Тачи: Да, Косово може да се обедини сo Албаниja

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
271
Поени од реакции
40
"Ако евроинтеграцијата на Западните Балкани не се засили, то дејствително е в'зможно обединение между Албанија и Косово..."
Това зајави косовскијат президент Хашим Тачи, само ден след като зад с'штата идеја застана и албанскијат премиер Еди Рама....

"С'здаването на "Велика Албанија" е обшта платформа на всички албанци, којато по својата с'штност представлјава заплаха за мира и стабилността на Балканите и Европа" , коментира ср'бскијат в'ншен минист'р Ивица Дачич.

https://vesti.bg/sviat/balkani/tachi-da-kosovo-mozhe-da-se-obedini-s-albaniia-6068121
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.815
Поени од реакции
3.172
Две држави еден народ. Кај се чуло видело тоа

Тангањика и Занзибар се спојуваат во едно и се формира Танзанија
Абу Даби, Дубаи, Ајман, Ум Ал Каиваин, Фуџаира се спојуваат и се формираат Обединети Арапски Емирати (ОАЕ)
Северн и Јужен Виетнам се спојуваат и се формира Виетнам
Северн и Јужен Јемен исто формираат една држава.
Германското спојување 90та година е исто така унифицирање на територијата на еден народ.

Едини ми се чини нации кои имаат различни држави се Кинезите со Тајван кoja фактички е поделба помеѓу Комунистичка и Националистичка Кина.... Поради политичките разлики Тајван се декларира како посебна нација со различен народ од Кинескиот, нешто што Кина не го признава....
Исти е случајот со Северна и Јужна Кореа

Нема апсолутно ниту една причина исите да бидат административно разделени. Во прашање е еден народ побогу. Нека се спојат и нека си свиркаат.
Што мислите вие зашто Грците долу Егејско чистеле се што е Македонско, некој мислел за децении унапред.

Националното единство е основен постулат за постоење на еден народ ако тоа се обезличи тогаш се губи идентитетот, звучи закоравено вмровски и иредентистички али тоа е вистината.

50 години светот се шлепаше на мултиетнички конзумеризам пропагирајќи Унии на трговска соработка, културен микс и мешање на народите. Таа фантазија полека почнува да се руши.
Америка веќе се вози на Локомотивата наречена Трамп кој со националистичката кампања ја освои Америка.. Не го донесоа вмровци и сдсмовси Трамп на чело на САД, го донесоа усијани глави со испрани мозоци исти како овде. Значи нешто почнува да се менува на планетава.
Британија исто ја пречекори границата на мултиетничка толеранција со ЕУ преседанот наречен БРЕГЗИТ. Ако тоа не е Ултранационалистички потег тогаш незнам што е. Бараме да влеземе во ЕУ а најмоќната членка бега од тој систем поради функционалната неиздржливост. Алооо сакаме да влеземе во Унија каде Германија и Бугарија имаат еднакво право на глас. Преседан.
Чекајте сега да видиме што ќе се деси со Мари Ле Пен ако и Французите се толку чукнати и ја изберат нејзе на чело на Франција тогаш ја мислам нема што да се размислува за некаква ЕУ.
Балканот си е оставен сам на себеси. Доста експериментираа тука. Од петни жили се трудат да се истурка некој мултикулурен систем али не оди не оди и не оди.
Нека не остават еднаш да се испотепаме убаво, да се очистиме едни со други па кој остане ќе ја научи лекцијата и ќе раскажува. Или "Ко преживи, причаче"
Само реално. Никому ништо не посакувам али не изигрувајте ноеви....Зашто сите сте навикнат И кога му гори куќата на комшијата си седите дома и си викате нека гори, мене не ми гори...ама не се знае на кај дува ветрот....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Две држави еден народ. Кај се чуло видело тоа

Тангањика и Занзибар се спојуваат во едно и се формира Танзанија
Абу Даби, Дубаи, Ајман, Ум Ал Каиваин, Фуџаира се спојуваат и се формираат Обединети Арапски Емирати (ОАЕ)
Северн и Јужен Виетнам се спојуваат и се формира Виетнам
Северн и Јужен Јемен исто формираат една држава.
Германското спојување 90та година е исто така унифицирање на територијата на еден народ.

Едини ми се чини нации кои имаат различни држави се Кинезите со Тајван кoja фактички е поделба помеѓу Комунистичка и Националистичка Кина.... Поради политичките разлики Тајван се декларира како посебна нација со различен народ од Кинескиот, нешто што Кина не го признава....
Исти е случајот со Северна и Јужна Кореа
Ирска и Северна Ирска, Република Српска и Србија, Хрватски дел во Босна и Хрватска...
Има во светот народи кои живеат во различни држави и кои имаат мали шанси за спојување поради сложени ситуации и опасност од меѓународни компликации. Спојување на косово со Албанија нема да помине кај некои од светските воени и економски сили (Русија, Кина Индија...) постојат и држави во ЕУ кои не го признаваат Косово како држава, како и држави во светот кои не признаваат зато шо тоа може да предизвика и процес на такви и слични барања кај нив или во регионот. Шо би спречило тогаш да се спојат Србија и република Српска или западна Македонија и Албанија или Хрватски дел од Босна со Хрватска. За ЕУ и за светот таков акт би значел отварање на нови кризи и жаришта во Европа так да мислам дека ова нема да помине. Со таков акт и Албанија би се ставил во неповолна ситуација во ОН па и во европа, многу земји не би признале една таква држава, би имало постојано вето во меѓународни организации и би се искомплицирал и нивен прием во ЕУ
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.479
Многу е иронично смешно, уствари не е воопшто смешно, тоа што Чкљ, мислам Косово и Албанија прават една лажна слика пред окото на Европа и медиумите за тоа како они се братски држави и тоа како они случајно се одвоени, а уствари они свесно и со цврст чекор одат кон тоа да ги уништуваат Христијанските земји, т.е. земјите од Југославија, со цел да оформат Голема Албанија.

Иначе ова не треба да е нешто шокантно, ова беше и нивниот план, па затоа е и нешто очекувано. Само сега Србите треба максимално да се потрудат за да си го вратат Косово.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.664
Албанцине се потепаа да се спојат со племено од Косово... Едвај чекаат да бидат едно со земја кај што луѓено бегаа со автобуси да се спасат од вуко-јебината.
 
C

cige

Гостин
Албанцине се потепаа да се спојат со племено од Косово... Едвај чекаат да бидат едно со земја кај што луѓено бегаа со автобуси да се спасат од вуко-јебината.
Не сакаат они. Тие ниту се свесни за тоа.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.590
Поени од реакции
2.706
Нема да ја биде без војна..
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.946
@Jedah

Колку низ вековиве војна што решила проблем толку и денес.

П.С Албанија и Косово ги спречуваат еден куп фактори за да се обединат, земајќи го во предвид факторот дека Албанија е во НАТО и ако сака да менува граници треба прво да излезе што најверојатно никогаш нема да се деси.

Иако Европската Унија не е во најдобро светло мислам дека луѓево го потценуваат фактот колку е суштински добра идеја.

Обединување без војна, пристап до огромен пазар , слободно движење и еден куп други бенефити.

Нормално дека си има проблеми од тип на бирократија и можеби наметнување на некои политики од страна на помоќните членки, но според ме ова со време може да се среди и бенефитите ги надминуваат негативните страни неколкукратно.

Во ЕУ, Македонија, Грција, Албанија итн би биле „обединети“ и никој не би се замарал со граници кои и онака се вештачки создадени низ вековите.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
678
Поени од реакции
635
Многу е иронично смешно, уствари не е воопшто смешно, тоа што Чкљ, мислам Косово и Албанија прават една лажна слика пред окото на Европа и медиумите за тоа како они се братски држави и тоа како они случајно се одвоени, а уствари они свесно и со цврст чекор одат кон тоа да ги уништуваат Христијанските земји, т.е. земјите од Југославија, со цел да оформат Голема Албанија.

Иначе ова не треба да е нешто шокантно, ова беше и нивниот план, па затоа е и нешто очекувано. Само сега Србите треба максимално да се потрудат за да си го вратат Косово.
Што да вратат ? Територија која не е нивна? Ако имаш стан, и го продадеш на албанци, станот повеќе не е твој, на албанците е, не можеш да си го бараш назад.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.479
Што да вратат ? Територија која не е нивна? Ако имаш стан, и го продадеш на албанци, станот повеќе не е твој, на албанците е, не можеш да си го бараш назад.
Србија најверојатно сеуште чека да си го врати Косово и тоа со право. Косово најмалку е територија на Чкљ. Само криво ми е што ние како Република Македонија го признавме Косово како држава.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.858
Поени од реакции
9.178
Денес со истата ``порака`` се јави водачот на албанците од Прешево, Медвеѓа и Бујановац....фали уште ``нашиот`` да излезе во јавност
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
678
Поени од реакции
635
Србија најверојатно сеуште чека да си го врати Косово и тоа со право. Косово најмалку е територија на Чкљ. Само криво ми е што ние како Република Македонија го признавме Косово како држава.
Ало, нормален си ти? Нивна е територијата, 95% се таму, Србите си ги продадоа имотите како што Македонците ги продаваат, никој со сила никого не тера да се отсели од некаде...Опрај се малце
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.858
Поени од реакции
9.178
Патем...и Ниш го побарале денес.....голема Албанија не би била цела без Ниш:tapp:
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.210
Ало, нормален си ти? Нивна е територијата, 95% се таму, Србите си ги продадоа имотите како што Македонците ги продаваат, никој со сила никого не тера да се отсели од некаде...Опрај се малце
Во право си, но од друга страна ако се зарати на балканот биди сигурен дека овој пат србинот нема да седи на страна и немо да посматра... ќе си најдат свои интереси да го поебат албанскиот фактор пошто на иста финта зеде 2 пати територија
1. со бомбадирањето на НАТО врз србија
2. со интевенцијата на странски сили и закана од бомбандирање (ова околу случувањата во Арачиново) кај нас

Грешката беше што тогаш се дозволи тука да има до курац полно бегалци, им отворивме граница на официјално 400.000 од тоа дивото племе..., а србите не зедоа да ги исчистат потполно од косово макар Нато ја бомбандирал не пола него ЦЕЛА Србија, али тоа ти е кога немаш моќен играч на твоја страна. И тогаш, а и сега на Русија балканот очигледно не и е интересен.

Оваа ситуација сега, да не се лажиме, е потпомогната од големите сили (без разлика како излгеда сето тоа според изјавите на разно разни политичари од регионот...), но имаме:
1. шарена револуција во мкд која произлегува од НЕЛЕГАЛНИ прислушувани материјали (а тоа колку има вистина во материјалите можи да дебатираме ДА, но исто така е факт дека истите се нелегално стекнати, што не го оправдува нивното постоење т.е. нивното јавно емитување. Во една америка глави паѓаа ради такви афери, кај нас никому ништо, техничка влада му формиравме на зајко за сега да ни го продава газот и да вели албански дека треба да учиме и збораме).
2. немири истовремено во србија
3. босна е секогаш буре барут
4. на косово толку се чека, само некој да свирни (не треба повеќе)
5. се случуваат избори во мкд... и можеа комотно ахмети и грујо да прават влада али се јави некоја паметна западна сила и му свирна на увце на али и на зајко ај ќе си играме платформа со еди рама
6. рама и ред други несреќни ликови даваат изјави какви што даваат
7. излегува шеќеринска, пази молим те, да кажи дека треба да се осуди геноцидот врз албанскиот народ во одреден период од историјата, а во тој историски период тука комунистите правеле ршум. е сега кај си го има дадено газот под кирија оваа појма немам ама таа самата под чиста свест да изјави дека е правено геноцид врз албанскиот народ, а пола партија и е КОМУНИСТИЧКА... па не знам... самоубиство од заседа. Тоа ти е да признаам дека брат ми ограбил банка. А тој се сунча некаде во Еквадор, го боли... никој ништо не знае т.е. не потегнал истрага, али битно јас да земам на сите телевизии да излезам еј брат ми беше тој.

и СЕТО ова не е случајно, нималку.... балканот се чува нестабилен и им е играчка за поткусурување на големите сили... кој гледа на ова поинаку, навистина ниту гледа ниту пак разбира нешто (ова последново не мислам лично на тебе, иако те цитирам)

сума сумарум, ако овој пат се зарати... не вервам дека албанците ќе си поминат така сјајно...
да не останат од 3 планирани држави само со 1 или со половина ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom