Телевизор Philips - Проблем

Член од
16 јануари 2020
Мислења
28
Поени од реакции
28
Здраво. знае ли некој што мошже да биде со телевизоров... поврзан ми е како монитор преку HDMI 1 или HDMI 2 без разлика.. и како што стои уклучен и работи, некогаш сам се префрла на TV антена, а пошто немам поврзано тв антена нормално пишува (каналот не е инсталиран). Ке го сменам пак на HDMI1 каде шо ми е поврзан како монитор и ке работи некое време и пак се префрла на тв антена.. Се тоа не е на одредено време, туку некогаш се прерфрла по 1 минута некогаш по 10 минути некогаш по саат време некогаш се случило и да го имам истиот проблем и после тоа прекина да прави така 2 месеци, па пак почна, пред тоа исто така ми правеше па 3 4 месеци не правеше така па сега веке 3 недели пак така прави.... незнам што би можело да биде... ВЕ МОЛАМ КОЈ ЗНАЕ ШТО БИ МОЖЕЛО ДА БИДЕ И АКО САКА НЕКА МИ ПОМОГНЕ. Фала однапред ;)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Може не е тоа проблемот кај тебе, ама старите Philips ( и некои модели на Sony ) телевизори имаат hdmi handshake issue. Накратко објаснето: Телевизорот пријавува дека има асална поддршка за YCbCr color space - а нема. Симптомите на тој проблем се розева/зелена слика / губење на синхронизација/сигнал ( како кај тебе ) и слично. Сега не знам каква графичка и точно кој модел на телевизор имаш ама можни решенија:
1. Смени color space од YCbCr во RGB ( треба да има таква опција негде во контролниот панел/драјверите на графичката карта / зависи каква користиш ).
2. Пробај користи DVI - HDMI кабел ( на тој начин БИ ТРЕБАЛО default-ниот color space да биде RGB ).
 
Член од
16 јануари 2020
Мислења
28
Поени од реакции
28
Кај мене е Philips 410 series Ultra Slim LED TV
39PHS4112 98cm (39'') LED TV DVB
T/T2/T2-HD/S/S2 with Digital Crystal Clear
39PHS4112/12
Незнаев точно кој податоци се потребни и пишав се затоа.
Grafickata na kompjuterot mi e Nvidia GForce 710
Опцијата за DVI немож да се штиклира
вака изгледа DVI: no audio capable display avaible
HDMI: PHILIPS FTV и стрелка надоле има и пишува turn off audio
Исто има вака:
Set PhysX Configuration : има опција: Select a physX processor:
Auto select recommended
Gforce GT710
CPU
Една од овие да се одбере ваљда ( mene mi e na auto select recommended)
Под ова има сликичка од телевизор на која пишува марката на телевизорот што го користам
PhysX
Philips FTV
и има како стрелка надоле и слика од HDMI приклучок под која пишува GeForce 710... незнам дали да направам некоја промена во овие опции, дане зафркнам нешто....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.962
Prvo definiraj kade ti e problenot. Vo tv ili vo pc. Pusti go tv na hdmi bez uklucen vlez, taka na prazno vlezot neka bidi na hdmi i ostavi go da raboti. Ako ti se prefrli pak na antena togas imas problem vo tv.
A da i za sekoj slucaj na daljinskoto izvadi mu gi bateriite.
 
Член од
16 јануари 2020
Мислења
28
Поени од реакции
28
Prvo definiraj kade ti e problenot. Vo tv ili vo pc. Pusti go tv na hdmi bez uklucen vlez, taka na prazno vlezot neka bidi na hdmi i ostavi go da raboti. Ako ti se prefrli pak na antena togas imas problem vo tv.
A da i za sekoj slucaj na daljinskoto izvadi mu gi bateriite.
пробав со далјинското така пак се префрла
 
Член од
16 јануари 2020
Мислења
28
Поени од реакции
28
Може не е тоа проблемот кај тебе, ама старите Philips ( и некои модели на Sony ) телевизори имаат hdmi handshake issue. Накратко објаснето: Телевизорот пријавува дека има асална поддршка за YCbCr color space - а нема. Симптомите на тој проблем се розева/зелена слика / губење на синхронизација/сигнал ( како кај тебе ) и слично. Сега не знам каква графичка и точно кој модел на телевизор имаш ама можни решенија:
1. Смени color space од YCbCr во RGB ( треба да има таква опција негде во контролниот панел/драјверите на графичката карта / зависи каква користиш ).
2. Пробај користи DVI - HDMI кабел ( на тој начин БИ ТРЕБАЛО default-ниот color space да биде RGB ).
Кај мене е Philips 410 series Ultra Slim LED TV
39PHS4112 98cm (39'') LED TV DVB
T/T2/T2-HD/S/S2 with Digital Crystal Clear
39PHS4112/12
Незнаев точно кој податоци се потребни и пишав се затоа.
Grafickata na kompjuterot mi e Nvidia GForce 710
Опцијата за DVI немож да се штиклира
вака изгледа DVI: no audio capable display avaible
HDMI: PHILIPS FTV и стрелка надоле има и пишува turn off audio
Исто има вака:
Set PhysX Configuration : има опција: Select a physX processor:
Auto select recommended
Gforce GT710
CPU
Една од овие да се одбере ваљда ( mene mi e na auto select recommended)
Под ова има сликичка од телевизор на која пишува марката на телевизорот што го користам
PhysX
Philips FTV
и има како стрелка надоле и слика од HDMI приклучок под која пишува GeForce 710... незнам дали да направам некоја промена во овие опции, дане зафркнам нешто....
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Проба да смениш? Во nvidia control panel ( на десен клик на десктоп треба да излезе мени да одбереш )
Пробај одбери лево RGB десно Limited ( тестирај и со full, мада пробај со limited прво како ќе работи ). Ако пак прави така - барај го проблемот на друго место.
 

Attachments

Член од
16 јануари 2020
Мислења
28
Поени од реакции
28
Фала ти . Од кога ја отворив темава ми нема направено така, а ако ми се случи истото . ке сменам од full vo Limited. Фала многу :)
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Ај да пишам и ја тука, земав Philips телевизор и пробувам да се конектирам преку телефон на youtube (screen sharing), го дава телевизорот како device ама пишува We're sorry this device cannot connect to the TV [error 19], пробав преку кодот да го поврзам си работи, само директно од телефон нејке да се поврзе, да не знае некој како да се среди?
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
1
Ќе ве молам за помош.Се работи на телевизор Philips.Се поврзува и на wifi и на lan и јавува дека телевизорот е поврзан на мрежата и кога ке сакам да пуштам you tube,Netflix или било што друго од интернет ми излегува Philips server is not found.Некој со слично искуство?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom