Тахикардија - забрзана работа на срцето

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.621
Поени од реакции
14.372
Мене ова ме асоцира на рефлукс (кашлица, болка во грб, стегање под градната коска) и кила на желудник (тахикардија), ама ова беше кај мене.

Не мора да значи дека немаш рефлукс ако немаш киселини во грло.
Ждригаш ли?
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
2
Имаш ли други ризик фактори?

Прекумерна тежина
Лоша исхрана
Цигари
Други симптоми
Кондиција
Дали лесно се задишуваш
Исто така заборавив пред да ми се деси ова праев операција на умници и пиев Антибиотици и Бруфен.
Автоматски споено мислење:

Мене ова ме асоцира на рефлукс (кашлица, болка во грб, стегање под градната коска) и кила на желудник (тахикардија), ама ова беше кај мене.

Не мора да значи дека немаш рефлукс ако немаш киселини во грло.
Ждригаш ли?
Па да али не многу незнам дали да одам пак на лекар утре или да чекам терминот за на пулмочогија пошо од таму ме пратија за на Ренген незнам шо да прам веке...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.456
Тежината ми ок .
Од симптоми имам : кашлица, забрзено чукање на срецето, благи болки во грбот, пулсирање кај зелудникот(али само на вид незнам дали е нормално) и понекогаш ме стега тој дел околу зелудникот. И која се заморувам(вежбам кашлам и тоа бајаги) а тоа со срцето најчесто се дешава при легнување. Цигари не пушам. Исто така исхраната внимавам колку можам и да се задишувам брзо али зависи..
Купи famotidine, и пиј секој ден по 1 пред да легнеш, види дали ќе се среди. Една недела е доволно.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.621
Поени од реакции
14.372
Исто така заборавив пред да ми се деси ова праев операција на умници и пиев Антибиотици и Бруфен.
Автоматски споено мислење:


Па да али не многу незнам дали да одам пак на лекар утре или да чекам терминот за на пулмочогија пошо од таму ме пратија за на Ренген незнам шо да прам веке...
За да провериш рефлукс/кила на желудник - најдобра опција ти е гастроскопија.
Види со матичниот да види за термини...
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
2
За да провериш рефлукс/кила на желудник - најдобра опција ти е гастроскопија.
Види со матичниот да види за термини...
Да да утре можеби и ке неможам али четврток обавезно се надевам дека не е нешто поопасно. Фала ти и на тебе за одвоеното време.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.621
Поени од реакции
14.372
Да да утре можеби и ке неможам али четврток обавезно се надевам дека не е нешто поопасно. Фала ти и на тебе за одвоеното време.
Знам како е да те зафркава срце, а да не си сигурен дали е до него или до нешто сосем друго.
И не се плаши да направиш гастроскопија, ништо страшно.
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
2
Знам како е да те зафркава срце, а да не си сигурен дали е до него или до нешто сосем друго.
И не се плаши да направиш гастроскопија, ништо страшно.
Па ке видиме што ке кажат докторите пошо тука во Германија се чека многу за термини али ке средиме. Ама и тоа психата ау страшна работа чера оти читав премногу уше толко ме фати али денес болје..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom