да биде дел од понудата на Телекабел + Арена Спорт....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Pink пакетот и многу не вреди да се спомне. Јас го имам на Телеком и тоа што кај нив се нуди на тие Pink кабелски тв канали е програма емисии емитувани уште одамна можеби пред 20тина години и повеќе.

Јас се покајав што го ставив тој Pink пакет. Луѓе се залажуваат и го земаат сигурно највеќе заради тоа што има многу тв канали ама квалитетот е ужас.[DOUBLEPOST=1559764131][/DOUBLEPOST]Единствено нешто што ми се допаѓа на тие Pink канали кога ќе начекаш нешто добро а старо а е некоја емисија со музика, емисија кај што има познати некој добри личности..

Еве моментално на Pink zabava емисија во кој гостувал Тоше и ја пее Is this Love на Whitesnake.

Другото не вреди многу многу за да биде ставено во дополнителна претплата.
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Драго ми е што Телекабел реагираше промптно на мојот вчерашен пост во однос на кодирањето на TV1 Bosna.
Искрено се надевам дека исто така ажурно ќе постапи со воведувањето на SK1HD, како и подобрувањето на квалитетот на сликата на DIVA, E!, JimJam, Vavoom, CN, Телма, Собраниски Канал, Алсат.
Воедно со мерак чекам HRT1, Al Lazeera,, RTS Svet да ги пуштат во HD, очекувам и RTS 1,2,3 да ги видам во понуда, како и ветената замена на NOVA TV HR.
Времето е пред нас и ние претплатниците очекуваме новости, редно е веќе:ojeaa:[/QUOTE

mislam deka NOVA TV HR ke ja smenat so srpskata verzija NOVA S
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Во моментов сум во Србија...и се фрапирав од интернетот. 2-3 пати мерев...брзината е околу 140 мп/с
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Nova S (Srbija) како замена за NOVA TV HR би бил одличен избор, јас во моите предходни постови тоа го предложив. Но, сооглед дека Nova S е дел од United Group (SBB - SK, Cinemania, Pikaboo...) a Телекабел го има веќе купено нивниот пакет, не знам каква е можноста да се докупи правото за реемитување на оваа телевизија и секако доколку истата се понуди од United Group.

Kaко и да е, на Телекабел дефинитивно недостигаат филмски канали во pay tv опција (HBO, Cinestar...) и EPG на повеќето од понyдените тв канали.

Поздрав;)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Dali Nova S ke ja ima na Max tv Telekom dali imas informacii. ?
Засега не. Ако ја има ќе пишам во соодветната тема. Прво да почекаме да истече договорот до кога се регистрирани каналите сега што ги имаат од United Group па ќе видиме со обновувањето на договорот што ќе направат македонскиве тв оператори.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Кога сме веќе кај Nova S, интересно е што на интернет страницата има можност и за превод на македонски: https://novas.tv/mk/
Па ме интересира, дали каналот има превод на македонски? Nova S е истиот рој филмски канал TOP, но не знам дали тој имаше или не превод на македонски.
Се прашувам дали United Group ќе направи и Nova MK и зошто не? :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Кога сме веќе кај Nova S, интересно е што на интернет страницата има можност и за превод на македонски: https://novas.tv/mk/
Па ме интересира, дали каналот има превод на македонски? Nova S е истиот рој филмски канал TOP, но не знам дали тој имаше или не превод на македонски.
Се прашувам дали United Group ќе направи и Nova MK и зошто не? :)
Нема тој канал македонски превод иако сајтот е преведен и на македонски.
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Едно кратко резиме, да не бидам монотон со моите постови.
Телекабел има солидна (ОК) понуда на ТВ канали, но постојат неколку "моменти" во понудата кои требаат да се решат, подобрат или да се понудат за да биде се по мене совршено, а тоа е следно:
1. да се зголеми бројот на HD канали, истите веќе постојат, но само се downscale (SK1, HRT1, RTS Svet, N1, Al Jazeera..) Oд апсолутно нејасни причини се прави downscale, па сите имаме FHD и 4K телевизори, а дали 2% од претплатниците ги имаат старите MPEG2 ресивери. Ако е поради нив заменете им ги. Некоректно е од ТК моменталната состојба.
2. EPG - Електронски програмски водич, недостига на голем број канали :(:mad:.
3. Да се понуди со доплата филмски пакет (Cinestar Premiere, HBO...)
4. Балкан пакетот да се збогати, со сегашната понуда од 99 денари (1/4 од стандардната претплата) е скап и неконкурентен, јас лично ќе го откажам (Nova HR ја исклучивте).
5. Квалитетот на сликата на: Телма, Собраниски канал, CN, Vavoom, Jimjam, E!, Diva, Alsat, N1 да се подобри. Има dot crawl ефект на каналите поради аналогниот пренос од ресивер преку RCA кабел до A/V modulator. Не можете овие канали да ги пренесете како останатите?

Да не се повторувам, но ова што го бараме не е SF, или некоја скапа инвестиција, односно нешто тешко за сработување од страна на голем кабелски оператор.

Ви благодарам на разбирање, знам дека се повторувам со постовите, но сакам да дадам придонес во подобрувањето на понудата и тоа со реални барања.

Поздрав кајганџии:):):)
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
ТВ Сонце на Телекабел има ужасен квалитет, постојано видеото и аудиото "сецкаат", "трокираат". Дали може да се реши овој проблем?. Очигледно телевизијата оди преку IP протокол кој не е добро сетиран и сликата е со формат 576p.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
ТВ Сонце на Телекабел има ужасен квалитет, постојано видеото и аудиото "сецкаат", "трокираат". Дали може да се реши овој проблем?. Очигледно телевизијата оди преку IP протокол кој не е добро сетиран и сликата е со формат 576p.
А тв каналот многу битен за да има подобра слика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom