Телекабел Аналогна и дигитална кaбелска телевизија (РОБИ) -генерална дискусија (новости, прашања.)

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.893
Поени од реакции
5.056
За квалитетот на сликата на каналите општо кај скоро сите оператори во Македонија е катастрофа. Sport klub во SD e како размачкана слика, РТС катастрофа сликата и ред други канали во SD квалитет. Сето ова се приметува на поновава генерација телевизори со Full HD и на кој може да се поврзе HDMI.

Ајде ќе ги разберам до некаде тв оператерите на кој што телевизијата е зависна од интернетот (читај MaxTV) ама барем скалило погоре да го поправат квалитетот не ќе е лошо.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.914
Поени од реакции
1.905
За квалитетот на сликата на каналите општо кај скоро сите оператори во Македонија е катастрофа. Sport klub во SD e како размачкана слика, РТС катастрофа сликата и ред други канали во SD квалитет. Сето ова се приметува на поновава генерација телевизори со Full HD и на кој може да се поврзе HDMI.

Ајде ќе ги разберам до некаде тв оператерите на кој што телевизијата е зависна од интернетот (читај MaxTV) ама барем скалило погоре да го поправат квалитетот не ќе е лошо.
За Вип не е така. Потврдувам, Вип на ова прашање немаат конкуренција. Особено СК ХД каналите им беа перфекција. Секој СД и ХД канал им оди со висок битрејт. Ако би се враќал на Вип би се враќал само за квалитетот на сликата.
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Дали некој на форумов или вработен во Телекабел може да одговори на следното:
1.Зошто SK1 само на Телекабел не е во HD?
2.Зошто Cinemania не е во HD како што е кај помалите кабелски оператори и Неотел, а наскоро и на останатите?
3.Зошто сликата на HRT1 e како да е превземена со аналогна антена од 1964 и зошто не е HD? За аудиото да не збориме, каснииии. По телефон викаат се е во ред кај нас имате проблем со телевизорот, прескенирајте ја фреквенцијата :mad:.
4.Зошто Собраниски канал, Телма, Алфа не се во HD?
5.Зошто сликата на Travel Channel e како на VHS лента да ја гледаме?
6.Зошто RTS, Al Jazeera не се во HD?
7.Зошто сликата на ТВ Сонце, Diva, Vavoom и E! e очајно лоша, катастрофа, никаква?

На мејл не одговараат, на телефон велат ќе средиме за брзо (средуваат веќе со месеци, години).

Го гледаат неквалитетот на посочените канали или се прават дека не го гледаат и си тераат.


21-ви век е 4К се нуди на пазарот и нека разберат телевизија гледаме на големи LCD TV, а не на CRT голубарници па тоа што го пуштаат да е ОК!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.560
Поени од реакции
1.478
Дали некој на форумов или вработен во Телекабел може да одговори на следното:
1.Зошто SK1 само на Телекабел не е во HD?
2.Зошто Cinemania не е во HD како што е кај помалите кабелски оператори и Неотел, а наскоро и на останатите?
3.Зошто сликата на HRT1 e како да е превземена со аналогна антена од 1964 и зошто не е HD? За аудиото да не збориме, каснииии. По телефон викаат се е во ред кај нас имате проблем со телевизорот, прескенирајте ја фреквенцијата :mad:.
4.Зошто Собраниски канал, Телма, Алфа не се во HD?
5.Зошто сликата на Travel Channel e како на VHS лента да ја гледаме?
6.Зошто RTS, Al Jazeera не се во HD?
7.Зошто сликата на ТВ Сонце, Diva, Vavoom и E! e очајно лоша, катастрофа, никаква?

На мејл не одговараат, на телефон велат ќе средиме за брзо (средуваат веќе со месеци, години).

Го гледаат неквалитетот на посочените канали или се прават дека не го гледаат и си тераат.


21-ви век е 4К се нуди на пазарот и нека разберат телевизија гледаме на големи LCD TV, а не на CRT голубарници па тоа што го пуштаат да е ОК!
So istite argumenti 10meseci im se javuvav i prijavuvav a voedno i vo naplatniot na sekoe plajkajne isto im kazuvav se samo ke bide/ke sredime ke.....i uste sreduvaat pominaa 4godini.... Pred 1nedela bev na gosti vo komsii i stavile tamu tv 49'' i sto da vi kazam da gi baras tamu boite i nedajgospod da gledas tenis i takv sportovi so pomalo topce*ke si pomislis deka bez topce igraat....
Stramota nisto ne podobrile...
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
So istite argumenti 10meseci im se javuvav i prijavuvav a voedno i vo naplatniot na sekoe plajkajne isto im kazuvav se samo ke bide/ke sredime ke.....i uste sreduvaat pominaa 4godini.... Pred 1nedela bev na gosti vo komsii i stavile tamu tv 49'' i sto da vi kazam da gi baras tamu boite i nedajgospod da gledas tenis i takv sportovi so pomalo topce*ke si pomislis deka bez topce igraat....
Stramota nisto ne podobrile...
Не ми е јасна политиката на Телекабел, гледаат-знаат самите дека со одредени ТВ канали имаат технички проблеми, згора на тоа претплатниците упорно во голем број оправдано реагираат на недостатоците и од страна на Телекабел не се МРДНУВА СО ПРСТЕ СО МЕСЕЦИ, ГОДИНИ. Зошто?

Ќе бидам можеби дрзок, немаат ли пари за соодветна опрема за реемитување на посочените ТВ канали, немаат искуство да менаџираат со истата??? Многу контрадикторно, нелогично.

На HRT1 што им е адут во понудата 2 месеци не можат да го изменаџираат сигналот, звукот им е несинхронизиран, сликата мизерија (срамота за Телекабел), а каналот на сателитскиот feed оди во HD...значи Телекабел е една светлосна година назад со овој канал. Дајте средете го веќе еднаш, пуштете го HRT1 во HD и решен проблем.

Друг момент со нивната понуда е DOWNSCALE на ТВ каналите, сите оператори „гризат“ да додадат што повеќе HD канали, само Телекабел прави обратно, ако ТВ каналот е HD веднаш го прават SD (Al Jazeera, RTS Svet, N1, HRT1, Travel и други).

Највеќе „навредува“ кога по телефон ќе ти кажат да знаеме, ќе пренесеме на надлежните да го проверат каналот и од тоа ништо. А врвот е, господине проблемот е кај Вас, рестартирајте, прескренирајте...работава е не ви чини телевизорот од 50.000 денари, Ви треба поскап од 130.000.

Едноставно, не е фер...
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.717
Поени од реакции
948
Па што се замарате кога гледате дека си имате работа со непрофесионалци, бегајте кај други оператори од ова полошо не може да биде.
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Конечно HRT1 со одличнен звук и слика и тоа во FHD...тоа се бараше, тоа се чекаше. За ова БРАВО(y)
Полека Телекабел почнува да ја збогатува понудата со HD канали која споредбено со другите оператори е релативно скромна.

По мое следен чекор на Телекабел треба да биде отстранување на енoрмно лошиот и непотребен downscale и реемитување на сигналот во изворно HD како што го добиваат од сателитски feed на следните канали:
RTS Svet HD
Al Jazeera Balkans HD
Тravel Channel HD EMEA
N1 Srb HD
Собраниски канал
HD (го има FTA на DVB-T) највеќе поради спортот.

(ако читаат од Телекабел, верувам дека читаат) ТЕЛЕКАБЕЛ ВЕ МОЛИМЕ ДА ГО ПУШТИТЕ SK1 ВО HD...НАЈДОБРОТО ОД SK НЕ ГО СЛЕДИМЕ ВО HD, ТУКУ ВО ЛОШ SD...НАПРАВЕТЕ НАПОРИ ЗНАЕМЕ ДЕКА МОЖЕТЕ.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.804
Поени од реакции
2.622
Konecno i CINEMANIA vo HD i FOOD NETWORK vo HD,aleluja pocnaa nesto da rabotat
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.893
Поени од реакции
5.056
Molba do Telekabel za pustanje na pink paketot vo nivnata ponuda na tv kanali.
По не знам кој пат ќе пишам не вредат многу Pink каналите. Натрупано еден куп канали во еден пакет од кој скоро сите со репизи на емисии 5-6 можеби и повеќе години стари. Pink Zabava само репризира некој емисии, Pink Reality реприза на Фарма и тоа се врти цел ден. Јас сум на Телеком и таму не е целосен пакетот Pink канали фалат некој канали ама и тие да ги додадат пак не вреди толку да се има пакетот. Од избор Pink или Балкан пакет со RTL, CMC, JUGOTON, RTRS.. татко ми кога правел договор ги одбрал Pink но кога јас лично би одлучувал тоа би било Балкан пакетот.
 
На врв Bottom