Тачи: Да, Косово може да се обедини сo Албаниja

Дискусија во форумот 'Регион' започната од spas72, 19 април 2017.

 1. spas72

  spas72 Oficial

  Член од:
  13 мај 2008
  Мислења:
  274
  Допаѓања:
  38
  "Ако евроинтеграцијата на Западните Балкани не се засили, то дејствително е в'зможно обединение между Албанија и Косово..."
  Това зајави косовскијат президент Хашим Тачи, само ден след като зад с'штата идеја застана и албанскијат премиер Еди Рама....

  "С'здаването на "Велика Албанија" е обшта платформа на всички албанци, којато по својата с'штност представлјава заплаха за мира и стабилността на Балканите и Европа" , коментира ср'бскијат в'ншен минист'р Ивица Дачич.

  https://vesti.bg/sviat/balkani/tachi-da-kosovo-mozhe-da-se-obedini-s-albaniia-6068121
   
 2. Jedah

  Jedah

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  1.257
  Допаѓања:
  1.446
  Две држави еден народ. Кај се чуло видело тоа

  Тангањика и Занзибар се спојуваат во едно и се формира Танзанија
  Абу Даби, Дубаи, Ајман, Ум Ал Каиваин, Фуџаира се спојуваат и се формираат Обединети Арапски Емирати (ОАЕ)
  Северн и Јужен Виетнам се спојуваат и се формира Виетнам
  Северн и Јужен Јемен исто формираат една држава.
  Германското спојување 90та година е исто така унифицирање на територијата на еден народ.

  Едини ми се чини нации кои имаат различни држави се Кинезите со Тајван кoja фактички е поделба помеѓу Комунистичка и Националистичка Кина.... Поради политичките разлики Тајван се декларира како посебна нација со различен народ од Кинескиот, нешто што Кина не го признава....
  Исти е случајот со Северна и Јужна Кореа

  Нема апсолутно ниту една причина исите да бидат административно разделени. Во прашање е еден народ побогу. Нека се спојат и нека си свиркаат.
  Што мислите вие зашто Грците долу Егејско чистеле се што е Македонско, некој мислел за децении унапред.

  Националното единство е основен постулат за постоење на еден народ ако тоа се обезличи тогаш се губи идентитетот, звучи закоравено вмровски и иредентистички али тоа е вистината.

  50 години светот се шлепаше на мултиетнички конзумеризам пропагирајќи Унии на трговска соработка, културен микс и мешање на народите. Таа фантазија полека почнува да се руши.
  Америка веќе се вози на Локомотивата наречена Трамп кој со националистичката кампања ја освои Америка.. Не го донесоа вмровци и сдсмовси Трамп на чело на САД, го донесоа усијани глави со испрани мозоци исти како овде. Значи нешто почнува да се менува на планетава.
  Британија исто ја пречекори границата на мултиетничка толеранција со ЕУ преседанот наречен БРЕГЗИТ. Ако тоа не е Ултранационалистички потег тогаш незнам што е. Бараме да влеземе во ЕУ а најмоќната членка бега од тој систем поради функционалната неиздржливост. Алооо сакаме да влеземе во Унија каде Германија и Бугарија имаат еднакво право на глас. Преседан.
  Чекајте сега да видиме што ќе се деси со Мари Ле Пен ако и Французите се толку чукнати и ја изберат нејзе на чело на Франција тогаш ја мислам нема што да се размислува за некаква ЕУ.
  Балканот си е оставен сам на себеси. Доста експериментираа тука. Од петни жили се трудат да се истурка некој мултикулурен систем али не оди не оди и не оди.
  Нека не остават еднаш да се испотепаме убаво, да се очистиме едни со други па кој остане ќе ја научи лекцијата и ќе раскажува. Или "Ко преживи, причаче"
  Само реално. Никому ништо не посакувам али не изигрувајте ноеви....Зашто сите сте навикнат И кога му гори куќата на комшијата си седите дома и си викате нека гори, мене не ми гори...ама не се знае на кај дува ветрот....
   
  На Sasa Ilic и Krstev им се допаѓа ова.
 3. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.112
  Ирска и Северна Ирска, Република Српска и Србија, Хрватски дел во Босна и Хрватска...
  Има во светот народи кои живеат во различни држави и кои имаат мали шанси за спојување поради сложени ситуации и опасност од меѓународни компликации. Спојување на косово со Албанија нема да помине кај некои од светските воени и економски сили (Русија, Кина Индија...) постојат и држави во ЕУ кои не го признаваат Косово како држава, како и држави во светот кои не признаваат зато шо тоа може да предизвика и процес на такви и слични барања кај нив или во регионот. Шо би спречило тогаш да се спојат Србија и република Српска или западна Македонија и Албанија или Хрватски дел од Босна со Хрватска. За ЕУ и за светот таков акт би значел отварање на нови кризи и жаришта во Европа так да мислам дека ова нема да помине. Со таков акт и Албанија би се ставил во неповолна ситуација во ОН па и во европа, многу земји не би признале една таква држава, би имало постојано вето во меѓународни организации и би се искомплицирал и нивен прием во ЕУ
   
  На Sasa Ilic, Krstev и Scirea им се допаѓа ова.
 4. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.886
  Допаѓања:
  36.415
  Многу е иронично смешно, уствари не е воопшто смешно, тоа што Чкљ, мислам Косово и Албанија прават една лажна слика пред окото на Европа и медиумите за тоа како они се братски држави и тоа како они случајно се одвоени, а уствари они свесно и со цврст чекор одат кон тоа да ги уништуваат Христијанските земји, т.е. земјите од Југославија, со цел да оформат Голема Албанија.

  Иначе ова не треба да е нешто шокантно, ова беше и нивниот план, па затоа е и нешто очекувано. Само сега Србите треба максимално да се потрудат за да си го вратат Косово.
   
 5. Skorp

  Skorp That guy....

  Член од:
  30 јуни 2010
  Мислења:
  761
  Допаѓања:
  755
  Албанцине се потепаа да се спојат со племено од Косово... Едвај чекаат да бидат едно со земја кај што луѓено бегаа со автобуси да се спасат од вуко-јебината.
   
 6. cige

  cige Гостин

  Не сакаат они. Тие ниту се свесни за тоа.
   
 7. karan

  karan бивш поет, плукач, вљубеник во слободата

  Член од:
  31 мај 2006
  Мислења:
  3.522
  Допаѓања:
  2.507
  Нема да ја биде без војна..
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  6.812
  Допаѓања:
  7.344
  Bez odobruvanje na golemite igraci oni nisto ne mozat da napravat.
   
  На RebelMk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  2.959
  Допаѓања:
  3.243
  @Jedah

  Колку низ вековиве војна што решила проблем толку и денес.

  П.С Албанија и Косово ги спречуваат еден куп фактори за да се обединат, земајќи го во предвид факторот дека Албанија е во НАТО и ако сака да менува граници треба прво да излезе што најверојатно никогаш нема да се деси.

  Иако Европската Унија не е во најдобро светло мислам дека луѓево го потценуваат фактот колку е суштински добра идеја.

  Обединување без војна, пристап до огромен пазар , слободно движење и еден куп други бенефити.

  Нормално дека си има проблеми од тип на бирократија и можеби наметнување на некои политики од страна на помоќните членки, но според ме ова со време може да се среди и бенефитите ги надминуваат негативните страни неколкукратно.

  Во ЕУ, Македонија, Грција, Албанија итн би биле „обединети“ и никој не би се замарал со граници кои и онака се вештачки создадени низ вековите.
   
  На puno, MikioBo, Bateman и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. DanielVogel

  DanielVogel

  Член од:
  16 септември 2013
  Мислења:
  655
  Допаѓања:
  607
  Што да вратат ? Територија која не е нивна? Ако имаш стан, и го продадеш на албанци, станот повеќе не е твој, на албанците е, не можеш да си го бараш назад.
   
  На MikioBo и Uchiha им се допаѓа ова.
 11. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.886
  Допаѓања:
  36.415
  Србија најверојатно сеуште чека да си го врати Косово и тоа со право. Косово најмалку е територија на Чкљ. Само криво ми е што ние како Република Македонија го признавме Косово како држава.
   
 12. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.470
  Допаѓања:
  2.894
  Денес со истата ``порака`` се јави водачот на албанците од Прешево, Медвеѓа и Бујановац....фали уште ``нашиот`` да излезе во јавност
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DanielVogel

  DanielVogel

  Член од:
  16 септември 2013
  Мислења:
  655
  Допаѓања:
  607
  Ало, нормален си ти? Нивна е територијата, 95% се таму, Србите си ги продадоа имотите како што Македонците ги продаваат, никој со сила никого не тера да се отсели од некаде...Опрај се малце
   
  На MikioBo му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.470
  Допаѓања:
  2.894
  Патем...и Ниш го побарале денес.....голема Албанија не би била цела без Ниш:tapp:
   
 15. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  905
  Допаѓања:
  1.563
  Во право си, но од друга страна ако се зарати на балканот биди сигурен дека овој пат србинот нема да седи на страна и немо да посматра... ќе си најдат свои интереси да го поебат албанскиот фактор пошто на иста финта зеде 2 пати територија
  1. со бомбадирањето на НАТО врз србија
  2. со интевенцијата на странски сили и закана од бомбандирање (ова околу случувањата во Арачиново) кај нас

  Грешката беше што тогаш се дозволи тука да има до курац полно бегалци, им отворивме граница на официјално 400.000 од тоа дивото племе..., а србите не зедоа да ги исчистат потполно од косово макар Нато ја бомбандирал не пола него ЦЕЛА Србија, али тоа ти е кога немаш моќен играч на твоја страна. И тогаш, а и сега на Русија балканот очигледно не и е интересен.

  Оваа ситуација сега, да не се лажиме, е потпомогната од големите сили (без разлика како излгеда сето тоа според изјавите на разно разни политичари од регионот...), но имаме:
  1. шарена револуција во мкд која произлегува од НЕЛЕГАЛНИ прислушувани материјали (а тоа колку има вистина во материјалите можи да дебатираме ДА, но исто така е факт дека истите се нелегално стекнати, што не го оправдува нивното постоење т.е. нивното јавно емитување. Во една америка глави паѓаа ради такви афери, кај нас никому ништо, техничка влада му формиравме на зајко за сега да ни го продава газот и да вели албански дека треба да учиме и збораме).
  2. немири истовремено во србија
  3. босна е секогаш буре барут
  4. на косово толку се чека, само некој да свирни (не треба повеќе)
  5. се случуваат избори во мкд... и можеа комотно ахмети и грујо да прават влада али се јави некоја паметна западна сила и му свирна на увце на али и на зајко ај ќе си играме платформа со еди рама
  6. рама и ред други несреќни ликови даваат изјави какви што даваат
  7. излегува шеќеринска, пази молим те, да кажи дека треба да се осуди геноцидот врз албанскиот народ во одреден период од историјата, а во тој историски период тука комунистите правеле ршум. е сега кај си го има дадено газот под кирија оваа појма немам ама таа самата под чиста свест да изјави дека е правено геноцид врз албанскиот народ, а пола партија и е КОМУНИСТИЧКА... па не знам... самоубиство од заседа. Тоа ти е да признаам дека брат ми ограбил банка. А тој се сунча некаде во Еквадор, го боли... никој ништо не знае т.е. не потегнал истрага, али битно јас да земам на сите телевизии да излезам еј брат ми беше тој.

  и СЕТО ова не е случајно, нималку.... балканот се чува нестабилен и им е играчка за поткусурување на големите сили... кој гледа на ова поинаку, навистина ниту гледа ниту пак разбира нешто (ова последново не мислам лично на тебе, иако те цитирам)

  сума сумарум, ако овој пат се зарати... не вервам дека албанците ќе си поминат така сјајно...
  да не останат од 3 планирани држави само со 1 или со половина ;)
   

Сподели преку: