Телекабел Аналогна и дигитална кaбелска телевизија (РОБИ) -генерална дискусија (новости, прашања.)

Член од
16 јануари 2018
Мислења
197
Поени од реакции
51
Moze pink ke gi stavaat pa ja zgolemile pretplata Hahahaha
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Убедливо најглупиот пост на Кајгана без конкуренција :pos:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Па не би рекол така. И јас сум на такво размислување, само имам еден проблем: како родителите да ги научам да гледаат ТВ преку андроид бокс.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Па не би рекол така. И јас сум на такво размислување, само имам еден проблем: како родителите да ги научам да гледаат ТВ преку андроид бокс.

Ти прочита убаво што напишал членот погоре? Кое размсислување? Дека луѓето кои држат кабловски се нетокму?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kire_koste

Которец
Член од
9 декември 2008
Мислења
303
Поени од реакции
129
ПРОМЕНА НА ЦЕНА ЗА КТВ УСЛУГА
Почитувани корисници,

Ве известуваме дека месечната преплата за кабелска телевизија од 01 Јуни ќе биде 450 денари.
Останатите услуги интернет, телефонија, оптички интернет, остануваат со иста цена. Покачувањето се должи на зголемените надоместоци за авторски права за каналите кои ги реемитуваме.

Телекабел

 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
ПРОМЕНА НА ЦЕНА ЗА КТВ УСЛУГА
Почитувани корисници,

Ве известуваме дека месечната преплата за кабелска телевизија од 01 Јуни ќе биде 450 денари.
Останатите услуги интернет, телефонија, оптички интернет, остануваат со иста цена. Покачувањето се должи на зголемените надоместоци за авторски права за каналите кои ги реемитуваме.

Телекабел
2 страни се дискутира за тоа... прочитај малце пред да пишеш нешто, не колку да спамираш само.

Инаку да се надоврзам на темата, како стојат другите локални оператори? И таму ли веќе ја качија претплатата или останува иста? (310 ден.)
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
403
Поени од реакции
160
Petnet gevgelija,kanal16 resen i tie ja pokacija pretplatata
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Ете и локалниот струмички оператор, Кабелнет... покачија (450 ден.), имаат соопштение.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
AXN канал телекабел е кодиранот на ми кажува внесете картичка ?
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Дигиталната тв во Битола е во прекин?!
Аналогната има сигнал... некој да знај што е работата?
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
602
Поени од реакции
487
Изгледа денес глувчињата што трчаат на тркалцата и произведувааат интернет, ги шинале ноџињата!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.780
Поени од реакции
7.517
Kojа верзија на МТV канал го имаат Телекабел регистрирано ?

Гледам имаат еден MTV и МТV LIVE HD. Koj точно е овој MTV ? Eвропската верзија што е замена на MTV Adria или нешто друго ?

Исто го имаат регистрирано и Vavoom, IDJ TV, Fight Channel.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
602
Поени од реакции
487
Kojа верзија на МТV канал го имаат Телекабел регистрирано ?

Гледам имаат еден MTV и МТV LIVE HD. Koj точно е овој MTV ? Eвропската верзија што е замена на MTV Adria или нешто друго ?

Исто го имаат регистрирано и Vavoom, IDJ TV, Fight Channel.
Европската верзија.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
343
Поени од реакции
448
DIVA(Universal) без титл ќе биде отсега или моментално е некој проблем да не знаете?
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Да ја оживеам темата со малку подолг пост.

Уште откога ставив кабловска и интернет од телекабел (еве веќе една година), дигиталните канали ми сецкаат, а на моменти целосно се губат, и ужасно ме нервираат. Уште на почетокот повикав екипа да го средат прооблемот, нешто мереа, менуваа сплитери и на крајот заклучокот беше дека кабелот што ми бил пуштен од разделникот до телевизорот бил слаб(?!) и ако сум сакал да ми пуштат наново појак(?!) кабел по ѕидот, тогаш ќе немало проблеми. Секако дека не се согласив, на пресно реновиран стан да ми висат кабли, ќе фурам на аналогна си викам.

Пред некое време на наградна игра добив уште еден телевизор (среќа јебига :), и ги повикав телекабел да стават разделник за да добијам сигнал во другата соба (каблите се веќе пуштени по ѕидовите). Ставија разделник, пуштија телевизија, пак ги потсетив за дигиталните канали, рекоа дека има многу сметња(?!) од околните станови и згради, дека сигналот бил на граница и дека тешко би се подобрил. Јебига, тоа е, си реков и продолжив да фурам на аналогна.

Дојде светското. Ми се гледа фудбал на HD, а ми сецка. Вториот телевизор конечно го ставив во функција, пуштам МРТ1 HD, ни да сецне ни ништо. Пуштам на телевизорот во дневната, сецка. Го ставам вториот телевизор на кабелот од првиот, и таму сега сецка. Ок, си велам, сигурно е до кабелот, како што ми рекоа уште првиот пат кога ми наместија кабловска. Ќе гледам на другиот телевизор ко така, барем имам еден телевизор со добар дигитален сигнал.

Пред некој ден имав проблеми со интернетот, и секако, прва работа што направив е го исклучив рутерот и модемот од струја. За некоја среќа, имав пуштено дигитална телевизија на телевизорот, и прво нешто што забележав е дека кога го исклучив рутерот и модемот, сецкањето запре. Ги оставив така 15тина минути, почна фудбалот, сликата стакло, сигналот супер. Кога ги уклучив модемот и рутерот, сецкањето почна. Аха! Тука лежи зајакот! Со пуштен модем, а исклучен рутер, сигналот си е ОК. Во моментот кога ќе го пуштам модемот, и кога на него ќе се поврзат wireless devices и почнува проток на интернет, сигналот се губи. Истото се случува и кога директно ќе уклучам компјутер со мрежен кабел на модемот.

Денес им се јавив во телекабел, да дојдат да видат што е работата. Скоро сум сигурен сум дека можат да го засилат сигналот, дали директно од „бандера“ (како што викаат) или со ставање на појаки сплитери, ама сега има душата да му ја извадам дури не ми средат се како што треба.

Гледам тука некои имаат пишано за слични проблеми со сецкање, па нека пробаат да го исклучат интернетот доколку им е на истиот кабел со телевизорот. Ќе следи нов пост после сервисот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom