Тахикардија - забрзана работа на срцето

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Zdravo na site aktivni na temata pravev test 24
Nekoj so takvo iskustvo
Ти чука срцето послабо во одредени периоди (навечер при спиење) што е нормално. А чуствуваш некој проблем ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
130
Ти чука срцето послабо во одредени периоди (навечер при спиење) што е нормално. А чуствуваш некој проблем ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Ponekogas custvuvam kako da mi ide nekoj napad, kako blago osekam na srceto, strepam navecer refleksi inako periodot sportuvam vo teretana intenzivno.1 i 30 min do 2 casa pominuvam vo teretana.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Ponekogas custvuvam kako da mi ide nekoj napad, kako blago osekam na srceto, strepam navecer refleksi inako periodot sportuvam vo teretana intenzivno.1 i 30 min do 2 casa pominuvam vo teretana.
Ако срцето е во ред, тогаш сигурно е анксиозност.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.605
Поени од реакции
34.798
Ти чука срцето послабо во одредени периоди (навечер при спиење) што е нормално. А чуствуваш некој проблем ?Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
... па 25 отчукување не се баш нормални иако спие, ниту пак после јадење во 15ч и кулминација во 18 ч со 117 ... преголема разлика која укажува дека нешто не прави правилно во теретана, а може и нешто применува за мускулна маса што не му годи, а тоа треба да праша профи тренер за боди билдинг!
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
... па 25 отчукување не се баш нормални иако спие, ниту пак после јадење во 15ч и кулминација во 18 ч со 117 ... преголема разлика која укажува дека нешто не прави правилно во теретана, а може и нешто применува за мускулна маса што не му годи, а тоа треба да праша профи тренер за боди билдинг!
Не реков дека се нормални, но кај брадикардични пациенти во спиење тоа е нормално. А 117 сигурно се при некој физички напор. Треба да каже самиот, можеби тогаш вежбал и сл. А за консултации само со доктор не со боди билдери и фитнес тренери

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
130
Не реков дека се нормални, но кај брадикардични пациенти во спиење тоа е нормално. А 117 сигурно се при некој физички напор. Треба да каже самиот, можеби тогаш вежбал и сл. А за консултации само со доктор не со боди билдери и фитнес тренери

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
117 e obicen zamor pesacene, ako vezbam pulsot ode sigurno nad 160. Denes sabajle, go meriv pulsot 42 vo minuta. Ne osekam nikakov problem, odvreme na vreme vo sonot strepam mozebi e toa sto e nisok pulsot.
Автоматски споено мислење:

117 e obicen zamor pesacene, ako vezbam pulsot ode sigurno nad 160. Denes sabajle, go meriv pulsot 42 vo minuta. Ne osekam nikakov problem, odvreme na vreme koga spijam strepam, mozebi e od toa sto e nisok pulsot.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.605
Поени од реакции
34.798
Не реков дека се нормални, но кај брадикардични пациенти во спиење тоа е нормално. А 117 сигурно се при некој физички напор. Треба да каже самиот, можеби тогаш вежбал и сл. А за консултации само со доктор не со боди билдери и фитнес тренериSent from my SM-A405FN using Tapatalk
... консултации САМО со доктор, ако овие симптоми се од патолошка природа, како последица од некое срцево заболување, морфолошка промена, кои треба да се утврдат и дијагностицираат ( ЕКГ, ЕХО кардио ),а не од претпоставка!

1568733699382.png 1568734179509.png

.... членот нема такви индикации на патологија (не се жали за некои проблеми) така да неговото вежбање „самоуко“ сигурно е причина за преоптовареност на телото, инаку познато е да атлетско тело секогаш дава низок пулс (се мисли на развиено мускулесто тело што се добива со активни тренинзи во скоро секој спорт) !

1568733497782.png 1568734256470.png

...максималниот пулс е најбрзо отчукување што може да си го дозволиме на срцето во минута го добиваме кога ја множиме возраст со 0,7, а потоа го одземаме од 207 ! (тука зборуваме за формула за нормални физичко активни луѓе, а не како наша популација заседена и неактивна)!

1568733805142.png 1568734311497.png

...разликата помеѓу срцевиот ритам при максимален напор и отчукувањата на срцето во мирување се нарекува "резерва на срцев ритам"кој секој го искористува како дополнителен интензитет на нашето срце тогаш кога ќе ни треба!

1568733542003.png 1568735341440.png

... измерен пулс пред станување од спиење во три различни дена собирани и поделено со три се добива просечниот пулс при мирување!

... според Америчката Кардио асоцијација активни атлети во мирување може да имаат пулс од 40-60 отчукувања (врвни атлети исклучоци 30 - 40 отчукување во минута), но кај него е претерано да се има 25 удари во минута во спиење- мирување!

1568734394500.png 1568734465475.png

... пак ќе речам, членот нешто прави како што не треба во тие бодибилдинг вежби (време за загревање,на замор, на одмор, на оптоварување и пауза меѓу нив) што верувај ниеден доктор појма нема ако самиот нема искуство или вежба во теретана, а професионален тренер и те како знае што грешки прави во напорните тренинзи, а членот се изјаснил дека е редовен во бодибилдин теретана ете му причина на консултација со профи бодибилдин тренер!
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
39
Поени од реакции
2
Zdravo decki vaka imam 15 godini i veke 3 meseci nekak od vreme na vreme cat pat nekako srceto zabrzani mi zacukuva 5 sekundi i se normala j nekako osekam samk pravi tup nekak neznam kako da objasnam nekako kako da preskoknimuva koga setam ili koga ne misalm nemam mnogu takov problem pravev ekg i krvna slika nemase nisto od pocetokot na godinG mozebi imam napraveno 6 ekg nekoj sovet nesto isto taka vezbam vo teretana. Koga vezbam ne osekam,retko ponekogas.
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
2
Здраво луѓе имам 17 години го имам следниот проблем:
Се почна 2019 година кога почнав во теретана и кога тренирам нон-стоп кашлам исто така кога ке легнам понекогаш чуствувам како забрзен пул и во пределот на зелудникот исто така сило пулсирање по неколку секунди го снемува исто така кога ке легнам тоа сеуште пулсира али не го осекам дали е нормално? Во јули 2019 правев ехо на абдоменот немаше ништо исто така овде во Германија имам правено и повеќе пати ЕГК и све беше и ред бев и кај лекар за плучата (заборавив како се вика) сега пред некој месец ми правија некој тестови и немам асма него некоја Алергија и ми даде Флутиде спреј али не помага и сеа праев ренген и на 02.02 иам термин али денеска читав за пулсирањето и секаде пишува за аневризма на аорта. Дали е можно тоа да го имам и од тоа вака да кашлам неможам да издрзам до терминот се мислам на тоа цел ден? Дали има некој слични искуства? Фала ви
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Провери да не имаш кила на желудник... вака од прва. Посебно ако ти се јавува и тахикардија.
Автоматски споено мислење:

Провери да не имаш кила на желудник... вака од прва. Посебно ако ти се јавува и тахикардија.
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
2
Провери да не имаш кила на желудник... вака од прва. Посебно ако ти се јавува и тахикардија.
Автоматски споено мислење:

Провери да не имаш кила на желудник... вака од прва. Посебно ако ти се јавува и тахикардија.
Океј фалати кр видиме на 02.02
Али јас сега сум загрижен за тоа да не имам аневризма на аорта
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Океј фалати кр видиме на 02.02
Али јас сега сум загрижен за тоа да не имам аневризма на аорта
Е тоа советувај се со абдоминален хирург или кардиолог, сепак е поопасно. Барај совет од специјалист, батали алергии и матичен, што знам...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Здраво луѓе имам 17 години го имам следниот проблем:
Се почна 2019 година кога почнав во теретана и кога тренирам нон-стоп кашлам исто така кога ке легнам понекогаш чуствувам како забрзен пул и во пределот на зелудникот исто така сило пулсирање по неколку секунди го снемува исто така кога ке легнам тоа сеуште пулсира али не го осекам дали е нормално? Во јули 2019 правев ехо на абдоменот немаше ништо исто така овде во Германија имам правено и повеќе пати ЕГК и све беше и ред бев и кај лекар за плучата (заборавив како се вика) сега пред некој месец ми правија некој тестови и немам асма него некоја Алергија и ми даде Флутиде спреј али не помага и сеа праев ренген и на 02.02 иам термин али денеска читав за пулсирањето и секаде пишува за аневризма на аорта. Дали е можно тоа да го имам и од тоа вака да кашлам неможам да издрзам до терминот се мислам на тоа цел ден? Дали има некој слични искуства? Фала ви
Имаш ли други ризик фактори?

Прекумерна тежина
Лоша исхрана
Цигари
Други симптоми
Кондиција
Дали лесно се задишуваш
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
2
Имаш ли други ризик фактори?

Прекумерна тежина
Лоша исхрана
Цигари
Други симптоми
Кондиција
Дали лесно се задишуваш
Тежината ми ок .
Од симптоми имам : кашлица, забрзено чукање на срецето, благи болки во грбот, пулсирање кај зелудникот(али само на вид незнам дали е нормално) и понекогаш ме стега тој дел околу зелудникот. И која се заморувам(вежбам кашлам и тоа бајаги) а тоа со срцето најчесто се дешава при легнување. Цигари не пушам. Исто така исхраната внимавам колку можам и да се задишувам брзо али зависи..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom