Тајланд

Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.590
Поени од реакции
3.160
Тајланд е држава во Југоисточна Азија. Се наоѓа на полуостровот Индокина. Главен град е Бангкок.
Тајланд - тропска земја со разновидни природни убавини, неповторливи културно историски споменици, топло море, преубави плажи, извонредна кујна, најатрактивен ноќен живот и забава. Повеќе децении важи за водечка светска туристичка сила.
Климата во Тајланд е жешка и влажна. Јануарската температура од 20 до 22 степена. Во Јули температурата изнесува од 29 до 31 степена.

Топ дестинации за посета во Тајланд:

-Бангкок
-Патаја
-Кох Самуи
-Краби
-Хуа Хин
-Пукет (моето омилено место)

20110821tajland-7.jpg
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Ова местово Пукет ми е познато од серијата Lost и од филмот James Bond имаше сцени од тоа место ако се работи за истото перфектно е :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.312
Пукет е преполно со туристи и го нема вистинскиот шарм на Тајланд. Јас го препорачувам северот Чанг Маи и Чанг Раи со посета на Бурма кога си веќе таму. Ако си за лежење по плажа подобро фати го Јадран и излежавај се наместо да арчиш пари за Пукет.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.168
Поени од реакции
449
Пукет е супер, прекрасни плажи, забава колку сакаш, не е скапо, одлична храна и секако пиво.

Бангкок е содома и гомора за навечер али има и денски прекрасни работи да се видат како палати, храмови и слично.

Препорака е само да не се оди со девојка/дечко лунко со дрво во шума не се иде. Само пази да не налеташ на транвестит (нормално кој сака слободно).
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Тајланд е држава во Југоисточна Азија. Се наоѓа на полуостровот Индокина. Главен град е Бангкок.
Тајланд - тропска земја со разновидни природни убавини, неповторливи културно историски споменици, топло море, преубави плажи, извонредна кујна, најатрактивен ноќен живот и забава. Повеќе децении важи за водечка светска туристичка сила.
Климата во Тајланд е жешка и влажна. Јануарската температура од 20 до 22 степена. Во Јули температурата изнесува од 29 до 31 степена.

Топ дестинации за посета во Тајланд:

-Бангкок - Голем град свега и свачега
-Патаја- Содома и Гомора болештина и фрикови..но комент
-Кох Самуи- Добро место за одмор добри плаже повише фамилијарно... добра ствар што на сат време сс фери е остров Кох Пхан Ган познат по фул мун парти http://www.youtube.com/watch?v=11-qFMLMc6c луда ствар ... плус Кох Тао остров ако сакате гњуренје фантазија...
-Краби - убаво место лепота по мирно...подобро е на пукет како дестинација а краби и пхи пхи су задолжителни дневни туре зашто су много блиско и за малко паре супер провод...
-Хуа Хин
-Пукет (моето омилено место) и мое....

Прегледај го приврзокот 39917
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.590
Поени од реакции
3.160
aj nesto poopsirno ..Kolku kosta patot do tamu i cenite kako stojat ?:)
Од нашиве туристички агенции немаш од под 1.500 евра 10 дена одмор во Тајланд. Највеќе ти се исплати ако идеш со српска агенција во Тајланд. Поефтини се.
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Од нашиве туристички агенции немаш од под 1.500 евра 10 дена одмор во Тајланд. Највеќе ти се исплати ако идеш со српска агенција во Тајланд. Поефтини се.
Ма за Тајланд не ти треба агенција треба ти едн ранац со лесна гардероба за три дена и травел облека на тебе плус некоја авантуристичка будала да ти прави друштво и кеш у џеб... ја би играл вака....
 • Лет со туркиш од Скопје -Куала Лумпур 800 евра или (скопје истанбул со бус 30 евра и 650 евра лет до куала лумпур).
 • трансфер од аеродром од куала лумпур до градот 3 евра со бус 10 евра до градска станица со брз воз плус 3 евра такси до хотел или такси 20 евра од аеродром до хотел.
 • хотел од 20-25 евра ноќ за два дена боокиран преку agoda.com.
 • поднесување за виза за тајланд прошетки низ градот трошкови за храна и авионската од куала лумпур до пукет преку air asia 200 евра + 50 евра хотел за два дена.
 • пристигнување на пукет трансфер до хотел од аеродром 300 бахти околу 7-8 евра до хотел.
 • хотел строго преку емејл директна комуникација 20-25 евра без бокинг профизии и глупости ако е low сезона и поефтино од апр до ноември е това.
 • моторче се изнајми за 5 евра дневно за да не те крпив тук тук такси и идеш куде сакаш по цел остров на плаже ... овој е задолжително да га дочараш место.
 • храна е како куде нас со цени обично доручак у хотел ако можеш да станеш добар ручак у ресторан 5-10 евра на улицу 2-3 евра и вечера туј негде или продавница seven eleven 24 сата најефтино.
 • гардероба по пијаци е много ефтинија и мож и за дома да си накупуеш за тој ви треба само малко од дома да носите а за тамо папуча рамбо мајца и друго ниш пошто такој и по дискотеке и по барови се иде....
 • прошетки и тури организирани 15-30 евра според мене задолжителни пхи пхи острови, раја беј, џемс бонд острови, пукет зоо и фул мун парти на кох пханган.
 • најголеми трошкови sex drugs alcohol ....не дека се скапи ама местото е такво да сигурно ќе бидеш тестиран со наш балкански менталитет да си дозволиш малко краљевски стил... значи пијачки обичен бар 1-3 евра, го-го бар 2-5 евра, дискотеки 3-5 евра, продавница од 30 ден нагоре. Жени се од 30 евра нагоре и е све шаблон, или закачуеш фрееленсерс уличарки или у дискотеки без да платиш барфајн, или седиш у бар и некоја ти га прави кеф и платиш од 500-1000 бахта 15-25 евра на барот за да можеш да ја водиш одма или си правите договор и ја чекаш после смена ако некој не ти ја однесе ама за това избор е толко голем да никој не се замара.... според мене диско е најака шема за кураве туја падав цене ко на волстрит и забава е луда. Шорт тајм лонг тајм сви карте су отворени. Опијати су како кај нас све има бело зелено боне и глупи дилери. Масаже су задолшителни и имаш од 7 обични до 25 евра со хепиенд пушење дркање секс олинклусиве а имаш и сапунице од 50 евра нагоре ама тој заслужуе барем еднаш у животот да се доживи стварно е луда ствар...
Моја процена за 10 дена без последна ставка 1600-1800 евра , со последна ставка 2300-2600 евра значи од се помалку около 2000 евра.
 
F

FARANG

Гостин
Ма за Тајланд не ти треба агенција треба ти едн ранац со лесна гардероба за три дена и травел облека на тебе плус некоја авантуристичка будала да ти прави друштво и кеш у џеб... ја би играл вака....
 • Лет со туркиш од Скопје -Куала Лумпур 800 евра или (скопје истанбул со бус 30 евра и 650 евра лет до куала лумпур).
 • трансфер од аеродром од куала лумпур до градот 3 евра со бус 10 евра до градска станица со брз воз плус 3 евра такси до хотел или такси 20 евра од аеродром до хотел.
 • хотел од 20-25 евра ноќ за два дена боокиран преку agoda.com.
 • поднесување за виза за тајланд прошетки низ градот трошкови за храна и авионската од куала лумпур до пукет преку air asia 200 евра + 50 евра хотел за два дена.
 • пристигнување на пукет трансфер до хотел од аеродром 300 бахти околу 7-8 евра до хотел.
 • хотел строго преку емејл директна комуникација 20-25 евра без бокинг профизии и глупости ако е low сезона и поефтино од апр до ноември е това.
 • моторче се изнајми за 5 евра дневно за да не те крпив тук тук такси и идеш куде сакаш по цел остров на плаже ... овој е задолжително да га дочараш место.
 • храна е како куде нас со цени обично доручак у хотел ако можеш да станеш добар ручак у ресторан 5-10 евра на улицу 2-3 евра и вечера туј негде или продавница seven eleven 24 сата најефтино.
 • гардероба по пијаци е много ефтинија и мож и за дома да си накупуеш за тој ви треба само малко од дома да носите а за тамо папуча рамбо мајца и друго ниш пошто такој и по дискотеке и по барови се иде....
 • прошетки и тури организирани 15-30 евра според мене задолжителни пхи пхи острови, раја беј, џемс бонд острови, пукет зоо и фул мун парти на кох пханган.
 • најголеми трошкови sex drugs alcohol ....не дека се скапи ама местото е такво да сигурно ќе бидеш тестиран со наш балкански менталитет да си дозволиш малко краљевски стил... значи пијачки обичен бар 1-3 евра, го-го бар 2-5 евра, дискотеки 3-5 евра, продавница од 30 ден нагоре. Жени се од 30 евра нагоре и е све шаблон, или закачуеш фрееленсерс уличарки или у дискотеки без да платиш барфајн, или седиш у бар и некоја ти га прави кеф и платиш од 500-1000 бахта 15-25 евра на барот за да можеш да ја водиш одма или си правите договор и ја чекаш после смена ако некој не ти ја однесе ама за това избор е толко голем да никој не се замара.... според мене диско е најака шема за кураве туја падав цене ко на волстрит и забава е луда. Шорт тајм лонг тајм сви карте су отворени. Опијати су како кај нас све има бело зелено боне и глупи дилери. Масаже су задолшителни и имаш од 7 обични до 25 евра со хепиенд пушење дркање секс олинклусиве а имаш и сапунице од 50 евра нагоре ама тој заслужуе барем еднаш у животот да се доживи стварно е луда ствар...
Моја процена за 10 дена без последна ставка 1600-1800 евра , со последна ставка 2300-2600 евра значи од се помалку около 2000 евра.

Odlicno kazano... Preku london i paris imas let so Air Asia do Kuala Lumpur. Ako go rezerviras rano i dur imaat popust se naoga povratna karta i za 300-400 evra. Vredi da se gleda i na Thai Airlines koj sekogas ima problem da popuni let do Atina taka da nekolku pati imam letano u eden pravec za $200. Air Berlin isto ima evtini letovi odvreme na vreme. Ako ides za sex idi u Pattaya kade sto e najevtino. Od bangkok do Pattaya so taksi/kola se stiga za okulu 30-40 evra. Ima avtobusi i od aerodrom direkt i od grad ali nemam poima za cenite. Hoteli u thailand ima sekogas poveke nego pobaruvacka taka da ako se potrudis ke najdes relativno evtini hoteli a dovolno dobri. Nikad nemam plateno poveke od $40 za hotel a skoro sekogas naogam hotel od 4 zvezdi. U Bangkok sakas da si u Sukumvit. Najludniot noken zivot e tamu. Obavezno da se poseti BAD SUPERCLUB.

Pattaya e edno od najludite mesta na svetot. Poveke nema da pisuvam, mora da se vidi za da se veruva.

Koh samui e pomala, pomirna i poubava verzija na Phuket.

Phuket ako sakas noken zivot odi vo Patong Beach i gledaj smesti se poblisku do Bangala Road. Ima mnogu drugi gradcinja na ostrovot od poromanticni mesta do podivi i poavatursitcki delovi kako i gradot Phuket Town. Se zavisi sto sakas pa vredi pred da odis da proucis.

Nekoj pogore gi spomna Chai Mai i Chai Rai... Vredi da se vidat oti se totalno razlicno od ostatokot na Thailand. Tamu tradicionalno se pusi opium ko kaj nas rakija i ako se pogodis u drustvo znaat da ti podadat nargileto da probas.

Krabi e gradceto sproti phuket. Malo tursiticko i relaksirano do daske. Ima nekoj ludi zurki, full moon parties itn...

Za tie sto se poavanturisticki nastroeni im preporacuva da zacepaat vo provincijata Isan kon Buriram. Ima dosta interesni mesta da se vidat i nataka...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.312
За Бангкок јас би го препорачал Ко Сан Роад за сместување на млад човек освен ако не одиш за секс туризам таму. Сукомвит има полуксузни хотели во близина и го-го барови, но е поскап за сместување додека на Ко Сан е забавата за млади луѓе.
Јас бев сместен во Амарин Ин близу Ко Сан и и плаќав околу 25 долари од вечер, но таму проблем прави една џамија која ти чука над глава таман си заспал, додека Биман Ин е на извонредна локација веднаш до ферибот и е мирно за одмор за разлика од хотелите кои се на самиот Ко Сан и цело време е гужва и бучава. Ко Сан за забава е на 5 минути пеш, исто така и ферито е на 5 минути пеш ако сакаш да одиш во Сукомвит или пак на друго место. Предност е исто така и ресторанот каде што наутро можеш да си доручкуваш или напиеш кафе.

http://www.bhimaninn.com/
 
F

FARANG

Гостин
Ziveev vo Bangkok skoro 2 godini i za mene Sukumvit i Silom se daleku najdobri lokacii. Sekoj sto e tamu podologo od 2-3 dena treba da nauci kako da go koristi sky train i feriboat inace ke zaglavi u guzvi kako i da e. Sukumvit e najdobro povrzan i toa za mene e najvazno. E sega ima miljon mesta za da prespies, najdobro e da se rezervira preku AGODA (kompanijata e bazirana vo Bangkok) i toa vo petok koga imaat ogromni popusti. Tie sto bile predhodno i znaat malku podobro da se snajdat ke najdat evtin smestaj skoro sekade, ima backpackers hoteli eden kup koj moze da se zemat i za do kaj 10 dolari od vecer. Jas obicno prestojuvam vo Ambassador Hotel na Soi 11. BAD SUPERCLUB e 3 min peski na istata ulica, vo hotelot e i Climax diskotekata a na 5 min od hotelot ima uste edno cudo sekakvi klubovi i barovi. Od Nana Plaza i Nana Station si na 5 min peski, od Soi Cowboy 10 min.

Na Soi 12 e cabbages & condoms eden od najpoznatite thai restorani vo svetot. Za razlika od drugite dobri restorani vo BKK (zboram 5 zvezdi restorani) ovoj e evtin. Se proaga so 200-300 baht. Na soi 7 ima nekolku interesni francuski restorni isto taka pa koga ke mi skurci od thai obicno odam tamu. Nad eden od restoranite mozes da iznajmis soba za okulu 500 baht, sobive se ok.


http://www.amtel.co.th/

http://www.pda.or.th/restaurant/about.asp
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.312
Не знам јас бев неколку дена во Бангкок исклучиво за шетање и според тоа што го собирав како информации Ко Сан ми беше најдобра варијанта, излегов само една вечер во Сукомвит и дури малку е гадно што таму се случува. Необразовани девојки од северот и внатрешноста на Тајланд по 20тина години кои од немаштија се занимаваат со проституција гушнати со мрсни Амери по 60-70 год. кои работат оверсис по пустините и секој нормален човек би ги заобиколил во радиус од 20 метри.
Она е малку нечовечки што се пречутува од државата и кралот и се дозволува да се прави на некој начин трафик, сигурно дека тие девојки не одат од задоволство со платеници во кревет.
Бев во најголемиот ресторан за морска храна кој да ме отепаш нема да ми текни како се вика и таму се воодушевив. Си ја бираш рибата и ти ја готви на лице место, мислам дека беше во Сукомвит исто лоциран.
Единствено ми е криво што не појдов на стадион да погледнам тајландски бокс, знам дека на БТС метро стадионот му беше последна станица некаде во близина на куќата на Џим Томпсон која ја посетив.
Ми се оди на еден месец барем да го прошетам Тајланд посебно северот.
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
одприлика ко шо разбрав Патаја е најјако за ноќен живот?
 
F

FARANG

Гостин
одприлика ко шо разбрав Патаја е најјако за ноќен живот?
Pattaya ti e ADULT DISNEYLAND... Zurki sekoja vecer, mestovo tie 24/7 zabava. Bangkok ima podobar noken zivot ama i mnogu poskap i plus e mnogu pokomplicirano. Ovde ti e se na kupce. Nesto ko Ohrid i Skopje. U SK ima podobar noken zivot ali vo OH vo leto e super isto a e se poblisku. Ovde racuanaj NON STOP e leto :) plus ima plaza
 
На врв Bottom